Z histórie...

Zariadenie pre seniorov v Skalici začalo písať svoju históriu v októbri r. 1987 ako penzión pre 172 klientov. Neskôr sa ukázala potreba starostlivosti aj o občanov, ktorí potrebujú sústavnú starostlivosť. Preto od 1.12.1989 sa časť penziónu reprofilizovala na časť domova dôchodcov.

Život v zariadení postupne ukázal, že je potrebné dať priestor bývaniu len jednému klientovi v bytovej jednotke v časti penzión. Od 1.5.1992 sa znížil počet klientov na 143 a o týchto sa staralo 42 zamestnancov.

Právnu subjektivitu získalo zariadenie 1.1.1991. Od 1.7.2002 je naším zriaďovateľom Mesto Skalica. Od 1.1.2003 sa i časť penziónu zmenila na domov dôchodcov.

V r. 2001 sa súčasťou nášho zariadenia stal i domov dôchodcov na Kráľovskej ulici "Štíbor", kde bolo  20 klientov. Aby sme i týmto klientom mohli poskytnúť lepšie bývanie, v októbri 2003 sme prenajali priestory od Milosrdných bratov na Potočnej ulici, kde vznikol domov dôchodcov pre 12 klientov.

V roku 2009 sme sa premenovali na Zariadenie pre seniorov. V rokoch 2012/ 2013 prebehla celková rekonštrukcia stávajúcich bytov a boli rozšírené kapacitné priestory zariadenia nadstavbou podkrovných bytov a stavbou novej budovy - JESÉNIA, ktorá bude zvlášť zameraná na klientov imobilných, s ťažšou formou demencie a Alzheimerovou chorobou. Z týchto dôvodov sa zrušil pobyt klientov na Potočnej ulici.

 

V októbri 2012 uplynulo 25 rokov od vzniku nášho zariadenia. V rámci tohto obdobia sa ponúka kus histórie, ktorú písalo a píše množstvo klientov i zamestnancov, ktorí boli a sú jeho súčasťou. Spôsob i druh poskytovanej služby je už úplne iný ako v jeho počiatkoch. Zariadenie prešlo určitým vývojom a reorganizáciou vyplývajúcou so spoločenských a sociálnych potrieb. Za tie roky si vybudovalo dobrú povesť, je spájané s kvalitou služieb a má významné postavenie medzi ostatnými zariadeniami sociálnych služieb v rámci regiónu i celého Slovenska. Pri tejto príležitosti bolo ocenené cenou Mesta Skalica.

 

 

Poloha

Mesto Skalica sa nachádza v severozápadnom cípe Slovenska, na úpätí chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, v povodí rieky Moravy a na hraniciach s Českou republikou. Patrí k najstarším slovenským starobylým mestám, ktoré sa v uplynulých storočiach hrdili prívlastkom slobodné kráľovské mesto.

Naše zariadenie sa nachádza v okrajovej časti mesta Skalica, v peknom prostredí prírody pod vinohradmi, v blízkosti skalického hájka. Mestom nerušená lokalita poskytuje naším klientom súkromie a príjemné prostredie bohaté na zeleň zasa možnosť nerušene oddychovať.

 

Ubytovanie

Zariadenie pre seniorov je viacposchodová budova, rozdelená na dva hlavné pavilóny A, B.

  • Pavilón A - má 4 poschodia. Je pre klientov bez potreby stálej zdravotníckej starostlivosti. Klienti bývajú v jednoizbových bytoch, ktorých súčasťou je kuchyňa a sociálne zariadenie. Každá bytová jednotka je vybavená štandardným nábytkom zariadenia a signalizáciou k privolaniu zdravotníckeho personálu. Zároveň majú klienti možnosť využiť pripojenie na internet. Niektoré byty disponujú balkónom. Bytové jednotky v podkroví sú vybavené klimatizáciou.
  • Pavilón B - má 3 poschodia. Je pre klientov, ktorí potrebujú zdravotnícku starostlivosť. Klienti bývajú v bytoch, ktoré sú riešené bunkovým systémom s jedno a dvojposteľovými izbami bez kuchyne, ktoré sú vybavené štandardným nábytkom zariadenia a signalizáciou k privolaniu zdravotníckeho personálu. Každá bytová bunka je vybavená spoločným sociálnym zariadením. Zároveň majú klienti možnosť využiť pripojenie na internet. Niektoré byty disponujú balkónom. Bytové jednotky v podkroví pozostávajú z dvojposteľových izieb, samostatným sociálnym zariadením a sú vybavené klimatizáciou.

 

Stravovanie

Stravovanie v zariadení je zabezpečené vlastnou kuchyňou. Pripravuje sa strava racionálna, šetriaca, nesolená, diabetická, ktorá sa podáva v spoločnej jedálni zariadenia. Stravovacia komisia dbá pri zostavovaní jedálneho lístka na pestrosť a biologickú hodnotu, ako aj na rozmanitosť a kalorickú hodnotu podávanej stravy zodpovedajúcej veku a zdravotnému stavu klientov.