Mesiac úcty k starším s deťmi z MŠ Hurbanova

V utorok 29. októbra 2019 prišli našich klientov potešiť svojou energiou, roztomilosťou a hravosťou tí najmenší. Deti z Materskej školy Hurbanova si pre nás nacvičili pásmo plné spevu, tanca a básničiek. Sme radi, že si na nás každoročne spomenú pani učiteľky v rámci mesiaca úcty k starším a nacvičia si program, ktorý vždy vyčarí krásny úsmev na tvárach našich starkých :)

Jesenná brigáda a sadenie stromčekov

Jeseň je u nás spojená  s prípravou na zimu a aj so skrášľovaním našich priestorov do ďalšieho roka. Dňa 24. októbra 2019 sme začali s výsadbou okrasných drevín okolo nášho zariadenia, aby sme si okolie ešte viac skrášlili a bolo pastvou pre oči. Naše šikovné klientky si zasadili aj krásne izbové fialky, pozbierali sme ešte zvyšky levandule a pripravili si átrium na zimu. Ruku k dielu dali klienti, zamestnanci, príbuzní našich klientov a zamestnancov, za čo im patrí veľká vďaka. Veď chceme, aby naši klienti žili v peknom a dôstojnom prostredí.

Zavítali k nám "MUŽÁCI" z Prietržky

V piatok 24. októbra 2019 spevácky súbor "Mužáci" z Prietržky prišiel našich klientov potešiť krásnou pesničkou. Pesnička spievaná od srdca, nie je len potešením pre uši, ale aj pohladením pre dušu.

Originálne piesne od autorky pani Rajčákovej z Prietržky, ale aj známe pesničky si naši klienti zaspievali spolu s vystupujúcimi. Sladkým spestrením vystúpenia bol aj koláčik, ktorí dostali naši klienti od dcéry nášho klienta p. Pavla Blahu. Veľká vďaka spevákom a príbuzným našich klientov, ktorí sú tiež pre nás veľkou pomocou a oporou.

Vystúpenie Strednej zdravotníckej školy

Október je mesiac venovaný seniorom, je mesiacom úcty k starším. Aj študenti Strednej zdravotníckej školy pod vedením p. profesorky Ambrúzovej si na nás spomenuli a nacvičili si pekný program, v ktorom nechýbal spev, tanec a recitácia. Ďakujeme im, že nám takto spríjemnili naše dopoludnie.

Návšteva zdravotných klaunov v Jesénii

ÚSMEV, ktorý lieči. RADOSŤ, ktorá prebúdza.
JESÉNIA sa ponorila dňa 11. októbra 2019 do smiechu, hudby a radosti. Opäť nás prišli pozdraviť a rozveseliť skvelí zdravotní klauni z organizácie Červený nos Clowndoctors.
Úprimná vďaka a veľký obdiv úžasným klaunom. Ďakujeme Vám.
 

Prechádzka s dobrovoľníkmi z gymnázia do mesta

Dňa 4. októbra 2019 sme si užili krásne jesenné poobedie spolu s dobrovoľníkmi zo skalického gymnázia pod vedením pani profesorky Ivy Hnátovej. Študenti spolu s našimi klientmi boli na prechádzke v centre historického mesta Skalica. Nielen prechádzka v centre bola naším program, zašli sme si i na kávičku a zákusok do cukrárne. Taktiež sme sa boli pozrieť na výstavu prác našich "aktívnych seniorov"  v Mestskej knižnici, kde sme videli vystavené naše práce. Spojenie príjemného jesenného počasia, krás mesta, dobrej kávy, kultúry a mladosti nás vzpružila a naplnila nás pozitívnou energiou. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie so študentami gymnázia.

ETM - prechádzka so študentami

V rámci Európskeho týždňa mobility 2019 sa zapojili spolu s klientmi Zariadenia pre seniorv aj imobilní klienti JESÉNIE SKALICA zps. Cieľom tejto aktivity je mobilizovať čo najväčší počet klientov zariadenia a umožniť aj klientom odkázaným na vozík sa zúčastniť tejto vychádzky. Témou ročníka 2019 je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom PREJDIME SA SPOLU!. Teší nás myšlienka, že sme spravili niečo pre svoje zdravie, čistejšie ovzdušie a prostredie, v ktorom žijeme. Počas vychádzky nám ochotne pomáhali študenti Gymnázia a Strednej zdravotníckej školy.

Ďakujeme vedeniu Gymnázia a Strednej zdravotníckej školy za krásnu spoluprácu, ktorou umožnili zúčastniť  sa viacerým našim imobilným klientom tejto vychádzky.

Oslava Jubilantov v III. štvrťroku

Dňa 25.septembra 2019 sme oslávili narodeniny s obyvateľmi, ktorí mali svoj sviatok v treťom štvrťroku. Zablahoželať nám prišli aj členovia súboru Rozmarín, ktorí so sebou priniesli kyticu piesní a dobrej nálady. O výborné slávnostné občerstvenie sa postarali dievčatá z pracovných terapií. Všetkým želáme veľa zdravia a božieho požehnania.

Letná opekačka

Posledné slnečné lúče sme využili v stredu 11. septembra 2019 na posedenie pri grilovanej klobáse, špekáčku, nealkopivečku, krásnej pesničke a samozrejme dobrej spoločnosti. Ako je už u nás tradíciou posedeli sme si v našom átriu a takto sme sa rozlúčilli s letom.

 

Posedenie na Skalických rybníkoch

Výlet na Skalické rybníky patrí už tradične medzi najobľúbenejšie a najžiadanejšie podujatie. Aj v tomto roku sme zorganizovali dňa 13.8.2019 s finančnou podporou Mesta Skalica pre klientov JESÉNIE posedenie v Bufete u Kapra. Pochutili sme si na čerstvej smaženej rybke, vychladenom nealko pivku a pritom sme sa tešili z teplého slniečka, prírody a krásneho výhľadu.
 

"Hýbeme hlavou"

Dňa 9. augusta 2019 bol u nás v Jesénii v znamení cvičení. Neprecvičovali sme síce telo, ale naše mozgové závity. Dopoludnie sme nazvali "hýbeme hlavou"  a tak aj bolo ... Zabavili sme sa množstvom hier, skladačiek a rôznymi kognitívnymi cvičeniami. V dobrej kondícii musíme udržiavať  aj našu myseľ. Po náročnom, ale veľmi príjemnom trápení našich hlávok, nám bola zmrzlina sladkou odmenou.

Prišla k nám Jadranská zmrzlina Istria

S úžasný nápadom prišla Jadranská zmrzlina Istria v Skalici.  Obdarila našich klientov čerstvou chutnou citrónovou zmrzlinou. Pretože väčšina našich klientov sa počas letných dní nemá možnosť vybrať na zmrzlinu do mesta, tak zmrzlina prišla za nami do JESÉNIE.

Brigáda v átriu

Pekné počasie druhého júlového dňa sme využili na malú brigádu v našom átriu. Pozbierali sme zvyšky levandule, pohrabali sme čerstvo pokosenú trávu, upravili vinič a celkovo sme sa venovali úprave nášho átria. Odmenou za naše úsilie je úžasný pocit z dobre vykonanej práce.

Zber levandule

Vďaka slnečný lúčom nám krásne zakvitla levanduľa v našom átriu. Naše žienky ju pozbierali a urobili z nich kytičky. Voňavá levanduľa sa teraz suší  v našej reminiscenčnej miestnosti a čaká na ďalšie spracovanie. Klienti z nej budú vyrábať voňavé vrecká a mydielka.

Oslava jubilantov v II. štvrťroku 2019

Aj v druhom štvrťroku sme spolu oslávili narodeniny našich klientov. Už tradične sme si zamaškrtili pri výbornom zákusku, ktorý nám upiekli naše klientky, pochutili sme si na šunkovom chlebíčku a zaspievali si spolu veselé pesničky. Prišli nám zahrať a zaspievať páni z vedľajšieho zariadenia pre seniorov, za čo im patrí veľká vďaka.

Opekačka u nás v JESÉNII

Po viacerých upršaných a chladných májových dňoch sme sa rozhodli privolať slnečné letné obdobie prostredníctvom opekačky v našom átriu. A veruže sa nám to podarilo. Kombinácia príjemného počasia, dobrej hudby, chutnej opečenej klobásy a špekáčika vytvorila dokonalé poobedie. Veľká vďaka patrí pánom zo ZpS, ktorí nám prišli zahrať a zaspievať. Naši klienti si s nimi zaspievali a zaspomínali na pesničky z mladosti. Už teraz sa tešíme na ďalšiu letnú opekačku...

 

Deň Matiek a vystúpenie detí z MŠ Sedmokráska

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok sme si Deň Matiek pripomenuli vo štvrtok 9. mája 2019, v jedálni nášho zariadenia. Na úvod sa našim mamičkám, babičkám prihovorila naša pani riaditeľka. Slávnostný program pokračoval vystúpením detí z Materskej školy Sedmokráska, kde sa nám pod vedením svojich pedagogičiek predstavili pesničkami a básničkami, ktoré si nacvičili k tomuto sviatku. Naši klienti tlieskali do rytmu a veľmi sa im  páčilo predstavenie v podaní malých skôlkarov. Deti na záver predstavenia obdarovali naše žienky vlastnoručne vyrobeným papierovým kvetom.

5. Výročie vzniku JESÉNIE

V krásny piatkový deň 26. apríla 2019 sme si slávnostne pripomenuli 5. Výročie vzniku JESÉNIE SKALICA zariadenia pre seniorov. Vzácnych hostí a zamestnancov vítala v Jesénii pani riaditeľka  Martina Štepanovská. Pozvánku prijali viceprimátorka mesta Veronika Hanzalíková,  bývalá pani riaditeľka Jolana Straková, poslanci mestského zastupiteľstva, členovia sociálnej komisie a ďalší.   Pozvaní hostia sa zapísali do kroniky a dostali krásny a úprimný darček od klientov Jesénie. Po privítaní bola zahájená oficiálna časť.  V slávnostných príhovoroch zazneli slová úcty a vďaky tým, ktorí sa o vznik  a nový začiatok Jesénie zaslúžili a taktiež slová podpory a vďaky všetkým tým, ktorí v rozvoji a v práci pre Jeséniu pokračujú. Všetci vyzdvihli úsilie a prístup zamestnancov za ich obetavú a náročnú prácu, hodnú  obdivu.  Po prípitku sa pozvaní hostia  odobrali na prehliadku zariadenia. Priestory, organizáciu a metódy práce predstavila prítomným vedúca zariadenia pani Elena Macháčková. Po ukončení prehliadky nasledovala neformálna časť dňa otvorených dverí, ktorá prebiehala v nádhernom átriu.  Pridali sa ku nám klienti Jesénie, ich rodinní príslušníci, študenti gymnázia Skalica, verejnosť, klienti zo susedného Zps Skalica a speváci z Rozmarínu. K dobrej nálade a príjemnej atmosfére prispelo aj slnečné počasie, nádherné prostredie átria, chutné občerstvenie a taktiež  spev a hudba nášho Rozmarínu. 

 

Jarná brigáda

Prvé jarné lúče a pekné počasie sme využili s našimi klientmi k tomu, aby sme si skrášlili naše okolie, aby sme sa takto rozlúčili so zimou a jej nánosmi. Kto mohol priložil ruku k dielu. Naše jarné veľké upratovanie sme venovali predovšetkým nášmu átriu, aby sme si ho pripravili na rôzne naše kultúrne a športové aktivity. Práca v príjemnej spoločnosti a dobrej nálade nám išla od ruky.

Opäť s gymnazistami na prechádzke

Prvé jarné lúče sme si s našimi klientmi užili v skalickom Hájku. Dobrovoľnícky krúžok skalického gymnázia pod vedením pani učiteľky Hnátovej nám robil spoločnosť a pomohol nám pri doprevádzaní našich seniorov. Prebúdzajúca sa príroda, hrejivé lúče a mladí milí ľudia nám spríjemnili a ozvláštnili piatkové poobedie. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

 

Oslava jubilantov

Dňa 19. marca 2019 sme mali prvú tohtoročnú oslavu jubilantov, ktorí sa narodili v prvých troch mesiacoch roka. Oslávili sme ich pri chutnom chlebíčku, výbornom zákusku, ktorý upiekli naše žienky a tiež pri príjemnej pesničke. Zaspievať nám prišli speváci zo súboru Rozmarín pod vedením p. Špírka, na harmonike hral  p. Horváth.  Veľmi pekne im ďakujeme a tešíme sa na ďalšie ich vystúpenie.

Marec - mesiac knihy

Marec patrí knihám a pri tejto príležitosti sme ako každý rok pozvali riaditeľku mestskej knižnice pani Ľubicu Rozborilovú. Prišla sa s nami podeliť o svoje znalosti zo sveta kníh a histórie. Predstavila nám veľa zaujímavých publikácii, ktoré stoja za pozornosť a naši klienti sa s nimi mohli takto oboznámiť.

Beseda o literatúre s dobrovoľníčkou p. Šrámkovou

Aj v dnešnej ubehanej a hektickej dobe sa nájdu ľudia s veľkým srdom, ktorí svoj voľný čas nezištne dokážu venovať naším klientom. Jedným z takýchto ľudí je p. Šrámková, ktorá si vo svojom nabitom programe a popri svojej rodine našla čas a prišla sa s našimi klientmi porozprávať o literatúre, o ich spomienkach a starých časoch. Sme veľmi vďační za takýchto ľudí, pre ktorých je odmenou úsmev na tvári našich starkých.

"Skalická svadba"

Marcové poobedie sme naplnili tradíciami, hudbou a spevom na tému "Skalická svadba". Históriou, zaužívanými zvyklosťami a tradíciami  nás previedol dlhoročný družba p. Milan Špírek, ktorý si k sebe priviedol na pomoc a hudobný doprovod nastupujúcu generáciu p. Kutálka. Podelili sa s nami o svoje skúsenosti, priblížili nám celý priebeh svadobného dňa - začalo sa tradične "odprosovaním" a skončilo sa "čepčením". Na dotvorenie atmosféry nám zahrali a zaspievali spolu so svojimi dvomi speváčkami známe skalické piesne, ktoré sa dodnes hrávajú na svadbe. Naši klienti si zaspomínali na svoj svadobný deň a spolu so spevákmi si veselo zaspievali.

Pripomenuli sme si "Medzinárodný deň žien"

Dátum 8. marec patrí všetkým ženám bez ohľadu na vek. Tak ako každý rok sme si u nás pripomenuli Medzinárodný deň žien. Všetky naše klientky boli obdarované peknými kvietkami. Veď krásny kvet poteší každú ženu. Poteší nielen oko, ale ak je darovaný z lásky zahreje i u srdca. A všetky naše kvety boli darované s úctou a láskou.

Fašiangová zábava

Tak ako po celom Slovensku aj na Jesénii sme si užili fašiang so všetkým čo k tomu patrí. Fašiangová zábava bola s bohatou tombolou, maskami a veselou hudbou. Na každého klienta sa ušiel drobný tombolový balíček aj sladká odmena v podobe zákusku. Medzi maskami nechýbali včielky, vodník, batoľatá, šašo, Rákosníček a Křemílek s Vochomúrkom. Tanečná a veselá zábava pri dobrej pesničke bola príjemným spestrením, poobedie nám veľmi rýchlo ubehlo a už teraz sa tešíme na ďalšiu zábavu.

Zmenáreň pre ženy

Posledný februárový deň sme u nás na Jesénii privítali p. vizážistku p. Palkovú. V spolupráci s ňou sme usporiadali pre naše klientky "ZMENÁREŇ". Pri kávičke si naše žienky posedeli a zaspomínali na svoje skrášľovacie procedúry. Pani vizážistka sa venovala našim klientkam individuálne s veľkým porozumením. Každá jedna bola skrášlená a zmenená :) Samozrejme k lepšiemu. Veľmi sa chceme poďakovať pani Palkovej za úžasný prístup a lásku, s ktorou svoju prácu vykonáva. Veľmi radi ju opäť znovu u nás privítame.

sviatok sv. Valentína v Jesénii

14. februára sme sa zišli pri príležitosti drobného sviatku svätého Valentína. Je to sviatok venovaný láske a priateľstvu. Tento deň patrí všetkým ľuďom, ktorí majú niekoho radi. Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva. Preto si aj my v našej širokej a veľkej rodine uctievame tento sviatok. Posedeli sme si spolu  pri kávičke a sladkom dezerte, aby sme zaspomínali medzi svojimi blízkymi a priateľmi na svoje lásky a priateľov, s ktorými je náš život krajší a bohatší.

 

Beseda s včelárkou

V pondelok 21. januára medzi nás prišla predsedkyňa skalického včelárskeho spolku p. Ing. Zuzana Juríčková, PhD. Porozprávala nám veľa zaujímavosti zo života včiel. Podelila sa s nami so svojimi dlhoročnými skúsenosťami, popísala nám ako prebieha bežný rok a život včiel a včelárov. Ako sa med vyrába, spracováva a ako veľmi je pre náš organizmus prospešný. Svoju prednášku spestrila veľmi zaujímavým dokumentárnym filmom o včelách.

Domáce kino

Aj tento rok pokračujeme v tradícii domáceho kina. Počas zimných dní pri chutnej kávičke a dobrom filme sa vždy radi zídeme. Náš filmový rok sme zahájili filmom "Svedectvo", filmovým stvárnením života Jána Pavla II.

Vitaj nový rok 2019

Rok 2019 - pre nás sú to nové spoločné chvíle, nové zážitky našej "malej, veľkej" rodiny. Ani na začiatku roka sme nezaháľali. Nový rok sme zahájili tvorivo a hravo v pracovných terapiách pri našich obľúbených dielničkách s vlastnými výrobkami. Plný novej energie a optimizmu sa púšťame do nového roka.