Štedrá večera

Na Štedrý večer prišiel našich klientov pozdraviť p. dekan spolu s chrámovým speváckym zborom Cantamus Domino pod vedením p. Mikuša. Spolu sa im tak podarilo vytvoriť neopakovateľnú atmosféru Vianoc, ktorá sa niesla celým večerom a potešila srdcia našich klientov.

Predvianočné posedenie

Čas blížiacich sa Vianoc si vychutnali aj naši klienti na popoludňajšom predvianočnom posedení pri dobrom punči, pečenej klobáske a koláčikoch, ktoré upiekli naše klientky. Krásne strávené popoludnie nám spestril aj mužský spevácky zbor ECHO z Holíča, ktorý zaspieval krásne Vianočné koledy a nechýbala ani Tichá noc.

Vianočné pečenie

Ani nášmu zariadeniu sa tradície na vianočné sviatky nevyhýbajú a preto naše šikovné ženičky napiekli chutné koláčiky.

Mikulášska návšteva

Ani tento rok neobišiel našich klientov Mikuláš so svojimi vernými pomocníkmi anjelom a čertom, aby obdarili všetkých malou drobnosťou a vyčarili im na tvárach krásny úsmev.

Oslava jubilantov

Posledná oslava jubilantov v tomto roku bola tradične vydarená a plná zábavy. Prišlo veľa oslávencov, ktorým pani riaditeľka popriala všetko dobré a prihovorila sa im krátkou básňou. Spestrením oslavy bola aj účasť nášho speváckeho súboru Rozmarín, ktorého speváci vniesli svojim vystúpením neopakovateľnú atmosféru, ktorou nakazili všetkých a spievala sa jedna pieseň za druhou. Nakoniec si klienti každý vybrali pieseň na želanie a na tie rezké si veru aj zatancovali.

Komunálne voľby 2014 v našom zariadení

Rok 2014 by sa dal nazvať volebným a výnimkou neboli ani komunálne voľby, na ktorých sa zúčastnilo veľa našich klientov. Volilo sa v priamo v zariadení a volebná komisia navštívila aj klientov Jesénie, ktorí prejavili záujem voliť nového primátora Skalice a poslancov mestského zastupiteľstva.

Rozlúčka s primátorom

Dňa 12.11.2014 zavítal medzi nás primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec. Keďže v nastávajúcom volebnom období na post primátora už nekandiduje , prišiel sa  na konci svojho funkčného obdobia rozlúčiť s klientmi a zamestnancami zariadenia. Vyjadril svoj blízky vzťah k seniorom o čom svedčili aj jeho časté návštevy. Klienti sa poďakovali za jeho podporu, pomoc a predovšetkým za jeho záujem o nich. Toto spoločné stretnutie bolo dojímavé, ale plné vďačnosti a nádeje.

Prehliadka speváckych súborov

"Spevák je ako maliar, ktorý prostredníctvom svojho hlasu maľuje obraz plný vznešených citov."

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sme sa rozhodli usporiadať prehliadku speváckych súborov pod záštitou primátora v skalickom kultúrnom dome. Na prehliadku sme pozvali okolité a družobné zariadenia, hostí a všetkých zúčastnených prišiel pozdraviť a odovzdať im pár milých slov aj p. primátor Ing. Chovanec s manželkou. Na úvod vystúpili deti zo súboru Skaličánek a potom p. riaditeľka zahájila prehliadku. Každé zo zariadení malo pripravené piesne, ktorými potešili všetkých zúčastnených a nakoniec sa aj tancovalo za doprovodu výborných heligonkárov.

Všetci účinkujúci ale aj hostia svojou troškou prispeli k nádhernému zážitku, ktorým nepochybne prehliadka speváckych vystúpení bola.

Vystúpenie detí z MŠ Slniečko a SZŠ Skalica

"Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.  Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,  podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov,  keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov,  keď aj on bol mladý."

V októbri, pri príležitosti mesiaca úcty k starším, prišli potešiť našich klientov deti z MŠ Slniečko a zo súkromnej základnej školy v Skalici. Svojim vystúpením vyčarili nejeden úsmev na tvárach, nehovoriac o tom, že našim klientom krásne spestrili jesenné dni.

Návšteva DOD zariadenia v Strážnici

Klienti nášho zariadenia boli pozvaní na DOD zariadenia a domova pre seniorov v Strážnici, ktorý sa konal v priestoroch zariadenia. V rámci programu vystúpili a nejedno oko potešili deti z MŚ, príjemným ukončením bolo vystúpenie heligonkára, s ktorým si naši klienti zaspievali piesne ich srdcu blízke.

Výlet do Volkswagenu

V predposledný septembrový deň sme sa s klientmi vybrali na celodenný výlet do automobilky VW Bratislava. Po príchode nám pustili krátky dokument, ktorý nás vtiahol do života firmy. Po odvysielaní  sme sa rozdelili na tri skupinky po 12 osôb a každý sme so svojím sprievodcom absolvovali prehliadku karosárne. Pri prehliadke bolo nutné mať slúchadlá, aby sme aj napriek  hluku z výroby v halách počuli zaujímavý výklad. Mali sme možnosť nahliadnuť na kus výrobného procesu a na prácu robotov, ktorými je zaručený vysoký stupeň automatizácie v karosárni. Vonku pri prechádzaní cez areál sme boli upozornení aj na lanovku, ktorou prevážajú autá z výroby na testovaciu dráhu. Napokon sme mali možnosť po prehliadke nasadnúť do troch vystavených modelov a prezrieť si ich zblízka. V továrni sú zavedené prísne pravidlá, jedným je aj zákaz fotografovania a filmovania v celom objekte, preto spomienky na automobilku zostanú poväčšine len v našich spomienkach. Na záver výletu sme sa zastavili na obede, kde sme mali objednaný chutný obed spolu s kávou a palacinkou. Cestu späť do Skalice sme si ešte užili vo veselej nálade. Akcia bola zaujímavá ako po informačnej stránke, tak aj po zážitkovej a vizuálnej. A tiež veríme, že si výlet vychutnali nielen páni ale aj dámy.     

Športové hry v skalických horách

Počasie tohtoročných športových hier nebolo príliš priaznivé, no našich súťažechtivých športovcov to ani trochu neodradilo. V ôsmich súťažných disciplínach si zmerali svoje sily, pamäť, pozornosť a športový talent všetci zúčastnení. O dobrú náladu tak nebola núdza, no a tí najšikovnejší boli samozrejme ocenení zaujímavými cenami. Tento rok bolo výherné družstvo zložené len zo samých mužov, takže sa už budúci rok tešíme na ženskú odvetu...

Jablková oberačka

Toktoročná úroda jabĺk bola bohatá a tak naši klienti naoberali čo uniesli a v kuchyni nám z nich upiekli chutný koláčik.

Oslava Jubilantov

Oslavu jubilantov nám v treľom štvrťroku spestril náš spevácky súbor Rozmarín, ktorý prišiel zaspievať našim oslávencom a spríjemniť im tak spoločnú chvíľu. Pani riaditeľka všetkým zablahoželala a do rytmu si podaktorí nielen zaspievali, ale aj zatancovali.

Návšteva Záhorského múzea

Návšteve cukrárne a Záhorského múzea nám neprialo počasie, no napriek tomu nás neodradilo od kúltúrneho a umeleckého zážitku. Pod názvom "Život s paletou" vystavoval svoje obrazy pri príležitosti životného jubilea maliar Robert Haček, ktorý pochádza z Plaveckého Štvrtku. Jeho maliarska tvorba sa vyznačuje obrazmi s tématikou rodného Záhoria, z techník preferuje pastel. Okrem tejto výstavy sme navštívili aj stálu expozíciu Záhorského múzea- ilúziu ľudového domu, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič.

Letná rekreácia v Krpáčove

Tohtoročná letná rekreácia sa uskutočnila v Krpáčove, v hoteli Polianka, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí nízkotatranskej chatovej oblasti, ktorá je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Klienti absolvovali rôzne vychádzky do okolia, túry, nákupy v Poľsku, výlet do jaskyne, či kúpanie na termálnom kúpalisku. Nemohli chýbať ani večerné posedenia a zábavy pri hudbe, keďže na rekreáciu išli aj členovia speváckeho súboru Rozmarín so svojim hudobníkom p. Mikušom. O zábavu tak bolo postarané a navyše si klienti užili ticho a svieži horský vzduch, ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru tohto miesta, akoby predurčeného pre relax a športové vyžitie.

Sv. omša v Šaštíne

Prikázaný sviatok Nanebovzatia Panny Márie sme boli s našimi klientmi osláviť v Bazilike sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Práve púť je symbolom toho ako máme putovať v našom každodennom živote...

Petangový turnaj

V poradí tretí petangový turnaj sa niesol v znamení súťaženia, ale aj dobrej nálady. Zábavu nám nepokazil ani vietor, ktorý statočne pofukoval. Víťazi boli ako vždy ocenení a s porazenými sa o svoje víťazstvo dokonca podelili.

Posedenie na skalických rybníkoch

Každý, kto má rád dobrú rybičku si prišiel na svoje počas výletu na skalické rybníky, kde sme sa s klientmi vybrali tak ako každý rok. Za dobrým jedlom sa žiada dezert, ktorí si klienti dopriali vo forme nanuku, studeného nápoja alebo vychladeného pivka. A tak sme aj letný horúci deň prežili v zdraví, dobrej nálade a hlavne pri dobrej rybe.

Prednáška o Nordic Walkingu

Vedúca turisticko- informačnej kancelárie v Skalici si na nás našla čas a prišla klientom porozprávať o výhodách nenáročnej severskej chôdze- Nordic Walkingu. Tento druh športu je vhodný pre starších ľudí, pretože pri správnom používaní palíc sa zapája až 90 % svalov. Je preto nesporné, že vyvoláva nadšenie medzi lekármi, fyzioterapeutmi a ďalšími profesiami podporujúcimi zdravie. Zariadenie zakúpilo pre klientov 10 párov trekingových palíc a keďže už absolvovali prednášku o tejto chôdzi aj s praktickými ukážkami, už im nič nestojí v ceste za lepším zdravím.

Knižné popoludnia

Každý druhý piatok sa v knižnici nášho zariadenia konajú knižné popoludnia na rôzne témy. Nesmie chýbať dobrá kniha, myšlienka alebo príbeh, ktorý klienti rozoberajú a samozrejme dobrá kávička, či čajík :-)

Petangový turnaj

V poradí druhý petangový súboj v zariadení prilákal aj nových súťažiacich a tak mali aj oni možnosť vyskúšať si túto nenáročnú, no zábavnú hru. Víťazi boli odmenení a s dobrým pocitom odchádzali všetci súťažiaci.

Oslava jubilantov

Jubilanti za II. štrťrok sa v hojnom počte stretli aj napriek horúcemu počasiu a zabavili sa na spoločnej oslave. Tradične im "ide pieseň dokola..." zahral p. Mikuš, takže sa každý dočkal svojej obľúbenej skladby a podaktorí si aj zatancovali. Ešte raz všetkým jubilantom gratulujeme a prajeme hlavne veľa zdravia.

Šikovné ruky našej klientky

VIERA je pre mnohých našich klientov veľmi dôležitou súčasťou života.

Chceli by sme upriamiť pozornosť na jeden projekt Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku v rámci 500-tého výročia reformácie, ktorý vyvrcholí v roku 2017, ale už teraz sa naň pripravujú prostredníctvom rôznych aktivít.

Projekt s názvom GOBELÍN, vytvoria sestry evanjelických cirkevných zborov na Slovensku i ďalší dobrovoľníci formou gobelínovej výšivky podľa umeleckej predlohy. Cieľom projektu je umožniť ženám na Slovensku, aby sa aktívne podieľali na vytvorení spoločného diela, posilniť tak komunitnú súdržnosť a zvýšiť informovanosť o dejinách reformačného hnutia na území Slovenskej republiky od jeho samého počiatku do súčasnosti.
Gobelín bude pozostávať zo 14 panelov, na ktorých budú zobrazené významné udalosti, miesta a osobnosti z dejín reformácie v Uhorsku a následných štátnych útvaroch na dnešnom území Slovenska.

Do tohto projektu sa zapojila aj jedna naša klientka pani Vlasta Šúrková a vyšila jeden z obrazov/panelov s názvom – ODOBERANIE KOSTOLOV

Pre zaujímavosť:

·         rozmery obrazu: 100x120m

·         samotná práca trvala 5 mesiacov

·         okolo 900hodín vyšívania

·         144960 stehov

·         289920 vpichov

·         použitých okolo 42 farieb

Vyslovujeme  obdiv pani Šúrkovej za toto krásne dielo a tešíme sa, že aj takýmto spôsobom reprezentuje naše zariadenie.

Májová opekačka

Ideálne májové počasie stvorené na pobyt na čerstvom vzduchu sme využili a stretli sa na grilovačke v našom altánku. Šikovní klienti pripravili pahrebu a opiekli výborné špekačky a slaninku, ktoré všetkým veľmi chutili. A keďže leto je tesne predo dvermi, tešíme sa na ďalšie "chutné" opekačky.

Voľby do Európskeho parlamentu

Voľby do europarlamentu, ktoré sa konali dňa 24.mája, opäť prilákali k urnám našich klientov. Volebná komisia navštívila klientov Zariadenia pre seniorov aj Jesénie a tí sa tak mohli plnohodnotne spolupodieľať na voľbe politikov, ktorí obsadia miesto v Europarlamente a budú hájiť záujmy Slovenska.

Petangový turnaj

V športovom duchu a dobrej nálade sa niesol prvý oficiálny petangový turnaj nášho zariadenia. Družstvá "Slniečko" a "Púpava" súperili o cenné medaile a prvé miesto. Nechýbalo plno smiechu, dobrého pivka a zdravej rivality. Súťažiacich prišli povzbudiť klienti zariadenia a tak sme spolu strávili príjemné dopoludnie. Na víťazné družstvo čakali pekné výhry a všetci sa spoločne tešíme na ďalšie turnaje, ktoré budú prebiehať počas celého leta.

Mariánska púť do Žarošíc

Máj – mesiac lásky, mnohých tradícií, sviatkov, zároveň aj mesiac úcty k Panne Márii. Pri tejto príležitosti sa naši klienti zúčastnili Mariánskej púte do Žarošíc, malebnej dedinky na Južnej Morave, ktorá je jednou z najstarších pútnických miest.  V kostole sv. Anny sa konala svätá omša, ktorú  celebroval  kaplán Mgr. Peter Kizek zo skalickej farnosti.  Navštívili sme aj múzeum  v obci, kde sme mali možnosť vidieť rôzne archeologické nálezy z praveku a stredoveku, zachovalé hospodárske náradia,  ktoré používali roľníci, či vinohradníci  v dávnej minulosti,  ako aj starodávny maľovaný nábytok.  Náš krátky výlet sme ukončili chutným obedom v miestnej reštaurácii.  Spokojnosť a úsmev na tvárach klientov boli bodkou za príjemne stráveným dňom.

Stavanie mája

Stavanie mája prebehlo ako každý rok v príjemnej atmosfére a hojnom počte. Pekné počasie, vystúpenie našej speváckej skupiny a malé občerstvenie, prispeli k dobrej nálade. No a nakoniec sme si aj zatancovali...

Škola petangu

Krásne počasie, ako stvorené na otestovanie nášho nového ihriska a zoznámenie sa s petangom prilákalo množstvo klientov do "školy petangu". Získané zručnosti ocenia mnohí v letných turnajoch, na ktoré sa už všetci tešíme.

Veľkonočné vystúpenie detí z materskej škôlky

Pred Veľkou nocou prišli našich klientov potešiť svojim vystúpením deti z materskej škôlky Slniečko v Skalici.

Beseda s Andrejom Popovičom o prírode

V stredu, 9.4.2014 sa v priestoroch nášho zariadenia konala beseda na tému o prírode s Mgr. Andrejom Popovičom. Strhujúci dokument o voľne žijúcich zvieratách v Slovenskej prírode na pohraničí s Poľskom a následná beseda bola veľmi zaujímavá a zároveň obohacujúca o nové vedomosti.

2. kolo prezidenstkých volieb

25.marca prebehlo 2 kolo prezidentských volieb... Tak sa u nás opäť volilo.

Jarná brigáda

Nielen nám, ale predovšetkým našim klientom záleží na prostredí, ktorým sú denne obklopení a svoju spoluúčasť vyjadrili formou pomoci na jarnej brigáde areálu zariadenia. Počasie nám prialo a po dobre vykonanej práci bol pre všetkých brigádnikov pripravený teplý citrónový grog, ktorý zaručene padol všetkým na úžitok.

Návšteva kina Cinemax

Film Babovřesky 2, režiséra Zdeňka Trošku nás vytiahol za zábavou do kina, pred ktorým sme sa ešte zastavili na dobrú kávičku v kaviarni.

1. kolo prezidenstkých volieb

Na prvé kolo prezidenstských volieb dňa 15.3.2014 prišla volebná komisia priamo do zariadenia. Naši klienti tak mohli voliť nového prezidenta v pohodlí domova.

Ku dňu žien si pre našich klientov pripravili program deti z materskej škôlky na Hurbanovej ulici v Skalici a tiež vystúpili žiaci zo SZŠ v Skalici. Zaspievať prišiel aj spevácky zbor našich klientov a nakoniec sme oslavu dňa žien zavŕšili príjemným posedením pri kávičke a sladkom koláčiku.

"Babská" v Ivanke pri Dunaji

Tradície sa majú dodržiavať a tak sme sa aj tento rok vybrali na každoročnú "babskú" do denného penziónu v Ivanke pri Dunaji, s ktorým máme už dlhoročné priateľské a družobné vzťahy. Na našich klientov čakalo bohaté pohostenie, príjemná hudba a aj zlosovateľná tombola. Niektorí si zatancovali, niektorí zaspievali  a čo je najdôležitejšie, všetci sme sa výborne zabavili. Ešte raz ďakujeme Ivančanom za pozvanie a krásne strávený deň.

Fašiangová zábava

Veľmi vydarenou akciou bola tohtoročná fašiangová zábava pre klientov zariadenia. Súčasťou programu bolo vystúpenie našeho speváckeho súboru za doprovodu p. Blahu, hodnotná tombola a celý večer nám do tanca hrali súrodenci Ravasoví z Prietržky. O zábavu bolo postarané a k dobrej nálade prispela aj vtipná tombola, ktorá sa žrebovala z nevýherných lístkov. Úsmevov plná sála a dobrá nálada sa s nami niesla až do neskorého večera, kedy sme sa všetci vyčerpaní, no s dobrým pocitom pobrali domov.

Beseda s JUDr. Krivským

Zaujímavým spestrením posledných dní bola bezpochyby beseda s JUDr. Krivským, ktorý prijal naše pozvanie a prišiel nám porozprávať o svojich cestovateľských zážitkoch a tiež odprezentovať jeho novú knihu.

Návšteva Viliama Fischera

Pozdraviť našich klientov a pobesedovať na politickú nôtu prišiel p. Viliam Fischer, kandidát na prezidenta.

Valentínsky puding

V každom veku by mala byť láska naším chlebom každodenným... Posedenie pri valentínskom pudingu a v príjemnej, ľúbivej atmosfére nám pripomenulo, že láska je dôležitá skutočne v každom veku.

Oslava jubilantov

Jubilanti prvého štvrťroku spoločne oslávili svoje narodeniny a pripili si na ďalšie roky plné zdravia. S gratuláciou a prianím všetkého dobrého sa im prihovorila p. riaditeľka a za účasti muzikanta p. Mikuša si naši klienti zaspievali, niektorí aj trošku zatancovali.

Ochutnávka vín vo vinárni D´Anjel

Na pozvanie vinárne D´Anjel sa naši klienti zúčastnili prezentácie o víne, vinára Adama Kučeru v ich novootvorených priestoroch. Posedenie sa nieslo v komornej atmosfére a klienti si tak spestrili piatkový večer v príjemnej spoločnosti.