Štedrý večer

Neopakovateľnú atmosféru Vianoc v našich klientoch umocnila slávnostná štedrá večera, na ktorú prišiel našich klientov pozdraviť aj p. dekan spolu s chrámovým speváckym zborom Cantamus Domino pod vedením p. Mikuša. Na klientov nezabudol ani zástupca primátora p. Pagáč a zaželal im hlavne pevné zdravie.

Predvianočné posedenie

Blížiaci sa čas Vianoc v nás umocňuje atmosféru radosti, pokoja, lásky a porozumenia. V tomto duchu sme sa stretli na popoludňajšom posedení, kde sme si všetci pochutnali na horúcej čokoláde, varenom grogu či na dobrej klobáske. Nechýbali ani tradičné linecké koláčiky. A aby sme si naozaj vychutnali adventný čas naplno, potešiť nás prišiel aj spevácky mužský zbor ECHO z Holíča pod vedením p. Mikuša. Samozrejme klientom nezabudli zaspievať typické vianočné koledy a piesne aj naši speváci zo súboro Rozmarín.

Projekt žiakov zo ZŠ Vajanského v našom zariadení

Dňa 17. decembra 2015 sa z nášho zariadenia roznášala veľká vrava, takmer ako z úľa. Prišli ku nám žiaci siedmeho ročníka z I. ZŠ Vajanského, aby u nás uskutočnili akciu s názvom Dobrý skutok. Ide o projekt, cez ktorý môžu získať žiaci zľavy na učebnice. Žiaci našim starkým zahrali veselé vianočné koledy, porozprávali sa s nimi o ich tradičných zvykoch na Vianoce, o tom ako ich prežívali kedysi oni a ako prežívajú Vianoce dnešné mladé rodiny.  Takto pekne pozdielali svoje skúsenosti.  Na záver si navzájom predali deti so svojimi zverencami drobné vianočné darčeky a niektorí si pochutnali aj na ukážke vianočných sladkostí jednej žiačky. Žiakom i starkým sa akcia veľmi páčila. A niektorí žiaci odchádzali so slovami: „Pani učiteľka ja sem pôjdem určite raz bývať, už sa na to teším!“

Návšteva Sv. Mikuláša

Svätý Mikuláš s jeho neodmysliteľnými pomocníkmi opäť raz zavítal do nášho zariadenia a prekvapil našich klientov pri obede. Pozdravil ich, rozdal chutné a zdravé balíčky a všetkým tak vyčaril úsmev na tvári...

Katarínska zábava

Pravidelná Katarínska zábava nesmela chýbať  ani tento rok a tak sa opäť dňa 24.novembra  naplnila naša jedáleň tancom, smiechom, spevom a dobrým jedlom. Účasť bola hojná a každý, kto aspoň trošku mohol, pretancoval pár kôl na parkete. Svojou hrou na klávesy a harmoniku nás sprevádzal p. Mikuš. Na zábave panovala priateľská zábava a každý odchádzal domov príjemne unavený s vďačným úsmevom na perách.

Jesenné predajné trhy v zariadení

Každý si isto rád na zimu obohatí svoj zimný šatník o nejakú teplú vec. Inak tomu nebolo ani v našom zariadení, pretože v dňoch 18.- 20. novembra mali naši klienti možnosť nákupu. Pýtate sa kde? Predsa v našom zariadení, kde si klienti vyberali z prezentovaného jesenného tovaru. Vyberať mali ozaj z čoho a niektorí boli opakujúcimi návštevníkmi po všetky tri  dni. Veríme že si odniesli domov to, čo hľadali a že nakúpené veci budú nielen túto zimu užitočnými pomocníkmi.

Oslava jubilantov

Ani posledný štvrťrok sa neobišiel bez oslavy našich jubilantov. Dňa 11. novembra sa zišli všetci narodení v októbri, novembri a decembri v jedálni, aby oslávili svoj sviatok. Páni takmer prevalcovali v svojej účasti dámske pokolenie a teda o tanečníkov nebolo núdze. Do tanca a spevu hral p. Mikuš a nezabudlo sa ani na tradičnú „Ide pieseň dokola“ kde si každý zanôtil tú svoju.

Jablková úroda

Hojnú úrodu jabĺk, ktoré sa urodili na našej záhradke sme na jesennej brigáde s klientmi poctivo pooberali a keďže každý má rád výborný jablkový koláčik, bolo rozhodnuté o ich ďalšej budúcnosti. Naše šikovné žienky preto nezaháľali a načistili jablká na šťavnatý koláčik, na ktorom sme si všetci pochutili.

Vystúpenie detí pri príležitosti mesiaca úcty k starším

Staroba sa nás týka. Je prirodzenou súčasťou nášho života. Práve mesiac október je mesiacom úcty k starším a pripomína nám, aby sme si úctili seniorov a dali im najavo svoju náklonnosť.

Pri tejto príležitosti prišli našim klientom spríjemniť chvíľky aj deti z MŠ Slniečko a deti zo SZŠ Štvorlístok v Skalici. Pripravili si krásny program, ktorým potešili všetkých prítomných a veru nejedno oko nezostalo suché. Aj touto cestou by sme im radi vyslovili našu vďačnosť za to, že spevom, tancom, ale i pekným slovom pripomenuli našim klientom, že si ich vážia a majú ich radi...

II. ročník prehliadky speváckych skupín

„Prehliadka speváckych skupín zariadení pre seniorov“  takto presne znie názov podujatia, ktoré rozoznelo spevom a tancom už druhý rok Dom kultúry v Skalici dňa 22. októbra 2015. Akcia sa konala pod záštitou primátora Ing. Ľudovíta Baráta, ktorý ju slávnostne otvoril. Zišli sa tu pozvaní hostia, domáci súbor Rozmarín zo ZpS Skalica, Klub dôchodcov Skalica, ale aj hostia z iných zariadení. Potvrdiť, že radosť z hudby  nepozná hraníc prišli aj hostia z Luny Holíč, DSS a ZpS Senica, Domova pokojnej staroby Gbely, ZpS a DSS Unín a tiež aj z Denného penziónu Ivanka pri Dunaji. Všetci predviedli príjemné vystúpenie a vždy spolu s účinkujúcimi spievala celá sála. Podujatie sprevádzala svojím slovom pani Mgr. Veronika Bartošová. Každý účinkujúci súbor dostal pamätný diplom z rúk zástupcu primátora Petra Pagáča.

Po oficiálnej časti prehliadky speváckych súborov a odovzdania diplomov zahrala do tanca skupina Duo heligonkári z Holíča. Všetci, ktorí mohli veselo tancovali alebo aspoň spievali známe ľudové piesne. Nejedno oko potešila aj výstava prác našich klientov. Podujatie trvalo do neskorších popoludňajších hodín, kedy sa veselí a tancom omladnutí seniori pobrali domov s úsmevom na tvári a s komentárom „keby aspoň takto bolo v nebi, vôbec by nám to nevadilo“ .

Jesenná brigáda

Blížiace sa chladné dni zvestujú skorý príchod zimy a preto sme sa rozhodli okolie nášho domova ešte pred prvou pokrývkou snehu poupratovať. Pohrabať lístie, vyvoziť odpad, pozametať, či pozberať našu úrodu jabĺk prišli viacerí klienti, ktorých neodradilo ani chladnejšie počasie. Na zahriatie bol pre nich prichystaný teplý čajík a kto chcel, mohol sa zahriať aj čajíkom s kvapkou rumu.

Športové hry v skalických horách

Športové disciplíny rôzneho charakteru, preverili aj tento rok zručnosti našich klientov vo vzájomnom súboji na športových hrách v horách. Počasie bolo príjemné a preto sa neváhal každý zúčastniť jednotlivých súťaží. Aby mali naši klienti dostatok síl, po príchode sa občerstvili desiatou a dali si aj kávičku. Po príjemnom a chutnom obede boli vyhlásení víťazi tohtoročných športových hier a nasledoval voľný program. Niektorí si zahrali karty, či šípky, iní sa zasa vydali na neďalekú prechádzku na skalický salaš, kde si kúpili ovčie výrobky a potešili sa so zvieratkami na salaši. Strávili sme spolu krásny deň a veru aj trocha unavení sme sa vrátili domov a tešili sa na zaslúžený oddych.

Oslava jubilantov

V poradí tretích jubilantov v tomto roku sme oslávili za hojnej účasti našich oslávencov. Pohostenie a dobrá hudba v podaní p. Mikuša nesmeli chýbať a tento štvrťrok sme oslávili aj krásne jubileum našej klientky, ktorá oslavovala 90. narodeniny. Po príhovore pani Mgr. Bartošovej, predsedníčky výboru klientov si každý nechal zahrať pieseň na želanie a niektorí si aj zatancovali.

Výlet na zámok Červený kameň

V tomto lete sme si zvolili za cieľ nášho celodenného výletu hrad Červený kameň. Zrána nám počasie príliš neprialo, ale nikomu nepokazilo radosť  z očakávaného výletu. Hrad nás zaujal svojimi krásnymi záhradami a svojimi pávími obyvateľmi, ktorý nám doslova zobali z ruky. Prešli sme si malým okruhom interiéru paláca, ktorý bol bohato zdobený. Poniektorí klienti si mohli aj vyskúšať váhu halapartne, s ktorou sa kedysi bojovalo. Po zaujímavom  výklade sme sa autobusom presunuli z hradu na obed do dedinky Častá, kde sme si dali obed a kávu. Na záver výletu sme si ešte odskočili do miestnej, vychýrenej pekárne v Častej, odkiaľ si každý odniesol nejeden voňavý balíček s pečivom.

Púť do Šaštína

Ako sa už v našom zariadení stalo každoročnou tradíciou, i tento 14. august sme sa vydali na púť do Šaštína na sviatok Nanebovstúpenia Panny Márie. Niektorí pristúpili i k svätej spovedi. Na omši boli zúčastnení aj klienti z  Mokrého Hája a Senice. Od kostolníka z baziliky, ktorý tam pracuje vyše 20 rokov, sme sa dozvedeli jednu zaujímavosť: toto teplé leto zohrialo vzduch v bazilike na 24˚C, čo si za celú dobu svojej služby nepamätá. Napriek teplému dňu sme sa duchovne osviežili u našej patrónky Slovenska a cesta nám vďaka dobrej nálade rýchlo utiekla.

V horúci letný podvečer sme sa s klientmi stretli v našom altánku, aby sme si spolu posedeli pri grilovanej klobáske a nealkoholickom pivku. Samozrejme nesmela chýbať ani dobrá hudba, ktorú zabezpečil náš klient p. Horváth hraním na harmoniku. A tak sme si posedeli, zaspievali a vychutnali vynikajúcu grilovanú pochúťku.

Športové dopoludnie

Slnečné júlové dopoludnie sa v našom zariadení konalo športové podujatie, kde si mohli naši klienti zahrať rôzne športové hry ako stolný tenis, kolky, kroket, petang, či len tak si zacvičiť na fitness prístrojoch. Za hojného počtu fanúšikov sa všetkým lepšie športovalo a k dobrej nálade prispel aj náš klient- p. Kucharič, ktorý klientom športové chvíľky spríjemnil hrou na harmoniku.

Posedenie na skalických rybníkoch

Počasie na posedenie na skalických rybníkoch nám vyšlo krásne a tak sme sa opäť raz vydali ochutnať skvelú rybu a osviežiť sa nejakým studeným nápojom. Všetci si pochutili na dobrom jedle a pokochali sa krásnou prírodou, ktorú nám rybníky ponúkajú. Spokojní a hlavne najedení klienti odchádzali domov s úsmevom na tvárach a príjemným zážitkom.

Letná rekreácia na Orave

Ako destináciu tohtoročnej letnej rekreácie sme si zvolili malebný oravský kraj. Stredisko sa nachádza 4,5 km od dediny Hruštín vo výške 750 m n. m. a je situované na začiatku doliny Oravskej Magury, v rekreačnej zóne. Tradíciou každej letne dovolenky je bohatý a pestrý program a ani tohto roku tomu nebolo inak. Navštívili sme soľnú baňu Wieliczka v Poľsku, kde sme videli mnoho zaujímavostí, absolvovali sme prechádzky do okolia, boli na nákupoch v Poľsku, tiež sme sa zašli pozrieť na Oravský hrad, no a po večeroch nemohla chýbať dobrá zábava, pri ktorej sme si zahrali karty, zaspievali alebo zatancovali si do rytmu živej hudby. Po návrate domov boli všetci klienti plní zážitkov a v očakávaní, čo prinesie budúcoročná dovolenka.

Petangové popoludnie

Aj napriek chladnému a veternému počasiu sa z našich klientov našli takí, ktorí si prišli zmerať sily vo vzájomnom petangovom súboji. Neodradilo ich ani počasie a trochou pohybu prispeli k upevňovaniu svojho zdravia a k posilneniu športového ducha.

Beseda na tému cukrovka

V hojnom počte si prišli naši klienti vypočuť prednášku diabetologičky MUDr. Švrčkovej, ktorá sa konala v priestoroch našej jedálne. Prednáška bola obohatená aj o premietanie a naši klienti sa zapájali do diskusie svojimi otázkami. Veríme, že si odniesli užitočné informácie, ktoré im pomôžu zmierniť príznaky tejto zákernej choroby.

Oslava jubilantov

Jubilanti druhého polroka si prišli na pozvanie zariadenia posedieť pri malom občerstvení a dobrej hudbe. Po úvodnom príhovore Mgr. Bartošovej- predsedkyne výbrou klientov a gratuláciách, oslávencom do tanca zahral pán Mikuš.

Prehliadka krojov v Strážnici

Krásne, aj keď horúce nedeľné popoludnie strávili naši klienti v priestoroch Domova pro seniory v Strážnici, kde sa konala prehliadka tradičných krojov. A veruže sa bolo na čo pozerať! Všetky kroje hýryli nádhernými farbami a pocit čias dávno minulých umocňovala aj cimbálova hudba, ktorá sprevádzala prehliadku.

Let´s Dance v Senici

Zo zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Senici, sme dostali pozvánku na 5. ročník tanečnej súťaže Let´s Dance, ktoré sa konalo v priestoroch ich zariadenia. Pozvanie sme prijali a tak naši klienti usilovne nacvičovali spoločný tanec- Mazurku, ktorú aj odprezentovali na podujatí. Ich výkon ohodnotila porota veľmi kladne. Okrem nás vystúpili aj mnohé iné zariadenia a domovy sociálnych služieb. Senici ďakujeme za príjemné a pestré popoludnie, zaujímavé ceny a pozvanie.

Mariánska púť a návšteva žrebčína v Toploľčiankach

Dňa 27.5.2015 sme sa s klientmi zúčastnili mariánskej púti do Topoľčianok. I keď nám počasie príliš neprialo, všetci boli hneď zrána príjemne naladení. Prvým bodom nášho programu bola sv. omša, ktorú celebroval náš skalický kaplán vdp. Mgr. Peter Drbohlav. Po omši sme sa autobusom presunuli do miestnej reštaurácie, kde sme mali rezervované miesta a chutný obed s kávou. Po príjemnom posedení pri obede sme sa všetci presunuli do vychýreného národného topoľčianskeho žrebčínu. Sprievodkyňa nás oboznámila s históriou a tiež sme mali možnosť prejsť sa v stajniach žrebčínu. Popri výklade sme obhliadli aj päť plemien, ktoré sú tu chované: Slovenského teplokrvníka, Lipicana, Hucula, Shagya arabského a Arabského kôňa. Prehliadku sme zakončili pri športovisku, kde trénujú kone v drezúre a parkúre. Posledný bod nášho programu bola prechádzka miestnym zámockým parkom, potom sme sa vybrali naspäť k autobusu, smer Skalica.

Výlet bol pre všetkých obohatením, poniektorí by sa v žrebčíne dokázali prechádzať aj oveľa dlhšie. Veríme, že aj napriek vetru a chladnému dňu sa z výletu všetci tešili a budú ešte dlho čerpať z duchovného, gastronomického, ale aj kultúrneho zážitku Topoľčianok.

Deň matiek

Každá mama si zaslúži nielen našu úctu, zaslúži si našu lásku, zaslúži si, aby sme sa starali o jej šťastie. Deň matiek je príležitosť všetko toto si pripomenúť, aby sme na to v bežiacom kolobehu života nezabúdali. preto sme pre naše mamy- klientky pripravili príjemné posedenie pri sladkom pudingu. Vy stúpil aj náš spevácky krúžok Rozmarín

Športové popoludnie s kolkami a kroketom

Pre našich klientov sme pre posilňovanie športového ducha, či len tak, pre píjemné vyplnenie voľných chvíľ zakúpili kolky a kroket. Pri našej prvotnej hre bolo veselo a nové hry sa všetkým zapáčili.

Stavanie mája

Stavanie mája bolo opäť raz príležitosťou stretnúť sa pohromade pri krásnej tradícii, príjemnom speve našich spevákov z "Rozmarínu", dobrom občerstvení a neopakovateľných spomienkach na časy minulé. Na stavanie krásne vyzdobeného mája sa prišli pozrieť aj naši klienti z JESÉNIE a všetci sme tak spoločne prežili pekné popoludnie.

Ping- pongové popoludnie

Ani chladnejšie počasie nás neodradilo od ping- pongového popoludnia, na ktoré si prišli zmerať sily vo vzájomných súbojoch viacerí klienti. Dobrá nálada nechýbala a všetci sme sa trošku po dlhej zime rozhýbali v štýle hesla: "V zdravom tele, zdravý duch."

Jarná brigáda

Chuť do práce, pomyslenie na krajšie prostredie a nádherný slnečný deň, prilákali mnohých klientov na brigádu areálu nášho zariadenia. Každý svojou snahou a prácou trošku prispel k jarnému upratovaniu, aby sme sa tu všetci cítili ako doma.

Beseda o dobrodružnej plavbe na Antarktídu

Pútavý príbeh z jedinečnej plavby na Antarktídu prišiel našim klientom vyrozprávať účastník tejto expedície, Marián Tongeľ. Autentické zábery nedotknutej prírody, majestátna krása ľadovcov, prechádzky s tučniakmi, či búrlivá a nebezpečná plavba Drakovým prieplavom... Aj o tomto všetkom bolo rozprávanie o dobrodružnej plavbe plachetnicou.

Jarné predajné trhy

Počas uplybulých dní mali klienti možnosť zavítať na predajné trhy v zariadení, ktoré sa konali dva dni. Mohli si vybrať z bohatej ponuky oblečenia a doplnkov a tým doplniť, obnoviť, či spestriť svoj šatník a privítať jar v novom "kabáte".

Oslava jubilantov

Ani rok 2015 nie je výnimkou a tradične sme oslávili prvých jubilantov za mesiac január, február a marec. Na úvod vystúpili naši speváci zo skupiny Rozmarín a po gratulácii, prípitku, dobrom občerstvení a kávičke sme si spoločne zaspievali "ide pieseň dokola", kde si každý vybral pieseň svojmu srdcu blízku.

Návšteva kina Cinemax v Skalici

Vo februári sme zavítali do skalického kina Cinemax na premietanie filmu Opri nebo o rebrík, ktorý pochádza z dielne katolíckeho kňaza Mariána Kuffu. Film je príbehom o ľudskom milosrdenstve a zároveň je zamyslením sa nad komplikovanými osudmi ľudí odstrčených na okraj spoločnosti.

"Babská" v Ivanke pri Dunaji

Fašiangové obdobie, ako to býva zvykom má byť obdobím zábavy, smiechu, tanca a dobrej nálady. Presne v takomto duchu sa niesla každoročná "babská" zábava, ktorú organizuje denný penzión v Ivanke pri Dunaji, s ktorým má naše zariadenie dlhoročnú družbu. Hudbou a tancom naplnený deň, bol spestrený tombolou a humorom z výhry vtipných cien. Do tanca hrala dobrá hudba a domov sme odchádzali neskoro večer. Opäť ďakujeme Ivančanom za pozvanie a pekne strávený deň.

Fašiangová zábava

„Už sa fašang krátí, už sa nenavrátí..“ spomína sa v texte jednej záhoráckej piesne a ako to už býva zvykom, aj u nás sa  konala fašiangová zábava. Do tanca nám hrali heligonkári z Holíča. Netradičným hudobným hosťom boli terchovský muzikanti Sokolie na čele s p. Stančiakom, ktorí vystupovali v tradičnom kroji. Prekvapili nás i jednou country skladbou v terchovskom prevedení. Po večeri sa všetci klienti dočkali dlho očakávanej a bohatej tomboly. Zábava trvala do večerných hodín a veríme, že všetci odchádzali veselo naladení a snáď i vytancovaní.

Referendum o rodine

Referendum o rodine, ktoré sa konala dňa 7.2.2015 prilákalo k volebnej urne aj našich klientov. Svoj názor na rodinu a jej fungovanie mohli slobodne prejaviť pod stechou zariadenia.

Návšteva kina Cinemax

Tentokrát sme s klientmi zavítali na pokračovanie skvelej komédie Zdeňka Trošku, Babovřesky 3. Pred návštevou kina sa klienti posilnili dobrou, vôňavou kávou v miestnej kaviarni a podaktorí si pochutili aj na dobrom zákusku. Z kina sme odchádzali v dobrej nálade a so smiechom na perách, veď inak sa ani nedalo...

Biblia na cestách

V januári sme sa s klientmi zúčastnili na unikátnej putovnej výstave- Biblia na cestách. Mali sme možnosť prezrieť si veľké množstvo historických výtlačkov, knihy v rôznych jazykoch, písané rôznymi písmami. Boli medzi nimi i zaujímavé exempláre, ako napr. Biblia pre vojakov, väzňov, pre nevidiacich, miniatúra Biblie, ku ktorej bolo potrebné vzaiť si lupu, či nahovorená Biblia pre indiánske kmene. Nevšedným kúskom zbierky bola tkz. Biblia do nepohody, ktorá bola vode odolná, a ktorej výrobné tajomstvo má svoje patentové číslo. Najvzácnejším kúskom bola veľká Biblia s maľbami Salvadora Dalího za 2900 Eur, vykladaná drahými kameňmi a vážiaca niekoľko kíl. Každú knihu si bolo možné prelistovať.