Aktivity 2020

Valentínske posedenie

Každý si predstaví na sviatok sv. Valentína niečo iné, niekto milovaného človeka, niekto výnimočný deň... My sme si v našom zariadení pripomenuli, že všade okolo nás je potrebné rozdávať lásku. Veď láska nie je len o vzťahu muža a ženy, ale láska je všade tam, kde sa ľudia majú radi. V tomto duchu bolo aj naše spoločné valentínske stretnutie plné srdiečok, lahodnej kávy a vynikajúceho pudingu. A aká by bola oslava bez spevu? Súbor Rozmarín na čele s pánom Milanom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom rozospievali a zabavili našich klientov a to bol pre všetkých ten najkrajší valentínsky darček.

Automatický externý defibrilátor

V mesiaci február 2020 sa odborný personál Zariadenia pre seniorov a JESÉNIE SKALICA zps oboznámil a bol pracovníčkou Slovenského Červeného kríža zaškolený s používaním nového automatického externého defibrilátora (AED). Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. V prípade náhleho zlyhania srdca vieme výrazne zvýšiť šancu na prežitie až o 50 – 70 %. Umožňuje vykonať defibriláciu omnoho skôr, ako príde posádka záchrannej zdravotnej služby. Tešíme sa, že AED na záchranu ľudského života je súčasťou vybavenia na ošetrovateľskom oddelení v oboch našich zariadeniach.

Medzinárodný deň manželstva v zps

Význam tohto krásneho a nenahraditeľného zväzku sme si pripomenuli dňa 10. februára 2020 aj u nás. Nie každému je dopriate prežiť jeseň života po boku svojho životného partnera, tak to už život a osud bohužiaľ riadi. U nás však niekoľko šťastných manželských párov žije a my sme sa ich rozhodli prekvapiť. Čakala na nich sladká dobrota, vlastnoručne s láskou vyrobený vankúš v tvare srdca, ktorý im bude tento deň pripomínať. Nech ich vzájomná láska a úcta ešte dlho sprevádza.

"Vtipnejší vyhráva"

S náladou je to podobné ako s jedlom a možno práve preto sa hovorí, že: „Humor je soľou života." V stredu 5. Februára 2020 sme zorganizovali v našom zariadení III. ročník súťaže „Vtipnejší vyhráva." Princípom bolo, aby klienti svoje pripravené vtipy interpretovali s poriadnou dávkou humoru. Takto sme si uvedomili, ako často sme vážni a upätí. Po podujatí sme videli ako blahodarne a pozitívne na nás vplýva pocit, keď sme veselí, uvoľnení a dobre naladení. Všetci súťažiaci klienti boli na záver podujatia odmenení. Víťazke pani Hermíne Olgyayovej srdečne blahoželáme. Humor je naozaj soľou života a soľ je nad zlato... Už teraz sa tešíme nabudúce.

Turnaj v Žolíku a Človeče nehnevaj sa

Dnes 28.1.2020 sme si spríjemnili popoludnie "hraním". Boli sme rozdelení na dve družstvá. V Prvom družstve súťažili naši obyvatelia, ktorí obľubujú Človeče nehnevaj sa a druhé družstvo bolo pre milovníkov kartových hier.  V Človeče nehnevaj sa zvíťazila pani Zelenková a v Žolíku sa stal víťazom pán Mihál. Obom srdečne blahoželáme!  Tento turnaj je u nás už tradíciou, koná sa každoročne, a keďže  nás teší stále väčší záujem o tieto aktivity už teraz sa s úsmevom tešíme na ďalšiu kolo súťaže.

Knižné podujate

Prvou spoločnou aktivitou v novom roku bolo posedenie v knižnici, kde sme sa venovali cestovateľským témam. Cestovanie je jedinečným prameňom informácií o dobe, precestovanom a opísanom území a taktiež o samotnom aktérovi púte. Cestopis je teda výnimočným zdrojom poznania aj o samotných cestovateľoch a o veciach, ktoré ich zaujímali, pretože tieto vo svojich opisoch pútavo priblížili. Na našom stretnutí v knižnici sme sa zoznámili so slovenským cestovateľom grófom Móricom Beňovským, ktorého pamätník môžeme vidieť v jeho rodisku Vrbovom. Taktiež sme sa dozvedeli niečo o snoch Krištofa Kolumba a benátskeho kupca a cestovateľa Marca Pola. Na záver mal každý príležitosť porozprávať o svojich zážitkoch na cestách...