Aktivity 2020

Medzinárodný deň žien v ZpS

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marec, sme pre naše obyvateľky prichystali krásne srdiečka, ktoré sme vyrobili v rámci terapie. Ich cieľom bolo prejaviť úctu všetkým ženám, poďakovať im za ich obetavosť a vyzdvihnúť ich významnú úlohu a postavenie v spoločnosti.

"BABSKÁ ZÁBAVA" v Ivanke pri Dunaji

Dňa 25.2.2020 prijali naši klienti pozvanie na „ Babskú zábavu" do družobného Denného penziónu v Ivanke pri Dunaji. Keďže bolo fašiangové obdobie nechýbala veselá nálada, spev, tanec a výborné jedlo. Taktiež potešila krásna ale aj humorná tombola. Po celý deň až do večerných hodín sa z Denného penziónu ozývali piesne súborov Rozmarín a Dunájek a vzájomné priateľské rozhovory. V októbri sa tešíme na Ivančanov u nás v zariadení.

Fašiangová zábava v ZpS

Obdobie fašiangov, čas veselosti, radosti, hudby a tanca je obdobím tradícií, ktoré sa v našom zariadení zachovávajú. Krásne vyzdobená jedáleň bola predzvesťou, že sa u nás dňa 19.2.2020 chystá fašiangová zábava s maskami. Klienti zariadenia sa prestrojili do masiek a kostýmov, ktoré si vopred spoločne pripravili. Zábavu otvorila pani riaditeľka, ktorá srdečne privítala pani primátorku Annu Miernu a bývalú riaditeľku zps Jolanu Stakovú. Nasledovala prehliaka originálnych masiek a fašiangová veselica. Do tanca nám hral pán Blatnický a taktiež sme si zaspievali s naším Rormarínom. Zábava bola plná radosti, smiechu, tanca a dobrého jedla. Veď pozrite, fotky hovoria za všetko.

Valentínske posedenie

Každý si predstaví na sviatok sv. Valentína niečo iné, niekto milovaného človeka, niekto výnimočný deň... My sme si v našom zariadení pripomenuli, že všade okolo nás je potrebné rozdávať lásku. Veď láska nie je len o vzťahu muža a ženy, ale láska je všade tam, kde sa ľudia majú radi. V tomto duchu bolo aj naše spoločné valentínske stretnutie plné srdiečok, lahodnej kávy a vynikajúceho pudingu. A aká by bola oslava bez spevu? Súbor Rozmarín na čele s pánom Milanom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom rozospievali a zabavili našich klientov a to bol pre všetkých ten najkrajší valentínsky darček.

Automatický externý defibrilátor

V mesiaci február 2020 sa odborný personál Zariadenia pre seniorov a JESÉNIE SKALICA zps oboznámil a bol pracovníčkou Slovenského Červeného kríža zaškolený s používaním nového automatického externého defibrilátora (AED). Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. V prípade náhleho zlyhania srdca vieme výrazne zvýšiť šancu na prežitie až o 50 – 70 %. Umožňuje vykonať defibriláciu omnoho skôr, ako príde posádka záchrannej zdravotnej služby. Tešíme sa, že AED na záchranu ľudského života je súčasťou vybavenia na ošetrovateľskom oddelení v oboch našich zariadeniach.

Medzinárodný deň manželstva v zps

Význam tohto krásneho a nenahraditeľného zväzku sme si pripomenuli dňa 10. februára 2020 aj u nás. Nie každému je dopriate prežiť jeseň života po boku svojho životného partnera, tak to už život a osud bohužiaľ riadi. U nás však niekoľko šťastných manželských párov žije a my sme sa ich rozhodli prekvapiť. Čakala na nich sladká dobrota, vlastnoručne s láskou vyrobený vankúš v tvare srdca, ktorý im bude tento deň pripomínať. Nech ich vzájomná láska a úcta ešte dlho sprevádza.

"Vtipnejší vyhráva"

S náladou je to podobné ako s jedlom a možno práve preto sa hovorí, že: „Humor je soľou života." V stredu 5. Februára 2020 sme zorganizovali v našom zariadení III. ročník súťaže „Vtipnejší vyhráva." Princípom bolo, aby klienti svoje pripravené vtipy interpretovali s poriadnou dávkou humoru. Takto sme si uvedomili, ako často sme vážni a upätí. Po podujatí sme videli ako blahodarne a pozitívne na nás vplýva pocit, keď sme veselí, uvoľnení a dobre naladení. Všetci súťažiaci klienti boli na záver podujatia odmenení. Víťazke pani Hermíne Olgyayovej srdečne blahoželáme. Humor je naozaj soľou života a soľ je nad zlato... Už teraz sa tešíme nabudúce.

Turnaj v Žolíku a Človeče nehnevaj sa

Dnes 28.1.2020 sme si spríjemnili popoludnie "hraním". Boli sme rozdelení na dve družstvá. V Prvom družstve súťažili naši obyvatelia, ktorí obľubujú Človeče nehnevaj sa a druhé družstvo bolo pre milovníkov kartových hier.  V Človeče nehnevaj sa zvíťazila pani Zelenková a v Žolíku sa stal víťazom pán Mihál. Obom srdečne blahoželáme!  Tento turnaj je u nás už tradíciou, koná sa každoročne, a keďže  nás teší stále väčší záujem o tieto aktivity už teraz sa s úsmevom tešíme na ďalšiu kolo súťaže.

Knižné podujate

Prvou spoločnou aktivitou v novom roku bolo posedenie v knižnici, kde sme sa venovali cestovateľským témam. Cestovanie je jedinečným prameňom informácií o dobe, precestovanom a opísanom území a taktiež o samotnom aktérovi púte. Cestopis je teda výnimočným zdrojom poznania aj o samotných cestovateľoch a o veciach, ktoré ich zaujímali, pretože tieto vo svojich opisoch pútavo priblížili. Na našom stretnutí v knižnici sme sa zoznámili so slovenským cestovateľom grófom Móricom Beňovským, ktorého pamätník môžeme vidieť v jeho rodisku Vrbovom. Taktiež sme sa dozvedeli niečo o snoch Krištofa Kolumba a benátskeho kupca a cestovateľa Marca Pola. Na záver mal každý príležitosť porozprávať o svojich zážitkoch na cestách...