Štedrý deň

Podstatou Vianoc je viera...v dobro, lásku, tradície. To, že niečomu peknému veríme, že sa na niečo tešíme,  že dodržiavame tradície.

Našou tradíciou je predštedrovečerná návšteva Mareka Zavadila a Mareka Vyskoča, ktorí  pravidelne prichádzajú  s piesňou a modlitbou. Už si nevieme predstaviť Vianoce bez Tichej noci, ktorú si spolu s nimi zaspievame.

Štedrá večera, vôňa kapra a kapustnice a všadeprítomný pocit spolupatričnosti aj tento rok urobili Vianoce najkrajšími sviatkami v roku.

Adventné posedenie

21.12. na sklonku adventu, tak ako po minulé roky, prišli medzi nás „Freďáci“ s vianočným pásmom kolied, piesní a modlitby. Trochu sme sa stíšili a duchovne naladili na nadchádzajúce Vianoce.  So želaním „šťastných a veselých“ sme sa rozišli a zostali v ich očakávaní...

Vystúpenie Rozmarínu

Čas adventu nám prišli spríjemniť aj naši priatelia zo Zariadenia pre seniorov a členovia speváckeho súboru Rozmarín. Vianočné piesne a koledy sa niesli zariadením. Čaro Vianoc je v spoločnom prežívaní  a stretávaní sa. Každé takéto stretnutie je pre nás príjemným zážitkom.

Vianočné "trhy" v zariadení

Zdravie a nohy nám už neslúžia, aby sme mohli zájsť na vianočné trhy. Ale vôňu vareného vínka, vianočného pečiva a pečenej klobásy sme si aj tak vychutnali. Posedenie pri koledách a s týmito vyberanými pochúťkami nás vianočne naladilo a umocnilo adventnú atmosféru. Zostáva len tešiť sa na Vianoce.

Návšteva Mikuláša aj so sprievodom

Nikoho si tento rok čert nezapísal, lebo všetci sme počas roka poslúchali. Za sladký balíček sme Mikuláša a jeho pomocníkov odmenili básničkou, pesničkou alebo len úprimným úsmevom. Aj keď z čerta išiel trochu strach, predsa sa stal miláčikom všetkých. Tešili sme sa ako deti: starkí, prítomní príbuzní aj zamestnanci.

Aj poslední tohoroční jubilanti sa dočkali. V utorok 05.12.sme oslávili nielen guľatiny. Na harmonike oslávencom zahral p. Mikúš. Príjemné posedenie s veselými pesničkami, tradičným občerstvením  a dobrou náladou sa skončilo až krátko pred večerou. Nikomu sa akosi nechcelo odísť. Všetkým ešte raz prajeme hlavne veľa zdravia a spokojnosti.

Predajné trhy

30.11 a 1.12 sa na JESÉNII konali „Vianočné trhy“ výrobkov, ktoré počas celého roka vyrábali naši klienti v rámci svojich stretnutí na pracovnej terapii. Sortiment výrobkov bol pestrý a vybral si skoro každý.  Z výrobkov bolo cítiť ženskú zručnosť a skúsenosť , mužskú silu a dôvtip ale hlavne veľa trpezlivosti a lásky. Po nákupe sa návštevníci občerstvili kávou, čajom ale aj krajcom chleba s domácim lekvárom, či masťou a cibuľou.

Ďakujeme, klientom, príbuzným, zamestnancom a všetkým, ktorí nás prišli podporiť.

Katarínska :-)

Tento rok bola Katarína na blate, tak dúfame, že Vianoce budú na ľade...V tomto čase sa už pravidelne stretávame na Katarínskej zábave. 22.11. sa veselá hudba z Jesénie niesla široko ďaleko. Zábavu rozprúdili Freďáci s Romanom Janíkom. Tombola bola  netradičná. Výrobky, ktoré vyrobili naši klienti.  Niektorí tancovali, iní spievali alebo len počúvali, ale všetci sme prežili zase jedno pekné popoludnie.

Október - mesiac úcty k starším

Október, mesiac úcty k starším, sa pomaly chýli ku koncu. My sme ho vo štvrtok 26.10 oslávili so študentmi SZŠ a folklórneho súboru Pláňava pod vedením Mgr. Miroslava Burlu a deťmi z MŠ na Hurbanovej a Hviezdoslavovej ulici. A prišla nás pozdraviť aj naša pani riaditeľka. Atmosféra dojatia ale aj radosti v nás doznievala ešte pri poobednom chutnom zákusku a kávičke.  Pochvalovali sme tento pekný deň...

Sušienky

Nielen v supermarketoch, ale aj u nás už začala príprava na Vianoce. Či skôr na vianočné predajné trhy,  ktoré  znovu chystáme. Pečieme škoricové sušienky, ktoré mali minulý rok veľký úspech a ako novinku pripravujeme sušené  jabĺčka. Vôňa týchto dobrôt sa šíri zariadením a my sa začíname tešiť na Vianoce...

Klauni aj u nás

Nevedeli sme, čo nás čaká, ale návšteva, ktorou nás poctili zdravotnícki klauni nám zostane v pamäti veľmi dlho. Nepriniesli len úsmev, radosť, smiech a pesničku ale aj pocit spolupatričnosti, nehy a dojatia. Stretnutie s nimi bolo obohacujúcim zážitkom pre klientov ale aj pre personál.

Katka a Olinka, patrí vám veľká vďaka . Veríme,  že sa znovu u nás stretneme.

Týždeň slovenskej kultúry

Chutné, tradičné, slovenské jedlá a ľudové pesničky nám pripomenuli naše tradície. Boli sme si obzrieť výstavu krojov a predmetov spojených so slovenskou kultúrou v Zariadení pre seniorov.  Tešili sme sa, že skutočne tá naša kultúra je naozaj krásna. Týždeň sme ukončili pozeraním slovenských rozprávok.

Brigáda

Na piatok 6.10. sme si naplánovali brigádu zamestnancov. Aj keď nie v hojnom počte, ale o to s väčším odhodlaním sme sa pustili do zazimovania terapeutickej záhrady v átriu nášho zariadenia. Klienti nás v tom nenechali a  do prác sa zapojili aj oni. Škoda len, že počasie bolo proti nám a dážď nás zo záhrady odohnal. Stihli sme však všetko potrebné a budeme sa tešiť zase na jar, až nám znovu zakvitne.

Posedenie s duchovnou pesničkou

So zatajeným dychom sme v pondelok 2.10. sedeli a počúvali duchovné piesne, ktoré nám prišli odprezentovať známi nášho už dlhoročného priateľa zariadenia p. Romana Janíka. Cítili sme sa ako v kostole a mnohé piesne sme si len tak v duchu zaspievali aj my.  Bolo to iné, ale krásne...Ďakujeme.

Domáce slížiky

Nedeľná polievka s domácimi slížikmi, je jednoducho balzam na dušu. Vieme to aj u nás v JESÉNII. Tak sme sa do ich výroby pustili v rámci reminiscenčného pečenia. Zarobiť cesto, vyvaľkať, strojčekom vyrobiť slížiky a nechať poriadne vysušiť – všetko sme si pamätali. Veď to bola  samozrejmosť každú nedeľu. Vám ich ponúkneme na našich vianočných trhoch.

Opekačka

S letom sme sa chceli rozlúčiť tak, ako sme ho privítali...V átriu zariadenia pri posedení s grilovanou klobásou. V stredu 13.9 sme sa všetci stretli, podebatovali, počúvali ľudové pesničky. Výbornú chuť z klobásy nepokazil ani dážď, ktorý naše stretnutie predčasne ukončil. Ale to už ku koncu leta patrí. Tak dovidenia leto...

Posedenie na skalických rybníkoch

Veľké horúčavy poľavili a tak sme sa konečne vybrali na dlho plánovaný výlet na rybníky. V piatok 8.9. sa všetci už od rána tešili na pečenú rybu. Počasie nám vyšlo dokonale, ryba bola chutná, nealko pivo studené a prechádzka po rybníkoch nás príjemne unavila. Pár disciplín, vďaka ktorým sme sa zabavili ale aj potrénovali hlavy bolo príjemným spestrením tejto vydarenej akcie. Tak zase budúci rok...

Oslava jubilantov

Oslávenci, ktorí mali narodeniny v druhom štvrťroku sa 20.07. končene dočkali svojej oslavy. K sviatku im prišla popriať aj pani riaditeľka PhDr. Martina Štepanovská, PhD.  Freďáci sa ako vždy postarali o dobrú zábavu. Spievalo sa, tancovalo a pochutnávalo na tradičnom koláčiku a chlebíčkoch.  Kytičky pestrých kvetov ozdobili izby oslávencov, ktorí mali „guľatiny“.

Naše bylinky

Vôňa sušených liečivých byliniek sa nesie v týchto dňoch Jeséniou. Pripravovali sme Myší chvost (Rebríček obyčajný) na sušenie a následne v tieni sušili. Klientky pri práci rozprávali, ako ho kedysi zbierali a ako im čaj z neho pomáhal pri liečení ich chorôb.

Čaj je vhodný pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče, na podporu chute do jedla, zmierňuje nadúvanie, pri vysokom krvnom tlaku. Sedací kúpeľ pomáha pri poruchách menštruácie, hemeroidoch, svrbeniach pošvy. Ako obklad je výborný pri zraneniach, len priložiť na rany, zlepší hojenie a má protizápalové účinky, zmierni bolesti pri kŕčových žilách.

Usušený Myší chvost pripravujeme na predaj v rámci predvianočných trhov.

Vence z obilia

Skôr než začne žatva, sme si vyskúšali viazanie venca z obilia. Tým, ktorí žili na dedine to bolo známe, ostatní sa pridali. Pri pesničke a spomínaní to všetkým išlo od ruky. Vyrobené vence nám budú zdobiť chodby zariadenia.

Opekačka

4.7.2017 sme v našom zariadení  mali opekačku, ktorú sme nazvali „Privítanie leta“. Počasie bolo ozaj letné, klobása chutná a voňavá, nealko pivo chladené...k tomu nám zahrali harmonikári p. František Horváth a Ing. Serafín Kucharič zo Zariadenia pre seniorov. Klientom sa prišla predstaviť aj nová pani riaditeľka  PhDr. Martina Štepanovská, PhD, ktorá klientov pozdravila a zaželala dobrú chuť ku klobáse. Bolo to veľmi príjemné popoludnie a dúfame, že sa nám rovnakým spôsobom podarí aj s letom rozlúčiť.

Vystúpenie študentov z Holíča

Dôkazom spolupráce rodiny s našim zariadením je vystúpenie Braňa Poláka, českého herca, vnuka našej klientky so svojim krúžkom mladých ľudí, študentov Hotelovej akadémie z Holíča. Pán Polák sa ponúkol, a prišiel so svojimi žiakmi spríjemniť našim klientom doobedie. 22.6. zavítali teda do nášho zariadenia, priniesli dobrú náladu, spev a tanec.  Každé takéto stretnutie generácií  nás vždy „osvieži“ a urobí dobrú náladu. Ďakujeme.

Naša levanduľa

Z roka na rok nás naša levanduľa teší väčšou a väčšou úrodou. Tento rok nám krásne zakvitla a átrium zaplavila fialová farba a vôňa levandule. Klienti ju s radosťou pozberali a naviazali kytičky. Necháme ich usušiť a budú čakať na príbuzných, ktorí si ich môžu na vianočných trhoch zakúpiť.

Fotonástenky klientov

V posledných dňoch sa nám darí plniť jeden z cieľov, ktoré sme si pri začiatku fungovania Jesénie Skalica dali. Našou snahou bolo vytvoriť priestor na fotografie klientov, ktoré uľahčia proces adaptácie a sú súčasťou reminscenčnej terapie. V rámci pracovnej terapie a v spolupráci s oddelením údržby sme zhotovili rámy, pripevnili ich k lôžkam a klienti si môžu na ne pripínať fotografie svojich blízkych, priateľov ale aj ich súčasné, z akcií, ktorých sa v zariadení zúčastnili. Veríme, že sa nám podarilo nielen zútulniť izby klientov, ale že fotografie budú nielen plniť svoj účel ale klienti budú mať „svojich“ aspoň takto nablízku.

Autobusová zastávka

Pre ľudí s demenciou je často jednoduchšie spomenúť si na časy dávno minulé, ako na nedávne. Využívanie spomienok (reminscencia) u seniorov s demenciou je jedna z ciest ako vyvolať príjemné spomienky, ktoré majú pre človeka dôležitú hodnotu. Reminiscencia nie je  nostalgické spomínanie na minulosť, ale aktivita súčasnosti. Spomienka z minulosti oživuje prítomnosť a pripomína klientom aj ich opatrovateľom, kým stále sú, napriek svojmu ochoreniu. Aj preto sme sa rozhodli vytvoriť symbolickú autobusovú zastávku v átriu zariadenia, ku ktorej budú mať klienti s demenciou voľný a bezpečný prístup ako ďalšiu s možností reminiscenčnej terapie s dezorientovanými klientmi.

Terapeutická záhradka

Zariadenie pre seniorov Jesénia disponuje uzavretým vonkajším priestorom, ktorý sa využíva na pobyt klientov na čerstvom vzduchu v bezpečnom priestore. Priestor je vybavený lavičkami, stolmi a stoličkami a umožňuje klientom a ich rodinným príslušníkom tráviť spoločný čas vonku. Za základe vypracovaného návrhu a výdatnej materiálnej pomoci dcéry našej klientky sa nám podarilo vybudovať  terapeutickú záhradu, ktorá umožní klientom pasívne relaxovanie a zároveň zmysluplnú ergoterapiu a aktivizáciu. Dezorientovaným klientom umožní lepšiu orientáciu v ročných obdobiach. Pracovná terapia v záhrade bude vhodným doplnením zmyslovej stimulácie klientov či reminiscenčnej terapie.

V kontakte s prírodou sa klienti prirodzene unavia čo významne prispieva k spánkovému režimu. U klientov sa redukuje smútok, pocit osamelosti, zmätenosti. Už teraz prináša radosť nielen klientom ale všetkým, ktorí sem zavítajú...

Deň matiek

Keď prídu za nami deti, je to vždy veselé, ale aj dojímavé. Pri príležitosti dňa matiek si deti z MŠ Hurbanova pre naše mamky, babky, prababky  11.05. pripravili pásmo básničiek, pesničiek a tanca. Slzy zmiešané s úsmevom zdobili tváre našich klientov. A ako vždy neprišli s prázdnymi rukami, potešili nás malými darčekmi.

Oslava jubilantov

27. apríla sa Jeséniou niesla hudba a spev Freďákov. Prišli zahrať klientom – jubilantom, ktorí oslávili svoje narodeniny v prvom polroku a v apríli. Bolo veselo, jubilanti si pospevovali, pochutnávali na chlebíčkoch a koláčiku, ktorý im upiekli klientky na terapii. Stretneme sa zase v druhom štvrťroku.

Pôstne vystúpenie

Obdobie pôstu pred Veľkou nocou je charakteristické svojimi zvyklosťami. 3.4.2017 medzi nás prišli „Freďáci“ s pásmom piesní, hovoreného slova a modlitbou. Spolu s klientmi „prešli“ krížovú cestu a pripomenuli si hlavnú kresťanskú myšlienku Veľkej noci. Svojou atmosférou nás vystúpenie prinútilo k zamysleniu. No a už sa tešíme na Veľkú noc.

Reminiscenčné kútiky

Z vlastných skúseností  už vieme, s akou veľkou odozvou  sa stretá reminiscenčná terapia u našich klientov. Po reminiscenčnej miestnosti, v ktorej prebieha denná aktivizácia klientov s demenciou a Alzhiemerovou chorobou a remi kuchynke, kde pravidelne klientky pečú dobroty k sviatkom a oslavám jubilantov, sa nám podarilo zriadiť v priestoroch zariadenia remi kútiky. Klienti sú tak v prostredí, ktoré podnecuje spomínanie. Spomínanie zamestnáva  pamäť a uvoľňujú sa emócie. Spomienky povznášajú, dojímajú, prinášajú opakované prežívanie situácií, tak ako prebiehali kedysi dávno, vrátane všetkých vtedajších emócií (radosť, smútok, súcit...). Liečenie spomienkami vychádza z prirodzenej duševnej činnosti človeka.

Je dôležité spomenúť, že existujú aj  ľudia, ktorí takéto krásne kúsky nezištne darujú...V čase, keď sa všetci boríme s nedostatkom financií, je to doslova poklad...Týmto ďakujeme pánovi Jánovi Bobotovi z Borského Mikuláša...

Beseda o výročí Skalice

Marec mesiac knihy si už každoročne pripomíname s pani riaditeľkou Mestskej knižnice p. Rozborilovou. Ani tento rok neodmietla naše pozvanie a 27.3. prišla a porozprávala o knižných novinkách, ktoré sa zaoberajú našim regiónom. Zaujímavo hovorila aj o aktuálnej téme – 800te výročie prvej písomnej zmienky o Skalici a spomenula podujatia, ktoré sa v tejto súvislosti chystajú. Zase o nejaké informácie bohatší sme odchádzali z tohto príjemného stretnutia.

MDŽ

Pri príležitosti MDŽ 10.3.2017 zavítali do Jesénie deti z MŠ Hurbanova v Skalici. Kyticu uvitú z básničiek venovali všetkým našim ženičkám. Veru, nezostalo ani jedno oko bez sĺz dojatia. Na záver svojho vystúpenia deti zapojili do tanca aj naše klientky. Deťom, aj pani učiteľkám patrí naše veľké  „ĎAKUJEME“, tešíme sa na naše detičky, kedy zase prídu medzi nás.

Seminár o polohovaní

V rámci pravidelných mesačných seminárnych školení zamestnancov sa 22.02.2017 uskutočnili  aj praktické cvičenia polohovania imobilných klientov. Ukážky si pripravila pracovníčka rehabilitačného oddelenia Ing. Andrea Dermeková. Opatrovatelia si pod jej odborným vedením vyskúšali alebo zopakovali ako treba polohovať klienta po CMP, ako s ním manipulovať pri vysádzaní na invalidný vozík alebo pretáčaní na lôžku. Zopakovala im techniky, ako pracovať s imobilným klientom a  zbytočne nezaťažovať seba a svoju chrbticu.

Fašiangová zábava

Dlho sme sa tešili a pripravovali na fašiangovú zábavu. Tá prepukla 27.02 o 14hod v jedálni našej Jesénie. Zamestnanci si pripravili pre klientov prekvapenie v podobe masiek, s ktorými si tí, ktorí aspoň trochu vládali aj zatancovali. Šišky sa rozplývali na jazyku, hudba hrala, prišli aj príbuzní a bolo veselo. Niektorí  vyhrali peknú cenu v tombole a ostatní dostali balíček perníčkov „vlastnej výroby“ ako cenu útechy. Freďáci boli ako vždy super. Užili sme pekné fašiangové popoludnie.

Valentínske posedenie

Utorkové poobedie sa nieslo vo Valentínskej  nálade. Jedálňami sa niesla hudba zamilovaných šesťdesiatych rokov a spevom sa pripojili aj klienti. K občerstveniu sa podávala viedenská kávička, džús, puding s ovocím a šľahačkou. Pre potešenie všetci klienti  dostali  perníkové srdiečka v čokoláde, ktoré ich veľmi potešili hlavne preto, že si ich v pracovnej terapii sami upiekli a vyzdobili.