Aktivity 2020

Google map: Pod hájkom 2004/36

Súťaž v petangu

Vo štvrtok 9.7.2020 nám počasie prialo. Slniečko bolo pod mrakom a tak sme sa rozhodli stráviť popoludnie športovo. Stretli sme sa na petangovom ihrisku, rozdelili sa do družstiev a hra mohla začať. Aj keď niektorí hrali túto hru prvýkrát, elán do hry ich neopúšťal. Súťažilo sa predsa o medajlu a sladkú odmenu. Prostredníctvom hry sme si upevnili medziľudské vzťahy, precvičili motoriku, stabilitu aj sústredenosť.

Opekačka v altánku

Aké by bolo leto bez opekačky... V stredu 8.7.2020 sme pre našich obyvateľov pripravili dlho očakávanú a vytúženú opekačku v altánku. Chuťové poháriky prebudila šíriaca sa vôňa grilovaných klobás, smäd uhasilo vychladené pivko a niektorí ochutnali aj dúšok lahodného vína. Pri počúvaní starých gitarových šlágrov všetkým účastníkom chutilo, užili si čerstvý vzduch a strávili spolu príjemné poobedie. Na všetkých tvárach bola vidieť pohoda a spokojnosť z vydarenej akcie, čo nás vždy veľmi poteší.

Domáce kino "Leto s gentlemanom"

Aj v mesiaci jún sme si dopriali relax v podobe premietania filmu v našom Domácom kine. Spoločne sme si pozreli komédiu" Leto s gentlemanom", pri ktorej sme si príjemne oddýchli, pobavili sa, vychutnali si lahodnú kávu, ku ktorej nechýbal ani malý dezert.

Jarná brigáda

Milujeme náš krásny zelený park a my, jeho obyvatelia sa snažíme prispieť k jeho zveľaďovaniu. Dňa 17.6.2020 než prišli daždivé dni, stihli sme ponatierať altánok, ostrihať a okopať záhony ruží, zelených kríkov, pozametať a vyčistiť chodníky. Máme radosť z poctivo vykonanej práce a skrášlenia nášho spoločného prostredia

Knižné poobedie s Boženou Nemcovou

Dňa 4.2.2020 uplynulo 200 rokov, čo sa narodila významná česká spisovateľka Božena Němcová. Toto významné výročie sme si pripomenuli dňa 17.6.2020 v rámci knižného poobedia, kedy sa uskutočnila beseda na tému „ 200 rokov Boženy Němcovej". Porozprávali sme sa o živote tejto slávnej českej spisovateľky. Zoznámili sme sa s dielami, ktoré napísala a aký vplyv mal na autorku pobyt na Slovensku. V závere sme si urobili aj malý vedomostný kvíz na ktorom si mohli naše klientky overiť vedomosti, ktoré získali počas besedy.

Oslava jubilantov v I a II. štvrťroku 2020

V dňoch 2.6.2020 a 9.6.2020 sme v našom zariadení popriali našim oslávencom, ktorí oslávili narodeniny v prvom a druhom štvrťroku predovšetkým pevné zdravie, veľa radosti, žiadne starosti, životný optimizmus a krásnu jeseň života. Oslávenci si pochutili na chlebíčkoch, zákusku a kávičke. Úsmev našich oslávencov je symbolom sily a radosti, preto im prajeme nech vykročia do ďalších rokov zvesela, veď život aj v zrelosti môže mať sladkú chuť.

VYVA BAND - koncert pod balkónmi II.

Úžasný live koncert v podaní skvelej Klárky Kudláčovej a Mareka Vyskoča sme si dnes dokonale užili. Bolo tam všetko - hitovky, šlágre, pesničky na želanie, milé pohladenie a povzbudenie. ĎAKUJEME VÁM stokrát Klárka a Marek zo srdca, bolo to prekrásne, zostane nám krásny zážitok. Ste supeeer.

Májový pozdrav - aj takto si spríjemňujeme voľné chvíle

Milí priatelia pozdravujeme Vás zo zariadenia pre seniorov. Naše skvelé terapeutky robia čo môžu. Cítiť už medzi nami veľkú túžbu a nádej k uvoľneniu opatrení. Trpezlivo čakáme, až príde ten čas. Zatiaľ sa venujeme hrám, ručným prácam, relaxujeme pri hudbe aj v soľnej jaskyni, venujeme sa duchovnej modlitbe, prechádzkam na slniečku, skypujeme a sme aktívni v krúžkoch. Krásnu slnečnú sústavu poskladali šikovné ruky pána Vladimíra, ktorý prvýkrát použil tri D puzzle. Potešil nielen seba, ale aj nás ostatných, preto sme ich hneď zavesili na chodbu schodiska.

 

DUO JAMAHA live pod balkónmi

Hudobný darček od pani primátorky mesta Anny Miernej sme si vychutnali do sýta. Naša obľúbená kapela Duo Jamaha predviedla úžasný koncert plný šlágrov a hitov. Bolo veselo, bolo krásne, bolo super. Na tento zážitok a prekvapenie budeme s radosťou dlho spomínať. ĎAKUJEME pani primátorke za nápad a kapele Duo Jamaha za vystúpenie!!! Potešili ste a povzbudili 244 seniorských srdiečok

Domáce kino "ŽENY V BĚHU"

Po dlhšej prestávke v kultúrne spoločenských aktivitách sme dňa 6. a 7. mája 2020 za prísnych preventívnych opatrení dopriali našim obyvateľom trocha pobavenia v podobe domáceho kina. Na chuť si tentoraz prišli milovníci novej českej komédie „Ženy v běhu." Tento film mal u našich obyvateľov veľký úspech čoho dôkazom bola jedáleň plná smiechu.

Medzinárodný deň žien v ZpS

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marec, sme pre naše obyvateľky prichystali krásne srdiečka, ktoré sme vyrobili v rámci terapie. Ich cieľom bolo prejaviť úctu všetkým ženám, poďakovať im za ich obetavosť a vyzdvihnúť ich významnú úlohu a postavenie v spoločnosti.

"BABSKÁ ZÁBAVA" v Ivanke pri Dunaji

Dňa 25.2.2020 prijali naši klienti pozvanie na „ Babskú zábavu" do družobného Denného penziónu v Ivanke pri Dunaji. Keďže bolo fašiangové obdobie nechýbala veselá nálada, spev, tanec a výborné jedlo. Taktiež potešila krásna ale aj humorná tombola. Po celý deň až do večerných hodín sa z Denného penziónu ozývali piesne súborov Rozmarín a Dunájek a vzájomné priateľské rozhovory. V októbri sa tešíme na Ivančanov u nás v zariadení.

Fašiangová zábava v ZpS

Obdobie fašiangov, čas veselosti, radosti, hudby a tanca je obdobím tradícií, ktoré sa v našom zariadení zachovávajú. Krásne vyzdobená jedáleň bola predzvesťou, že sa u nás dňa 19.2.2020 chystá fašiangová zábava s maskami. Klienti zariadenia sa prestrojili do masiek a kostýmov, ktoré si vopred spoločne pripravili. Zábavu otvorila pani riaditeľka, ktorá srdečne privítala pani primátorku Annu Miernu a bývalú riaditeľku zps Jolanu Stakovú. Nasledovala prehliaka originálnych masiek a fašiangová veselica. Do tanca nám hral pán Blatnický a taktiež sme si zaspievali s naším Rormarínom. Zábava bola plná radosti, smiechu, tanca a dobrého jedla. Veď pozrite, fotky hovoria za všetko.

Valentínske posedenie

Každý si predstaví na sviatok sv. Valentína niečo iné, niekto milovaného človeka, niekto výnimočný deň... My sme si v našom zariadení pripomenuli, že všade okolo nás je potrebné rozdávať lásku. Veď láska nie je len o vzťahu muža a ženy, ale láska je všade tam, kde sa ľudia majú radi. V tomto duchu bolo aj naše spoločné valentínske stretnutie plné srdiečok, lahodnej kávy a vynikajúceho pudingu. A aká by bola oslava bez spevu? Súbor Rozmarín na čele s pánom Milanom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom rozospievali a zabavili našich klientov a to bol pre všetkých ten najkrajší valentínsky darček.

Automatický externý defibrilátor

V mesiaci február 2020 sa odborný personál Zariadenia pre seniorov a JESÉNIE SKALICA zps oboznámil a bol pracovníčkou Slovenského Červeného kríža zaškolený s používaním nového automatického externého defibrilátora (AED). Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. V prípade náhleho zlyhania srdca vieme výrazne zvýšiť šancu na prežitie až o 50 – 70 %. Umožňuje vykonať defibriláciu omnoho skôr, ako príde posádka záchrannej zdravotnej služby. Tešíme sa, že AED na záchranu ľudského života je súčasťou vybavenia na ošetrovateľskom oddelení v oboch našich zariadeniach.

Medzinárodný deň manželstva v zps

Význam tohto krásneho a nenahraditeľného zväzku sme si pripomenuli dňa 10. februára 2020 aj u nás. Nie každému je dopriate prežiť jeseň života po boku svojho životného partnera, tak to už život a osud bohužiaľ riadi. U nás však niekoľko šťastných manželských párov žije a my sme sa ich rozhodli prekvapiť. Čakala na nich sladká dobrota, vlastnoručne s láskou vyrobený vankúš v tvare srdca, ktorý im bude tento deň pripomínať. Nech ich vzájomná láska a úcta ešte dlho sprevádza.

"Vtipnejší vyhráva"

S náladou je to podobné ako s jedlom a možno práve preto sa hovorí, že: „Humor je soľou života." V stredu 5. Februára 2020 sme zorganizovali v našom zariadení III. ročník súťaže „Vtipnejší vyhráva." Princípom bolo, aby klienti svoje pripravené vtipy interpretovali s poriadnou dávkou humoru. Takto sme si uvedomili, ako často sme vážni a upätí. Po podujatí sme videli ako blahodarne a pozitívne na nás vplýva pocit, keď sme veselí, uvoľnení a dobre naladení. Všetci súťažiaci klienti boli na záver podujatia odmenení. Víťazke pani Hermíne Olgyayovej srdečne blahoželáme. Humor je naozaj soľou života a soľ je nad zlato... Už teraz sa tešíme nabudúce.

Turnaj v Žolíku a Človeče nehnevaj sa

Dnes 28.1.2020 sme si spríjemnili popoludnie "hraním". Boli sme rozdelení na dve družstvá. V Prvom družstve súťažili naši obyvatelia, ktorí obľubujú Človeče nehnevaj sa a druhé družstvo bolo pre milovníkov kartových hier.  V Človeče nehnevaj sa zvíťazila pani Zelenková a v Žolíku sa stal víťazom pán Mihál. Obom srdečne blahoželáme!  Tento turnaj je u nás už tradíciou, koná sa každoročne, a keďže  nás teší stále väčší záujem o tieto aktivity už teraz sa s úsmevom tešíme na ďalšiu kolo súťaže.

Knižné podujate

Prvou spoločnou aktivitou v novom roku bolo posedenie v knižnici, kde sme sa venovali cestovateľským témam. Cestovanie je jedinečným prameňom informácií o dobe, precestovanom a opísanom území a taktiež o samotnom aktérovi púte. Cestopis je teda výnimočným zdrojom poznania aj o samotných cestovateľoch a o veciach, ktoré ich zaujímali, pretože tieto vo svojich opisoch pútavo priblížili. Na našom stretnutí v knižnici sme sa zoznámili so slovenským cestovateľom grófom Móricom Beňovským, ktorého pamätník môžeme vidieť v jeho rodisku Vrbovom. Taktiež sme sa dozvedeli niečo o snoch Krištofa Kolumba a benátskeho kupca a cestovateľa Marca Pola. Na záver mal každý príležitosť porozprávať o svojich zážitkoch na cestách...