Október - Mesiac úcty k starším s pani GIZKOU OŇOVOU

Dňa 2.10.2018 nás v zariadení navštívila so svojím kultúrnym programom pani Gizka Oňová. Sólové vystúpenie slovenskej speváčky všetkých milo prekvapilo a nesmierne potešilo. Pri známych piesňach pani Gizky sme si zaspomínali sa svoje mladé časy, zaspievali. Okrem krásneho spevu svoje predstavenie spestrila rozprávaním humorných príhod a zážitkov z nakrúcania televíznych relácií.

Jesenná brigáda

Aj v tomto sychravom počasí sme mali pocit z dobre vykonanej práce. Dňa 28.9.2018 sme sa zapijili do upratovania nášho okolia. Spoločne sme pozametali opadané jesenné lístie, vyčistili kríky, pohrabali kvetinové záhony.  Po práci sme sa všetci zohriali šálkou teplého čaju.

Výlet po stopách Márie Terézie

Dňa 26.9.2018 sme strávili príjemné dopoludnie návštevou cisárskeho a kráľovského žrebčína v Kopčanoch, kde nás čakal sprievodca p. Matulík, korý nás oboznámil s históriou tejto významnej pamiatky. Mali sme možnosť nahliadnuť do zrekonštruovaného kaštieľa, múzea a taktiež koňských stajní. Naša cesta ďalej pokračovala do meste Holíč, kde sme si prezreli priestory a okolie zámku a bylinkovej záhrady.

Pozvanie do Materskej školy Sedmokráska

Dňa 21.9.2018 sme prijali pozvanie na tanečné doobedie do Materskej školy elokované pracovisko Hurbanova v Skalici. Deti predviedli babičkám čo všetko sa naučili, ukázali,  aké sú šikovné, čo dokážu. Cieľom stretnutia bolo zabaviť sa, zatancovať si, odsunúť predsudky a vzájomne sa takto potešiť a obohatiť. Spoločne sme si nielen zaspievali, ale na záver aj zatancovali mazurku. Srdečne ďakujeme za pozvanie a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity.

Európsky týždeň mobility - prechádzka klientov so študentmi

Európsky týždeň mobility opäť aj u nás v zariadeniach pre seniorov.. a s veľkou radosťou. Všetkým zúčastneným posielame posolstvo o tom, aké je dôležité mať na blízku niekoho, kto vám ochotne pomôže keď vaša mobilita vypovie službu. Dnes nám takto pomohli študenti Gymnázia a Strednej zdravotníckej školy. Krásny a slnečný deň sme využili na prechádzku smerom na golfové ihrisko. Ďakujeme milým študentom za pomoc a príjemnú spoločnosť.

Naši JUBILANTI v III. štvrťroku

Jubilantom v treťom štvrťroku zablahoželala pani riaditeľka na ich oslave, ktorá sa konala 19.9.2018 v jedálni zariadenia. Ako sa na poriadnu oslavu patrí, nechýbal veselý spev, tanec a výborné pohostenie. Všetkým oslávencom želáme veľa zdravia, síl a spokojnosti do ďalších rokov.

Výstava prác aktívnych seniorov

Dna 11.9.2018 sa uskutočnilo v spolupráci s Mestskou knižnicou Skalica otvorenie prvého ročníka Výstavy prác aktívnych seniorov zo Zariadenia pre seniorov a Jesénie Skalica. Výstavu si je možné pozrieť v Mestskej knižnici až do konca decembra. O kultúrny program sa postaral spevácky súbor Rozmarín, ktorý so svojimi piesňami vystúpil v Jezuitskom kostole. Všetci boli milo prekvapení z prác, ktoré dokážu vo svojom voľnom čase seniori vytvoriť.

Športovo-zábavný deň v Zlatníckej doline

Dňa 6.9.2018 sme sa vybrali s klientmi zariadenia si zašportovať a zabaviť sa do Zlatníckej doliny. Počasie nám prialo, nálada bola výborná, na chate Amor sme mali všetko pripravené. Pani riaditeľka na úvod všetkých srdečne privítala a po malom občerstvení sa klienti pustili do zdolávania deviatich súťažných disciplín. Podporiť a povzbudiť klientov prišiel aj pán primátor Ing. Ľudovít Barát s manželkou, ktorý sa taktiež zapojil do súťaženia. Pozvanie prijala aj bývalá pani riaditeľka Jolana Straková, s ktorou sa klienti radi stretli. Po chutnom obede, kde nesmela chýbať tradičná fazuľová polievka boli vyhlásení víťazi, ktorým pani riaditeľka odovzdala zaslúžené ceny. Po obede nasledovala voľná zábava. Niektorí sa vybrali na prechádzku, iní si zahrali pri kávičke a koláčiku spolu s pani riaditeľkami karty, alebo len tak oddychovali a čerpali silu z okolitej prírody a slniečka. Klienti sa vracali do zariadenia usmiaty, v dobrej nálade a vďační, za krásne prežitý deň. 

Výročie SNP

Dňa 28.8. 2018 sa naši klienti zúčastnili spomienkovej slávnosti pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania. Pri pamätníku "Oslobodenia"  na ulici Mallého prejavili položením kytice svoju úctu padlým hrdinom. Spomienková slávnosť prebehla za účasti primátora mesta Skalice p. Ing.Ľudovíta Baráta.

Posedenie na skalických rybníkoch

Ďalšou už našou tradičnou akciou býva letná návšteva skalických rybníkov. Takže sme nelenili a vyrazili za príjemným posedením a výbornou pečenou rybou. Nesmela chýbať ani heligónka. Pán Prelec nám zahral, spoločne sme si zaspievali a hneď bola nálada ešte lepšia. Ponuka menu bola bohatá - kapor, pstruh, rybacia fašírka či tradičná grilovaná klobása. Dobré jedlo sme zapili chladeným pivom, alebo iným nápojom podľa gusta. Tradícia rybníkov, tento rok opäť
dodržaná!

Ďalší film v našom "LETNOM KINE"

Letné kino v podaní filmu Melódia môjho srdca (August Rush) a dojatie až k slzám. Áno, aj takto na nás dokážu zapôsobiť filmy, najmä ak ide o silnú tému ako rodina. Tiež veľmi vplyvná hudba, ktorou je pretkaný celý príbeh mladej rodiny a geniálne nadaného chlapca, ktorý sa držal hesla : "hudba je všade okolo nás, stačí počúvať". K skvelému filmu sme opäť podávali kávičku s pochutinami. Na záver diváci aj šťastne zatlieskali a tým tento film len odporučili ďalej.

 

"ZMRZLINOVÉ RANDE"

Dňa 21.8. bol krásny letný deň a my sme si vyšli na "zmrzlinové rande". Autobusom sme sa prepravili na námestie do cukrárne, kde si každý vybral podľa vlastnej chuti. Usadili sme sa v príjemnom chládku na terase pod slnečníkmi a popri kávičke, zmrzlinke alebo zákusku sme si vychutnali rušný život mesta. Klienti navštívili kostol, múzeum, poprechádzali sa po námestí, zaspomínali si. Bol to ďalší príjemný výlet do centra nášho kráľovského mesta.

PÚŤ do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne

Dňa 15.8.2018 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sme sa vybrali v sprievode nášho pána kaplána Dominika na púť do Šaštína. V Bazilike sme boli účastní slávnostnej svätej omše. Medzi veľkým množstvom pútnikov sme stretli aj priateľov zo Zariadenia pre seniorov v Mokrom Háji. Svojimi modlitbami sme prosili o zdravie nás a našich blížnych. 

 

Letná OPEKAČKA v altánku

Letná opekačka v altánku už neodmysliteľne patrí k našim tradičným akciám. Grilovali sme klobásy, špekáčky a zapíjali chutným nealko chladeným pivkom. A nielen to. Mali sme i živý hudobný doprovod. Svoju šikovnosť v hre na gitaru a speve predviedla slečna Radka Caletková, ktorej týmto veľmi pekne ďakujeme za príjemné spestrenie. Veľká vďaka patrí aj našim dvom zručným heligonkárom p. Františkovi Horváthovi a p. Serafínovi Kucharičovi. V príjemnom polooblačnom počasí sme sa všetci vrátili do čias praskajúceho ohňa a dymovej vôňe leta. Bolo nám super.

"SPOZNAJ SVET" - beseda o KUBE

Dňa 7.8.2018, sme privítali v našom zariadení pani Ing. Denisu Hrušeckú PhD., ktorá pracuje ako lektorka Univerzity Tomáše Bati v Zlíne.
Prišla nám porozprávať na tému "Spoznaj svet", pričom nám predstavila  Kubu- Havanu. Predstavila nám svoju cestu do tejto ikonickej krajiny cigár, rumu, chytľavých melódií a trabantov. Prostredníctvom krásnych fotografií a videí sme sa vžili do pútavého cestopisu. Na záver prebehla i krátka súťaž v podobe otázok, či klienti počúvali pozorne. Za odmenu dostali malé pozornosti privezené priamo z Kuby.

Tešíme sa na takéto ďalšie cestovanie.

Vystúpenie speváckeho súbor ROZMARÍN na koncerte EVY a VAŠKA

Spevácka dvojica Eva a Vašek so svojimi hosťami - dychovou hudbou z Texasu zavítali počas svojho turné aj do nášho mesta. V piatok 3.8. vystúpili vo františkánskej záhrade spolu s domácimi účinkujúcimi, medzi ktorými nechýbal  spevácky súbor Rozmarín.

Rozmarín zo Zariadenia pre seniorov pod vedením pána Špírka sa prezentoval známymi skalickými piesňami, ale taktiež piesňami z vlastnej tvorby. Všetkým našim spevákom ďakujeme za krásny hudobný zážitok, želáme veľa zdravia, síl a dobrej nálady. Nech naďalej radi spievajú, veď s pesničkou je život krajší.

LETNÉ KINO v ZpS

Amfiteáter síce nevlastníme, ale nič nám nezabránilo si letné kino pripraviť aj v jedálni. Tentoraz sa premietal film "Léto s kovbojem" tak ako v skutočnom kine na veľké plátno. A samozrejme nechýbalo ani občerstvenie a pukance. Atmosféra bola dokonalá. Tak dovidenia ďalšiu stredu pri ďalšom filmovom trháku.

 

Športové dopoludnie - PETANG, KOLKY

V stredu 4.7.2018 sme v krásnom letnom počasí vyšli von a zahrali si petang a kolky. Podujatie sa nieslo v príjemnom športovom duchu. Popri športe sme dodržali i pitný režim a nechýbal nám ani humor a súperivá nálada. Na konci bolo malé občerstvenie a tak si každý pochutil na osviežujúcom nanuku. Víťazi boli odmenení medailami a potravinovými balíčkami. Gratulujeme a tešíme sa na ďalšie športové dopoludnie.

 

Detské divadelné predstavenie s názvom "ZÁMENA"

Občas sa stáva. že divadlo prichádza za svojimi divákmi. A tak bolo i u nás v piatok 22.6.2018, kedy k nám zavítali deti z divadelného krúžku ETC centra v Skalici. Deti sa nám predstavili v divadelnej hre ZÁMENA, kde sa stretli dve odlišné rodiny - susedia, medzi ktorými vznikali konflikty a napätie. Tým, že sa ich dcéry vymenili a každá si skúsila byť v úlohe tej druhej, svoje rodiny zmierili. Predsa v mieri, láske a porozumení sa nám každému žije lepšie.  Predstavenie nás zaujalo a deti ukázali, že herectvo im nieje vôbec vzdialené. Za spestrenie piatkového poobedia srdečne ďakujeme.

Domáce kino s Vlastom Burianom

Kráľ komikov Vlasta Burian, známy snáď každej generácii. A my sme sa s ním opäť „stretli“. Dňa 20.6.2018 nám v zariadení pošteklil naše bránice vo filme „Ducháček to zařídí“. Zaspomínali sme si ako sme navštevovali kino a mali sme tak jedno pekné a veselé letné dopoludnie. Tešíme sa na viac takých úsmevných filmových stretnutí.

1. ročník Letnej seniorskej mini univerzity v ZpS

V dnešnej dobe je veľkým trendom vzdelávanie a bádanie po nových informáciách. A aby sme nezaostávali ani my v Zariadení pre seniorov, rozhodli sme sa pripraviť pre našich klientov sériu zaujímavých prednášok s názvom „1. ročník Letnej seniorskej mini Univerzity.“ Cyklus prednášok otvorila v utorok 29.mája naša pani riaditeľka zariadenia PhDr. Martina Štepanovská, PhD., ktorá nám priblížila kvalitu života ľudí so zdravotným postihnutím a seniorov. V ďalších prednáškach sa nám predstavil PhDr. Michal Sedláček, PhD. , ktorý sa podelil o svoje pracovné skúsenosti pri poskytovaní služieb krízovej intervencie v  Azylovom dome, pani PhDr. Jana Sobotová porozprávala k téme "Vplyv životného prostredia na zdravie človeka." Taktiež medzi veľmi zaujímavé prednášky patrila téma "Komunikácia a riešenie problémov" od PhDr. Miriam Madunickej a vlastné skúsenosti s charitatívnou a misijnou prácou v Afrike, kde pôsobila ako lekárka MUDr. Janka Blahová Svoje rozprávanie o živote ľudí v Afrike spestrila premietaním  fotografií z tohto kontinentu.

Mini Univerzitu ukončil témou „Vybrané problémy starostlivosti o seniorov“ doc. MUDr. Ivan Bartošovič, PhD.  mimoriadny profesor. Jeho prednáška bola nasýtená informáciami o biologickom, psychickom i sociálnom aspekte starnutia človeka. Tiež nezabudol uviesť,  že zmeny na psychike v tomto štádiu života sú aj pozitívne.

Záver prednášky sa niesol v slávnostnom odovzdávaní  Osvedčení  o absolvovaní mini univerzity tretieho veku.

1. ročník Letnej seniorskej mini univerzity sme zakončili študentskou hymnou „Gaudeamus“ s prísľubom  našej pani riaditeľky v pokračovaní v budúcom „akademickom“ roku.

Návšteva firmy Schaeffler Skalica spol. s r.o.

Ako u nás býva už dobrým zvykom, radi navštevujeme a objavujeme nové miesta. Dňa 13.6.2018 sme sa zúčastnili exkurzie vo  firme Schaeffler Skalica spol. s r.o. Zaujímavé informácie formou prezentácie a odpovede na naše otázky nám zodpovedala p. Štermenská, ktorá nás taktiež sprevádzala halami priamo vo výrobe. Klienti mali možnosť vidieť výrobu naživo. Ako pracujú stroje, ako vyzerajú hotové ložiská, ich balenie a distribúcii.  Všetkých nás očarila čistota a poriadok no i menej príjemný hluk. Klienti odchádzali s novými zážitkami zo strojárenskej výroby, ktoré porovnávali s ich zamestnaním kedysi. Srdečne ďakujeme vedeniu firmy za umožnenie prehliadky, príjemné privítanie,  pohostinnosť a venované darčeky.

II. Oslava jubilantov

V poradí druhá tohtoročná oslava jubilantov prebiehala v pohodovej atmosféra a dobrej nálade. Oslávenci si zaspievali a zatancovali za hudobného sprievodu pána Blahu a pochutili si na pripravenom občerstvení. Pani riaditeľka všetkým zaželala veľa zdravia, síl a optimizmu do ďalších rokov.

Púť Blatnice pod sv. Antonínkem a prehliadka zámku Strážnice

Ku koncu mesiaca máj sme sa vybrali pozrieť známe pútne miesto - barokový kostolík svätého Antonínka, ktorý sa nachádza nad obcou Blatnice v malebnom prostredí moravských vinohradov a lesov. Z prednášky o histórii kostolíka sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí. K svätému Antonínkovi patrónovi stratených vecí a nádeje, chodia prosiť za pokoj v manželstve a zdravie svojich detí každoročne 10-tisíce pútnikov. Na tomto výlete nás sprevádzal skalický pán kaplán Dominik, ktorý odslúžil v kostolíku svätú omšu za zdravie nás všetkých. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili na zámku v Strážnici, kde nás uchvátila zámocká knižnica s 13 000 zväzkami kníh zo 16. storočia a výstava historických krojov. Tí, čo si netrúfli zo zdravotných dôvodov na prehliadku, strávili príjemné chvíle prechádzkou v zámockom parku.

Folklórny festival Plže

Dňa 26.mája sme sa zúčastnili tradičného Folklórneho festivalu v Plžiach v Petrove, kde sa predstavili krojované seniorské súbory z Čiech, Moravy a Slovenska. Srdečne ďakujeme pani Táni Pálenskej, organizátorke festivalu, za rezerváciu miest a vrúcne privítanie. Počasie sa nám vydarilo, výkony účinkujúcich boli vynikajúce, spoločnosť priateľov a kamarátov pri hudbe, tanci a dobrom jedle... čo viac si človek môže priať. Všetkým nám bolo spolu veselo a veľmi dobre.

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník festivalu.

 

 

Výroba bazového sirupu

Už v dávnych dobách si národy v strednej Európe bazu vážili a používali ju ako liek, čo sa vtedy podobalo zázraku.
Predovšetkým bazová šťava, bohatá na vitamín C, sa podávala pri nachladnutiach, pri problémoch s močovým mechúrom a obličkami a aj na posilnenie srdca.
A preto sme sa aj my s klientkami rozhodli takýto výborný, liečivý sirup pripraviť.

Osviežujúci nápoj z bazy budeme s chuťou popíjať v horúcom počasí pri našich voľnočasových aktivitách v rámci terapií, pokiaľ sa nám neminú zásoby.

Na zdravie!

Petangový turnaj

Slnečné počasie dnes vylákalo klientov, aby si porovnali sily v petangovom turnaji. Súťažilo sa v dvoch družstvách po šiestich hráčoch. Súťažiaci sa príjemne zabávali a povzbudzovali, športové podujatie prebiehalo v priateľskom duchu. Výsledok bol najskôr nerozhodný a tak sa hralo  o jedno kolo navyše. Boli to veľmi vyrovnané skupiny. Napokon vyhralo druhé družstvo, ktorému i touto cestou gratulujeme. Každý účastník bol odmenený sladkou odmenou. Zúčastneným ďakujeme za skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalšie letné športové podujatie.

Deň matiek

Druhá májová nedeľa už tradične patrí mamám, babičkám, starým mamičkám. Aj v našich zariadeniach sme si pripomenuli dôležitosť žien, matiek. Deň matiek je príležitosťou sa poďakovať za všetku tú vrelú lásku, za nehu a starostlivosť, ktorou každá matka zahrňuje svoje deti, za opateru a nekonečnú trpezlivosť a obetavosť. Pri tejto príležitosti k nám dnes zavítali deti z MŠ pracovisko Hurbanova v spolupráci so ZUŠ Skalica, ktoré svojim pásmom básničiek, pesničiek a tanca potešili naše ženičky.   Okrem krásneho kultúrneho zážitku, ktorý vyčaril úsmev na tvárach a v nejednom očku sa zaleskla aj slza dojatia, deti obdarovali všetkých z lásky vyrobeným papierovým kvietkom a objatím. ĎAKUJEME

Upratovanie okolia Zps a Jesénie

Dňa 2.mája sa klienti ZpS opätovne zapojili do upratovania okolia zariadenia a Jesénie. Slniečko hrialo takže trávička sa kosila jedna radosť. Každý kto mal dobrú vôlu a zdravotný stav mu to dovolil priložil ruku k dielu.

 

Majáles

Stavanie Májky – krásna tradícia, ktorú si ctíme aj v našom zariadení. Symbolom Májky je tajomstvo a sila prebúdzania prírody, príchod jari, teplého a krásneho počasia. Májka zdobí nielen prekrásny park zariadenia, ale vstúpila aj do vnútra našich priestorov, myslí a srdiečok. 

Po vztýčení Májky sme si užili veľkolepý Majáles, ktorý otvoril pán primátor Ľudovít Barát a naša pani riaditeľka. Nechýbala živý dychová hudba Čvančaranka, bohatá tombola a chutná večera.

Seniori prišli zahrať seniorom

Začiatok jari nám spestrili herci Alžbetínskeho naivného divadla z Bratislavy, ktorí nám v zariadení sprostredkovali trpkú komédiu "Moje lásky" na motívy divadelnej hry Mira Gavrana. Hra poukázala na skutočnosť, že každá minca má dve strany a nič nie je v našich životoch čierno-biele. Minimalistické podanie hry vyvážili veľmi precítené a presvedčivé výkony hercov. Vierohodnosť výkonov umocňoval fakt, že herci boli v podobnom veku ako naši klienti a o to im bolo predstavenie bližšie.

Krížovkársky turnaj

Keďže sa naši seniori vo voľnom čase radi venujú  lúšteniu krížoviek a osemsmeroviek usporiadali sme 18.apríla tradičný krížovkársky turnaj. Súťaž prebiehala v pohodovej atmosfére pri šálke kávy. Víťazi boli odmenení diplomom a sladkým darčekom. Obom srdečne gratulujeme.

Jarná brigáda - upratovanie okolia

Uprostred apríla sme si spravili veľké jarné upratovanie. Pekné slnečné dopoludnie sme venovali skrášleniu si nášho okolia. Poupratovali sme areál nášho zariadenia, vyzbierali a pozametali sme posledné zvyšky a nánosy zimy. Práca s úsmevom a dobrou náladou nám išla od ruky.

Beseda s bylinkárkou

Pani Jarmila sa veľa rokov zaujíma o alternatívnu medicínu, ktorá v spolu s vyváženou stravou a pohybom vie veľmi napomôcť pri liečbe ochorení. Rada trávi čas v záhrade, na poli, kde pestuje poľnohospodárske plodiny a bylinky, z ktorých vyrába sirupy ale aj hojivé masti.

V zariadení nám porozprávala o rôznych účinkoch bylín na naše zdravie, o ich spracovaní, uskladňovaní a správnom dávkovaní. Po prednáške sme mali možnosť zakúpiť si sušenú medovku, domáce sirupy proti kašľu a iné tinktúry na vonkajšie použitie.

Beseda o knihách

Záver marca - mesiaca knihy patril zaujímavej besede o knihách.
V ZPS sme medzi nami privítali riaditeľku Mestskej knižnice, pani Ľubicu Rozborilovú, ktorá so sebou priniesla množstvo zaujímavých kníh. Po odbornej prezentácii mali klienti možnosť sa individuálne oboznámiť s obsahom a začítať sa do deja knihy podľa vlastnéhoé záujmu. Ďakujeme za podnetné a inšpirujúce spoločné chvíle. Knihy jednoducho milujeme.

 

 

Slávenie veľkonočných sviatkov vo vynovenej kaplnke

Tajomstvo Veľkonočných sviatkov sme oslávili vo vynovených priestoroch našej kaplnky. Na svätej omši pán dekan Stachovič požehnal nový kríž aj krížovú cestu a spolu s pani riaditeľkou poďakovali všetkým tým, ktorí sa o obnovu a rekonštrukciu zaslúžili.

Požehnané Veľkonočné sviatky, hojnosť zdravia, lásky a pokoja zo srdca prajeme všetkým našim priateľom.
 

Čítajúce rozprávkové babičky v MŠ

V spolupráci s Materskou školou Hurbanova, Skalica sme zahájili projekt „Čítajúce rozprávkové babičky“ kde naše klientky babičky chodia za deťmi do škôlky a predčítavajú im rozprávky pred spinkaním.
Táto aktivita pozitívne vplýva na deti, ktoré sa na babičky veľmi tešia, kreslia obrázky a vyrábajú darčeky, aby babičkám ukázali aké sú šikovné a taktiež babičky si touto činnosťou spestria svoj voľný čas, detský úsmev ich vždy nabije množstvom energie, čím vzniká krásne medzigeneračné prepojenie cez svet rozprávok.

 

Zahraničná návšteva v zariadení

V mesiaci marec sme sa stali na jeden deň súčasťou zahraničného projektu na tému Zvyšovanie kvality v službách dlhodobej starostlivosti pre seniorov v Európe. Zástupcovia krajín Česka, Holandska a Talianska si prezreli naše priestory ZPS a JESÉNIE.
Diskutovali sme o vážnych a neľahkých otázkach o dostupnosti a kvalite, finančných a personálnych zdrojoch v sociálnych službách pre seniorov. Zostáva mnoho otáznikov, systémových návrhov riešení a nezodpovedaných odpovedí do budúcna. Zhodli sme sa však všetci na jednom, že túto ťažkú prácu a životné poslanie vykonávajú ľudia s veľkým srdcom. Sociálne služby, sociálna práca a pracovníci si zasluhujú celospoločenské ocenenie, úctu a uznanie.

 

Veľkonočné zdobenie vajíčok

Jedno predveľkonočné poobedie nám prišla pani Marta Kovalčíková predviesť rôzne techniky zdobenia veľkonočných vajíčok. Klienti si mohli aj sami vyskúšať vyškrabávanie ornamentov, madeirové - vŕtané zdobenie, ale aj maľované ornamenty. Krásne kraslice si klienti mohli aj zakúpiť a skrášliť si tak svoje domovy, peknou veľkonočnou výzdobou.
 

Oslava jubilantov

Prvá tohtoročná oslava jubilantov sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére. Oslávenci si posedeli pri chutnom koláčiku a chlebíčkoch, ktoré nám s láskou pripravili naše šikovné klientky. K slávnostnej nálade prispelo aj vlúdne slovo a gratulácia od našej pani riaditeľky. A taktiež hudobná produkcia od pána Blahu.
 

Návšteva novej pražiarne kávy a pamiatok mesta


Vonku bolo pochmúrne počasie, tak sme sa rozhodli voľné chvíle spestriť návštevou Koloniál Coffe, ktoré sídli na Kráľovskej ulici. Srdečne nás privítala majiteľka skalickej pražiarne pani Krištofíková. Dozvedeli sme sa množstvo informácií o celom procese, ktorým káva pri svojej výrobe prechádza. Posilnení čerstvo upraženou a namletou kávičkou sme to mali len na skok do Jezuitského kostola a Škarniclovskej tlačiare, kde nás ich históriou previedol pán Kucharič. Opäť sme aktívne prežili jedno krásne dopoludnie.

Medzinárodný deň žien

8.marec patril v zariadení všetkým ženám. Tento krásny nezabudnuteľný sviatok sme si

pripomenuli voňavým kvietkom, ktorý potešil a vyčaril úsmev na tvári.

 

Beseda s hasičmi

Pri príležitosti mesiaca požiarnej ochrany sa dňa 7.3.2018 v zariadení uskutočnila beseda s vedúcimi pracovníkmi Okresného riaditeľstva HaZZ Skalica.

Všetci sme si pripomenuli preventívne opatrenia pred vznikom požiaru a taktiež bezpečnosť a ochranu pri práci s elektrickými zariadeniami vo svojich domácnostiach. Za odbornú prednášku a cenné informácie srdečne ďakujeme.

Divadelné predstavenie

 

Vybavení dobrou náladou sme sa spoločne vybrali za kultúrou do Záhoráckeho divadla v Senici

na predstavenie Svatojánske drímoty alebo Sen noci svätojánskej po záhorácky, ktorého dej

sa odohrával na Zámčisku v Unínskom choráti. Nezabudnuteľný Wiliam Shakespeare v tejto

komédii navodil tajomnú a rozprávkovú atmosféru. Napriek nezbedným kúzlam a čarom sa

postavám na konci podarilo dosiahnuť harmóniu v láske a každý si zobral toho, koho ľúbil.

"Babská zábava" v Ivanke pri Dunaji

️‍S priateľmi z Ivanky pri Dunaji naše priateľstvo a družba pretrváva veľa rokov. Spája nás láska k spevu, hudbe, tancu, vzájomná pohostinnosť a prajnosť.

Na ich pozvanie sme sa zúčastnili „babskej zábavy“ a bolo nám opäť veľmi dobre ... milé rozhovory, spoločnosť, dobré jedlo, zábava a najmä spev.

Náš skalický Rozmarín ich inšpiroval a aj Ivančania už majú svoj Dunájek. Tešíme sa ako sa uvidíme na prehliadke speváckych súborov v Skalici.

Beseda so spisovateľom Jozefom Špačkom

 

Mali sme milú a príjemnú návštevu vzácneho hosťa - spisovateľa Jozefa Špačka. Predstavil nám svoju

novú knihu „Pascalov tieň“ v sprievode dcéry Michaely Hazlingerovej, ktorá nám predniesla zaujímavé

pasáže románu. Na pamiatku nám zostane kniha s osobným venovaním autora, ktorá nám pripomenie

tieto pekne strávené chvíle.

 

Turnaj v Žolíku a Človeče nehnevaj sa

 

V žolíku sa zdokonaľujeme takmer denne, často si dávame partičky pekne medzi sebou

a stretávame sa. No teraz sme sa rozhodli trošku si zasúťažiť... a bolo nám spolu zase veselo!

 

Terapia a novoročné želania od detí z MŠ Hurbanova

 

Nový rok sme zahájili ako terapia hrou.Popri hraní sme si plánovali, čo všetko nás v ďalšom roku čaká,

nové zážitky, spoločné chvíle...

Detičky z Materskej školy Hurbanova Skalica nás potešili milými pozdravmi a krásnymi kresbičkami

s prianím radosti a zdravia.

Ďakujeme „Sedmokrásky"