Štedrá večera

Rok ubehol ako voda a opäť sú tu Vianoce... čas vianočný neúprosne klope na dvere a prichádza s prísľubom krásne strávených chvíľ s rodinou, blízkymi a priateľmi, obklopení Božou milosťou a neopakovateľným čarom chvíle.

Aby sme umocnili tento krásny sviatočný čas, pripravili sme pre našich klientov slávnostnú Štedrú večeru. Za klientmi prišiel p. dekan spolu s chrámovým speváckym zborom Cantamus Domino pod vedením p. Mikuša. Klientom všetko dobré zaželala aj p. riaditeľka a potom si už všetci pochutnávali na večeri.

 

Strom želaní v ZOC MAX v Skalici

ZOC MAX  Skalica sa tento rok rozhodol splniť priania klientom Zariadenia pre Seniorov Skalica. Aj týmto spôsobom spríjemnili našim klientom sviatky, darčekom pod vianočný stromček.

V hlavnom vstupe do centra sa nachádzal Stromček prianí, ktorý bol ozdobený guľami, ktoré naši klienti vyrobili v pracovnej terapii.

Návštevník, ktorý chcel obdarovať, si vybral prianie klienta a zakúpený darček potom odovzdal anjelikovi pri stromčeku. VIANOČNÚ guľu, na ktorej bolo prianie napísané si mohol návštevník, ktorý obdaroval, zobrať domov  na pamiatku.

Každé jedno splnené prianie vyčaruje úsmev na tvári a to zahreje počas Vianoc viac ako čokoľvek iné.

ĎAKUJEME ZOC MAX za túto krásnu akciu!

Vianočné posedenie pri punči

Čas vianočný sa nezadržateľne blíži a aj v našom zariadení vládne krásna atmosféra, ktorú sme umocnili príjemným posedením pri punči, klobáske a tradičných lineckých koláčikoch. O vytvorenie tej pravej atmosféry sa postarali Záhorácki heligonkári, ktorí vystúpili s vianočno- adventným programom a spolu sme si zaspievali vianočné koledy.

Sv. Mikuláš v zariadení

Ani tento rok naše zariadenie neobišiel Sv. Mikuláš s anjelom a čertom... Pri obede obdaroval klientov zdravým balíčkom a navštívil aj chorých, aby nezostali ukrátení o príjemný zážitok z tak vzácnej návštevy.

Katarínska zábava

Aj tento rok sme pre našich klientov pripravili Katarínsku zábavu, na ktorej sa zúčastnilo veľa tancuchtivých klientov. O dobrú náladu a kvalitnú hudbu sa postarali Záhorácky heligonkári a ako vždy, nesklamali. S výnimkou kedy bola prestávka na občerstvenie, bolo na parkete stále rušno a plno. Všetci sme sa výborne zabávali do večerných hodín a nezostáva nám nič iné, iba sa tešiť na nadchádzajúce zábavy plné tanca, hudby a dobrej spoločnosti.

Oslava jubilantov

Oslava jubilantov posledného štvrťroku sa niesla v znamení dobrej nálady, plnej zábavy a úsmevu. Klientom popriala všetko najlepšie riaditeľka zariadenia a po chutnej kávičke a občerstvení si podaktorí aj zatancovali na chytľavé pesničky pána Blahu.

Vystúpenie detí z MŠ Slniečko v Skalici

Veľmi nás teší, že na našich klientov nezabúdajú aj tí najmenší a vždy v rámci októbra- mesiaca úcty k starším si tradične pripravia krásne vystúpenie. Škôlkari z MŠ Slniečko v Skalici nás potešili svojim programom a na záver našich klientov obdarovali vlastnoručne vyrobenými obrázkami. Ďakujeme za krásne a milé chvíle strávené s deťmi a tiež za to, že nám vyčarili úsmevy na tvárach a dobrú náladu.

III. ročník prehliadky speváckych skupín zariadení pre seniorov

Október, mesiac jesenného obdobia, kedy nás príroda svojim umeleckým vyčíňaním ohromuje a pripomína maliarovu paletu, mesiac, ktorý už tradične patrí tým skôr narodeným...

Práve pri tejto príležitosti sme zorganizovali v poradí už III. ročník prehliadky speváckych skupín, ktorá sa konala v našom zariadení. Okrem speváckeho súboru Rozmarín z nášho zariadenia sa predstavili aj speváci z družobnej Ivanky pri Dunaji a tiež klienti zo zariadení z Gbelov a Unína. Podujatia sa zúčastnili aj klienti zo Strážnice na čele s ich pani riaditeľkou. Každé jedno spevácke vystúpenie pozostávalo z množstva nádherných, inšpiratívnych piesní. Prítomní ocenili každé jedno vystúpenie veľkým potleskom a prejav uznania sa spevákom dostal aj od primátora Mesta Skalica- Ing. Baráta.

Po úvodnom vystúpení sa mali všetci možnosť občerstviť a potom im do tanca a posluchu hrali Záhorácky heligonkári.

Práve v dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité sa zastaviť a viac ako inokedy si uvedomiť, že nájsť si čas, vľúdne slovo, úsmev pre starších je potrebné neustále, nielen počas októbra.

Takže, stretávajme sa, rozprávajme sa, tešme sa i z maličkostí, tolerujme si navzájom chyby i nedostatky, pochváľme klady, vážme si chvíle, lebo nikdy nevieme, či nám osud dopraje stretnúť sa aj nabudúce v takomto hojnom počte.

Oslava 25. výročia vzniku denného penziónu v Ivanke pri Dunaji

V rámci našej dlhoročnej družby s denným penziónom v Ivanke pri Dunaji sme boli pozvaní na oslavu vzniku tohto zariadenia, ktoré funguje už 25. rokov. Po úvodných milých a priateľských slovách nás pohostili výdatným a chutným obedom. Pripravený bol aj pestrý program, v rámci ktorého vystúpila aj naša spevácka skupina Rozmarín a samozrejme si mnohí aj zatancovali. Pozdraviť domácich a aj nás hostí prišiel aj starosta Ivanky pri Dunaji a pobudol s nami až do konca, pričom sme sa všetci výborne zabávali. Ďakujeme Ivančanom za príjemné chvíle a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Malý výlet za kultúrou

Mesiac október sme začali s našimi klientmi v kultúrnom duchu. Navštívili sme dve výstavy. Najprv sme naše kroky nasmerovali do Františkánskej galérie na členskú výstavu Klubu výtvarníkov Skalice, kde svoje diela vystavoval aj jeden z našich klientov- pán Patka. Ďalej sme navštívili výstavu Jany Hotařovej v Záhorskom múzeu. Plný estetických zážitkov sme si posedeli v cukrárni na dobrom zákusku a káve a dali tak sladkú bodku za príjemným popoludním.

Oslava jubilantov

Oslavu jubilantov za III. štvrťrok sme oslávili v septembri za účasti našich oslávencov. Pani riaditeľka všetkých privítala milým slovom a gratuláciou a po malom občerstvení a kávičke sme si zatancovali a zaspievali.

Športové hry v skalických horách

Posledný letný deň sme strávili celodenným športovaním v skalických horách, kde sme pre našich klientov nachystali 8 rôznorodých disciplín. Niektoré boli ťažšie, iné zasa ľahšie, no hlavné bolo, že počas celého dňa panovala súťaživá a veselá nálada. Klienti si zmerali svoje sily a tento rok prvé priečky obsadili naše šikovné klientky a dali tak košom našim chlapom. Tí však samozrejme výhru dámam dopriali. Po výdatnom športovom doobedí sme si dopriali chutný obed a niektorí sa vybrali na prechádzku na neďaleký salaš.

Ďalšia príjemná akcia za nami a už sa tešíme, na ďalšie aktivity a hlavne uvidíme, aké počasie si pre nás pripraví jeseň.

Posedenie na rybníkoch

Leto sa neúprosne blíži ku svojmu koncu a tak sme ešte využili možnosť vybrať sa na naše obľúbené skalické rybníky. Okrem energie, ktorú sme načerpali z krásnej prírody a slnečných lúčov sme si pochutili na tradičných rybacích špecialitách. Chýbať nesmelo ani dobré pivko, kávička a dobrá nálada. Po príjemne strávenom popoludní sme sa vybrali domov a už teraz sa tešíme na rybníky opäť o rok.

Návšteva domova pro seniory v Strážnici

Domov pro seniory v Strážnici každoročne usporadúva slávnostné folklórne popoludnie, na ktoré nás nezabudnú vždy pozvať. S radosťou sme sa vydali na neďalekú cestu, vychutnať si jednotlivé vystúpenia a spestriť si tak nedeľu.

Výstava v Galérii u Františkánov – Keramika a kov

V posledný augustový deň sme sa vybrali s klientmi za kultúrou do mesta. Vydali sme sa za spoznaním diel nám veľmi známeho pána Miroslava Korčáka. Výtvarník prišiel i osobne, klientov srdečne pri vchode privítal a prešiel spolu s nami všetky svoje výtvory. Expozícia bola v priestoroch Galérie u Františkánov a tiež aj na nádvorí. Na záver sme sa podpísali i do knihy návštev. A aby sme dodali nášmu výjazdu i „sladkú čerešničku na torte“, zastavili sme sa pred odchodom v cukrárni na dobrý zákusok, zmrzlinu a kávičku.

Pretože nám toto leto doprialo veľa pekných dní, neváhali sme preto zorganizovať aj ďalšiu opekačku v našom zariadení. Klienti si pochutnali na tradične dobrých grilovaných klobáskach a nealko pivku. Oheň horel veľmi živo a spolu s grilovaním vytvoril príjemnú vôňu vo vzduchu. Aby bola atmosféra úplná, do vône a dobrej chute zahrali i naši šikovní klienti na harmonike. Všetci sme si zaspievali, zasmiali sa a pobrali sa do svojich príbytkov s doznievajúcimi piesňami v našich ušiach.

Petangové dopoludnie

Krásne augustové slnečné dopoludnie sme strávili na našom petangovom ihrisku. Zišli sme sa tu veľká partia a zmerali sme si vzájomne svoje hráčske schopnosti v našej obľúbenej hre- petangu. Vyhrať mohlo iba jedno družstvo, ktorému blahoželáme a druhému budeme držať palce zasa nabudúce.

Púť do Šaštína

Aj naši klienti sa radi zúčastňujú kresťanských tradičných pútí. Jedna z nich vyšla i na pondelok 15.augusta 2016 a to Nanebovzatie Panny Márie. S klientmi sme sa autobusom preto vydali na púť do neďalekého Šaštína- Stráže, kde sme navštívili národnú baziliku Sedembolestnej Panny Márie. Omšu pre nás i klientov  z Mokrého Hája celebroval náš skalický kaplán vdp. Dominik Poláček. Pred odjazdom sme  sa ešte zastavili v predajni náboženských predmetov a kníh – v predajni Dominik. Počasie sme mali krásne a veríme že, naši klienti načerpali radosť nielen z výletu ale, že načerpali i duchovne z návštevy našej baziliky.

Anna bál

Ako novinku sme tento rok pripravili pre našich klientov Anna bál. Spoločnosť nám robili heligonkári z Holíča a okrem tancovania si prišli na svoje aj speváci, keď si s nimi zanôtili svoje obľúbené piesne. Tanečné popoludnie si prišlo vychutnať veľa klientov. Mnohí si pozvali aj svojich známych a spolu sme sa zabávali až do večerných hodín.

Posedenie na skalických rybníkoch

Každoročné posedenie na skalických rybníkoch sme nevynechali ani tento rok. V početnej skupine sme sa vybrali stráviť príjemné popoludnie na čerstvom vzduchu, v objatí prírody. Pochutnali sme si na miestnych špecialitách, pivku, či zmrzline a zaspievali sme si s našim klientom, ktorý nám tieto chvíle spríjemňoval hrou na harmoniku.

Poobedie ako stvorené na opekačku nás vytiahlo do nášho altánku, kde sme si spolu posedeli, zaspievali a v neposlednom rade pochutili. Ugrilovali sme si výborné klobásky, ktoré sme zapili nealkoholickým pivkom. K dobrej nálade prispeli naši klienti, ktorí nám hrou na harmoniku spestrili grilovačku. Neodradilo nás ani drobné mrholenie a v suchu, pod strechou nášho altánku sme spolu strávili krásne popoludnie.

Výlet do Kovozoo

Posledný júnový deň sme si s našimi klientmi urobili poobedňajší výlet na Moravu. Boli sme na veľmi zaujímavej exkurzii vo firme REC group v Starom Meste pri Uherskom Hradišti, ktorej súčasťou je KovoZoo. Na začiatok nás zamestnankyňa firmy oboznámila s minulosťou a súčasnosťou tohto miesta. Prezreli sme si zrekonštruované priestory bývalého cukrovaru, kde firma momentálne sídli. Po areále celej firmy nás povozil vláčik. K areálu prislúcha tiež park – KovoZoo, kde sú umiestnené zvieratá z kovového šrotu, ktoré vyrábajú miestni zamestnanci. Na záver krásneho slnečného dňa sme si posedeli v miestnej cukrárni pri dobrej kávičke a vynikajúcom zákusku. Zažili sme príjemné popoludnie, plné poučenia a zábavy.

Letná rekreácia

V dňoch 19.6.- 24.6. 2016 sme sa s klientmi vybrali na letnú rekreáciu, tentokrát v lone lužných lesov, v Šoporni. Hotel v ktorom sme boli ubytovaní sa nachádzal v tesnej blízkosti vodnej nádrže Kráľová a niekoľkých rybníkov s množstvom vtáctva a zveriny. Okrem výletov a prechádzok do blízkeho okolia sme navštívili aj Komárno, kde sme si pozreli pamiatky mesta a ich slávne európske námestie. Nakoľko sme boli na juhu Slovenska, využili sme možnosť pozrieť sa aj do susedného Maďarska a navštívili sme Ostrihom. Je to krásne mesto, mimoriadne bohaté na turistické atrakcie. Okrem prírodných daností disponuje veľkým množstvom kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sa nám veľmi páčili.

Pobyt nám určite spestrilo aj rekreačno-relaxačné centrum s možnosťou kúpania, ktoré sme radi a často využívali. No a každý večer samozrejme nechýbali zábavy a posedenia pri harmonike.

Už teraz sa tešíme, ktorý krásny kút Slovenska navštívime budúci rok.

Výlet za kultúrou

Aby sme si prichádzajúce letné dni oživili, vybrali sme sa s klientmi za kultúrou do nášho slobodného kráľovského mesta Skalice. Podujatia sme navštívili hneď dve. Najskôr sme prišli obdivovať výstavu amatérskej fotografie- AmFo v Záhorskom múzeu. Videli sme i víťazné práce a potešili oko nejednou originálnou prácou. Za druhý cieľ sme si vybrali Galériu u františkánov, kde vystavovali svoje umelecké artefakty- záverečné práce žiaci zo ZUŠ Skalica. Obdivovali sme maľby, kresby, keramické diela i koláže. Zážitok vskutku estetický a radostný. A aby chodenia a umeleckých vnemov nebolo príliš veľa, navštívili sme i cukráreň, kde sme zase „potrápili“ naše chuťové bunky.

Predpoludnie s kolkami

Príjemné predpoludnie sme strávili hraním zábavnej hry kolky. Mnohí si hru vyskúšali a prišli aj klienti, ktorí si nemohli zahrať, no podporili aspoň fandením.

Oslava jubilantov

Oslava jubilantov za druhý štvrťrok sa niesla v znamení chutného občerstvenia, dobrej nálady a príjemnej hudby o ktorú sa postaral p. Mikuš. Klientom sa milým slovom prihovorila riaditeľka zariadenia a v takejto príjemnej atmosfére nikomu nevadilo, že už sme zasa o rok starší.

Let´s Dance v Senici

Každoročne organizuje DSS a ZpS Senica tanečnú súťaž Let´s Dance v ich zariadení. Keďže tomu nebolo inak ani tento rok, prijali sme ich pozvanie a naši šikovní klienti si nacvičili krátky tanečný program, s ktorým odprezentovali naše zariadenie. O dobrú náladu sa postaral krásny, skoro hodinový program, v rámci ktorého vystúpili viaceré pozvané zariadenia. Príjemný zážitok z dobrého výkonu a skvelé hodnotenie poroty sme si odniesli určite všetci...

Petangové popoludnie

Sme radi, že nám počasie dovoľuje tráviť čoraz viecej času na čerstvom vzduchu. Tak sme aj využili možnosť, zahrať si petang, našu obľúbenú športovú hru v našom zariadení.

Byť mamou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Matka a otec, ktorí privítajú na svete nový život, tým spolupracujú s Bohom na veľkom diele stvorenia. Toto poslanie je krásne a náročné zároveň. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!

Preto sme pri tejto príležitosti pre naše klientky, ale aj pre našich klientov usporiadali malé posedenie s občerstvením, na ktorom vystúpili deti z MŠ Hviezdoslavova v Skalici a tiež deti zo SZŠ Štvorlístok v Skalici so svojim programom venovaným mamám.

Exkurzia v skalickej hasičskej zbrojnici

Pri príležitosti sviatku sv. Floriána sme sa s klientmi v jedno májové popoludnie vydali na exkurziu k miestnemu Dobrovoľnému hasičskému zboru, kde nás privítali vo veľmi priateľskej a ústretovej atmosfére. Miestni hasiči nám odprezentovali hasičskú techniku s vybavením a oboznámili nás s ich náročnou profesiou.  Výklad spestrili demonštráciou a praktickými ukážkami. Klienti mali možnosť vidieť nástroje v akcii a mohli si aj zároveň odskúšať prácu s niektorými aj na vlastnej koži.

Stavanie mája

Krásny jarný deň, ako stvorený na stavanie mája nám dožičil vychutnať si túto udalosť v krásnej hrejivej atmosfére slnečných lúčov.

Za veľkej účasti klientov ZpS aj klientov z JESÉNIE si po úvodnom slove pani riaditeľky a za pomoci výdatného potlesku, naši klienti postavili máj, ktorí predtým nádherne vyzdobili. Keď už sa máj hrdo pýšil pred zariadením, vystúpili speváci nášho súboru Rozmarín, ktorí nám zaspievali zopár májových piesní a piesní o láske. Do tanca nám zahral aj p. Mikuš a na klientov čakalo aj malé občerstvenie.

Tradície treba zachovávať a tak sme ani tento rok nezostali 1. máju nič dlžní.

Návšetva DSS a ZpS Senica a výlet do pivovaru Sandorf

V apríli sme sa vybrali na návštevu zariadenia DSS a ZpS v Senici, kde nás milo privítala pani riaditeľka, ktorá nám porozprávala o živote v ich zariadení, spravila nám prehliadku a ponúkla malým občerstvením. Mnohí naši klienti sa stretli so známymi a prehodili zopár slov. Po tejto návšteve sme sa v Jablonici zastavili na výbornú zmrzlinu a ďalej sme sa presunuli do pivovaru Sandorf v Prievaloch, kde nás čakal chutný obed s koštovkou piva a exkurzia pivovaru, ktorou nás sprevádzal miestny sládek. Po výdatnom obede a osviežujúcom pivku sme si pár fliaš zakúpili aj domov a spokojní sme sa vybrali späť do Skalice, aby sme si mohli po celodennom výlete poriadne oddýchnuť.

Koncert moravskej dychovky Túfaranka

V rámci "seriálu koncertú dechových hudeb Hodonín 2016" sme sa s našimi klientmi vybrali na koncert skupiny Túfaranka. Je to moravská dychová hudba, ktorej piesne nám potešili srdce, načerpali sme veľa pozitívnej energie, dobrej nálady a v neposlednom rade sme si aj zaspievali.

Beseda s hosťom

Riaditeľka mestskej knižnice v Skalici, pani Ľubica Rozborilová prijala naše pozvanie na besedu v marci- v rámci mesiaca knihy. Našim klientom porozprávala zaujímavosti o Skalici a predstavila nám monografiu mesta. Rozhodne to bolo krásne strávené dopoludnie.

Žolíkový turnaj a turnaj v človeče nehnevaj sa

Stredajšie marcové popoludnie sme strávili zdravým súperením v žolíkovom turnaji a v turnaji v spoločenskej hre "človeče nehnevaj sa". Popri dobrej atmosfére a príjemne strávenom čase, si tí najlepší odniesli aj diplom za prvé miesto a k tomu peknú cenu.

Posedenie pri príležitosti MDŽ

Medzinárodný deň žien sme oslávili spoločne príjemným posedením v našom zariadení. Potešiť naše klientky prišli žiaci ZUŠ v Skalici, klientky pozdravila a milým slovom sa im prihovorila pani riaditeľka a samozrejme na všetkých čakal malý darček, ktorý vyrobili naše šikovné ženičky v pracovnej terapii. Po krásnom zážitku sme si všetci pochutnali na výbornej torte, ktorú sme zapíjali kávičkou a na všetkých čakalo ešte jedno milé prekvapenie a to miešaný nápoj mochito, ktorý si všetci pochvaľovali.

MDŽ v Maxe

Na Medzinárodný deň žien, dňa 8. marca 2016 sme sa s klientkami, ktoré navštevujú pracovnú terapiu spoločne vybrali do ZoC Max. V Caffé Galery sme sa pohodlne usadili a každá zo ženičiek si objednala dačo dobré pod zub. Objednávali si viedenské kávičky, capuccina, marlenky, výborné bylinkové čaje s medom a iné pochutiny. Veď prečo by sme si tento náš výnimočný deň nejako neprisladili? Nálada sa viedla v družných ženských rozhovoroch a úsmevoch, a niektoré z klientiek si priniesli aj malý úlovok v podobe primulky alebo sirôtky, aby si tak skrášlili svoj príbytok.

Parlamentné voľby

Aj v našom zariadení to žilo voľbami...

Možnosť rozhodnúť o lepšej budúcnosti využili aj klienti nášho zariadenia, ktorí sa zúčastnili parlamentných volieb 2016. Tradične prišla volebná komisia s urnou do nášho zariadenia, kde si v pokoji, kľude a pohodlí domova naši klienti zvolili svojich zástupcov v parlamente.

Návšteva kina Cinemax

Dňa 24.2.2016, v stredu sme sa vybrali navštíviť kino  Cinemax. Premietali pre nás český film  Padesátka, ktorú režíroval Vojta Kotek. Po príchode sme sa niektorí vybrali poprezerať výklady a nové obchodíky a kávový labužníci zamierili do miestnej kaviarničky. Každého potešila zmena prostredia a príjemné posedenie v dobrej spoločnosti priateľov.

Oslava jubilantov

Jubileá v prvom štrťroku sme oslávili v kruhu našich jubilantov pri príjemnej hudbe a dobrom občerstvení. Klientom popriala všetko dobré k sviatku pani riaditeľka a nakoľko sa oslava konala v pôstnom období, tak sme si aspoň zaspievali "Ide pieseň dokola".

Valentínske posedenie

O tom že láska môže mať veľa podôb sme sa u nás  presvedčili dňa 15. februára na Valentínskom posedení. Prišli sem všetci klienti, ktorí si chceli  vychutnať príjemnú atmosféru priateľstva, dobrého jedla, ale i spevu. Zanôtili nám členovia nášho speváckeho krúžku Rozmarín. Kuchyňa zabezpečila výbornú čučoriedkovo- tvarohovú tortu a kávičkári si tiež prišli na svoje. Ako maličkú pozornosť obdržal každý klient malú Valentínku – záložku do knihy, o  ktorej výrobu sa postarali klientky z našich terapií. Veríme, že sa každému páčilo a prežili príjemnú chvíľku v dobrej spoločnosti.

Fašiangová zábava

Tradičná fašiangová zábava predstavuje jednu z najobľúbenejších akcií nášho zariadenia. Prekrásna a veselá výzdoba, ktorú vyrobili naši klienti skrášlila našu jedáleň a prilákala všetkých zábavychtivých klientov, ktorí prišli v hojnom počte. Do tanca hral našim klientom pán Valovič a o tanečníkov veru nebola núdza. Všetci sa dobre zabávali, nechýbali ani typické fašiangové šišky, vínko, či dobrá večera. Bavili sme sa do večerných hodín a pri odchode nechýbal klientom úsmev na perách.