Aktivity 2020

Štedrý deň a koľko lásky sa vmestí do krabice

NA JEDLIČKE SVIEČKY SVIETIA
V JASLIACH LEŽÍ BOŽIE DIEŤA
NECH VÁS JEHO LÁSKA HREJE
ŽIARI I V TMÁCH BEZNÁDEJE
DO SŔDC, DUŠÍ VAŠICH VLOŽÍ
RADOSŤ, ŠŤASTIE, POKOJ BOŽÍ
Spoločná modlitba, slová vďaky a uznania, vianočné dobrotky na stole, krabičky lásky, viera, pokoj, nádej v srdciach... Pokojné a požehnané sviatky Vám vinšujeme.

Vianoce klopú na dvere

A s nimi ľudia dobrej vôle, ĎAKUJEME za každý darček, podporu a povzbudenie, je Vás tak veľa ... ďakujeme Lukášovi Bilkovi z Potraviny ROTO II. Môj obchod, Andymu Černému, Jožkovi Švrčkovi, rodine Ferikovej, dvom úžasným sestrám K@M, DM Drogérii a ďalším Vám známym aj neznámym.

Sv. Mikuláš prišiel aj do nášho zariadenia

Mikulášska nádielka zaklopala aj na dvere nášho Zariadenie pre seniorov Skalica
Milé darčeky v taškách s červenými rolničkami a osobným vinšom detičiek a zamestnancov od Sedmokrásiek z MŠ Hurbanova Skalica, darovala rodina pani poslankyne Kataríny Chovancovej.
Ďakujeme veľmi pekne. Spravili ste nám radosť.

Spoločná prechádzka

V utorok 6.10.2020 sme si užili jesenné slnečné lúče na spoločnej prechádzke. Vybrali sme sa s našimi obyvateľmi do krásneho prostredia skalického hájku k hotelu sv. Ľudmila. Na terase sme si oddýchli aj dobili energiu kávičkou podľa vlastného výberu. 

Jarmočné pochúťky

Prvý októbrový deň sa niesol v jarmočnom duchu. Pre klientov sme pripravili posedenie pri jarmočných špecialitách, výbornej cigánskej a kvalitnom burčiaku. Posedenie sa konalo v jedálni zariadenia nakoľko bolo daždivé počasie. Strávili sme spolu príjemné popoludnie, porozprávali sme sa a zaspomínali. Na dotvorenie príjemnej atmosféry znela v pozadí cimbálová hudba. Toto posedenie sa nieslo v znamení dobrej nálady, čo je pre našich klientov ako i pre nás veľkým pozitívom.

Oslava jubilantov v III. štvrťroku

Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti, ale i bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný a dôležitý a uchováva sa v pamäti. A jeden z takýchto dní mali aj naši milí jubilanti, ktorí oslávili narodeniny v III. štvrťroku 2020. Oslava sa konala dňa 30.9.2020 za prísnych hygienických opatrení a niesla sa v príjemnej atmosfére, ktorú klienti ocenili úsmevom a spokojnosťou. Pochutili si na chlebíčkoch, zákusku a kávičke. Všetkým oslávencom pani riaditeľka popriala ešte veľa rokov prežitých v zdraví, pohode a vzájomnom porozumení.

Súťaž v hre BINGO

Dňa 28.9.2020 sa v našom zariadení uskutočnil po prvý krát turnaj v hre Bingo. Hry sa zúčastnilo 17 súťažiacich, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Bol to veľký boj, pretože všetci chceli zvíťaziť. Nakoniec v prvej skupine vyhrala p. Turanová a v skupine číslo 2 p. Cintulová Víťazi boli odmenení diplomom a sladkým balíčkom. Keďže sa nová hra páčila už čoskoro sa tešíme sa na ďalší turnaj.

Domáce kino "Mama Mia II"

Muzikálový film Mama Mia II premietaný v rámci Domáceho kina v našom zariadení nám spríjemnil daždivé piatkové popoludnie dňa 25.9.2020. Klienti sa pobavili a načerpali energiou z piesní od švédskej skupiny ABBA. Milovníci tohto filmového žánru si v priateľskej spoločnosti vychutnali obľúbenú kávu.

Jesenné posedenie pri piesňach Karla Gotta

Vo štvrtok 24.9.2020 sme si vo dvore zariadenia pripomenuli nestarnúce hity legendárneho českého speváka Karla Gotta. Posedeli sme na slniečku, občerstvili sa malou maškrtou a spoločne pri počúvaní piesní zaspomínali na tohto velikána.  

Knižné doobedie na tému - Vývoj a význam peňazí

Dňa 23.9.2020 sa v rámci knižného doobedia konala beseda na tému: Prečo vznikli peniaze a aký bol vývoj platidiel. Cieľom besedy bolo priblížiť históriu vzniku a vývoja platidiel na našom území a zároveň poukázať na vývoj peňažníctva na Slovensku od naturálnych výmien, cez prvé platidlá a prvé mince až po súčasnú formu peňazí. Počas besedy si klienti pozreli mince a bankovky Rakúsko-Uhorska, Prvej Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Protektorátu a 2. Československej republiky. A ako sa hovorí: „Bohatým nie je ten, kto má zlato a striebro, ale ten kto sa uspokojí s málom."

Prechádzka do prírody

Prvý jesenný deň 22.9.2020 sme využili na spoločnú prechádzku do prírody. Pozreli sme si okolie skalických búd a vinohradov, vychutnávali sme prvé jesenné lúče. Prechádzka bola spojená so zberom lístia, ktoré využijeme na tvorenie v rámci terapie. Po dlhej ceste sme si oddýchli pri chutnej kávičke na golfovom ihrisku. Takýmto spôsobom sa snažíme u našich klientov predchádzať melanchólii a depresívnym náladám v dôsledku dlhodobej izolácie s vonkajším svetom. Jesenné slniečko je najlepším liekom a preto sa hovorí – kam chodí slnko, tam nechodí lekár.

 

 

Súťaž v petangu

Dňa 10.9.2020 sme spoločne strávili popoludnie na petangovom ihrisku. Účasť bola veľká, čo nás veľmi potešilo. Zahrali sme sa, zasmiali, utužili priateľské vzťahy a tešíme sa nabudúce.

Športovo-zábavný deň v Zlatníckej doline

Dňa 9.9.2020 v rámci spestrenia všedných dní sme tradične ako každý rok zorganizovali športovo-zábavný deň, ktorý sa konal v Zlatníckej doline na chate Amor. Každý komu zdravotný stav dovolil, prejavil športového ducha a snažil sa zapojiť do niektorých z nasledujúcich športovo zábavných disciplín ako napríklad trefa do brány, šípky, hod na terč, vešanie ponožiek, prekážkový beh, skladanie puzzle na čas. Po športovom výkone nás potešil vynikajúci obed. Pozvanie prijala aj pani primátorka Ing. Anna Mierna, čo nás veľmi potešilo. Radosť zo súťaženia spečatilo vyhodnotenie troch najlepších súťažiacich. 1. miesto patrilo p. Františkovi, 2. miesto p. Sidónii a 3. miesto p. Jarmile. Sláva víťazom a česť porazeným doznievali aj poobede vo vošnej zábave. Zaspievali sme si, zahrali spoločenské hry a niektorí sa vybrali na vychádzkou. Našim klientom športová činnosť prináša pocit šťastia, zdravé súperenie a samozrejme aj radosť z výhry. Všetci sme si odniesli dobrú náladu zo spoločne strávených chvíľ. Radostné tváre všetkých zainteresovaných nás však zaväzujú pokračovať v tradícii a preto už dnes sa tešíme na ďalšie budúcoročné repete.

Voľný čas sme vyplnili spoločenskými hrami

Dňa 2.9.2020 sme našim klientom spestrili popoludnie a zahrali sme si spoločenské hry ako Človeče nehnevaj sa a karty. Tieto hry stimulujú u našich obyvateľov motoriku a podnecujú logické myslenie. Vďaka hre spolu viacej komunikujeme a aktívne vypĺňame voľný čas. Počas celého popoludnia panovala príjemná atmosféra a skvelá zábava.

Sv. omša v zariadení

Počas pandémie koronavírusu klienti nemali možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia a nekonali sa ani spoločné sväté omše. Sme radi, že po dlhšej dobe sa mohla dňa 31. 8. 2020 v areáli zariadenia za prísnych hygienických opatrení konať svätá omša obetovaná za zdravie všetkých. Svätú omšu slávil pán kaplan Marek Budaj vo vonkajších priestoroch zariadenia. Už od rána prebiehala svätá spoveď. Aj keď klienti počas pandémie sledovali sväté omše prostredníctvom médií, účasť na svätej omši naživo bola pre nich veľkým povzbudením a balzamom na dušu. „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst."

Rozlúčka s letom

Dňa 26.augusta 2020 sme prežili krásny deň. Rozlúčka s letom nám vyšla na jednotku s hviezdičkou. V pestrej ponuke nechýbali domáce muffiny a limonády, pizza a lahodný krém s ovocím. K tomu skvelá hudba, všetci sme sa zabávali a niektorí aj tancovali. Atmosféra bola o to lepšia, že všetci spievali od srdca a s radosťou, za sprievodu pána Špírka. Najlepšie sa cítime, keď sme všetci spolu, ako veľká rodina a keď spoločne trávime čas. Vtedy máme pocit, že naša práca má zmysel a naši klienti naopak vedia, že sme tu pre nich a že to robíme so srdcom. 

"50 otázok, ktoré naštartujú rozhovor"

Dňa 20.8.2020 sme usporiadali knižné popoludnie. Tentoraz na tému „50 otázok, ktoré naštartujú zaujímavý rozhovor."  Tieto otvorené otázky nútili klientov viac rozprávať, zamyslieť sa nad svojim detstvom, prvým zamestnaním, snažili sa opísať niečo vtipné, čo sa im v živote prihodilo. Na konverzácii je skvelé to, že Vám dovoľuje spoznať druhých ľudí, čo sa nám aj podarilo!

Výlet na skalické rybníky

Tak ako každé leto aj v tomto roku sme sa spoločne vybrali na skalické rybníky. Dňa 12.8.2020 nás  ani veľmi horúce počasie  neodradilo, aby sme si posedeli v bufete u Kapra. Každý kto má rád dobrú rybičku si prišiel na svoje. Dobré jedlo uhasil pohár čapovanej kofole a nealko piva. Niektorí sme sa schladili nanukom. Vodná hladina a jej okolie je skutočne oku lahodiaci obraz. Aj takýmto spôsobom si klienti oddýchli na čerstvom vzduchu a trošku pookriali.

Karty a Človeče nehnevaj sa

Dňa 29.7.2020 si klienti v našom zariadení spestrili popoludnie s kartami a hrou Človeče nehnevaj sa. V rámci tohto stretnutia nešlo o to vyhrať, ale precvičiť si pamäť, sústredenosť či jemnú motoriku. Hry, ktoré klienti hrali v sebe obsahovali nielen prvky náhody, ale pri mnohých z nich bolo potrebné premýšľať. Nie každému sa podarilo byť tým „prvým", ale pre nás všetkých bolo dôležité zúčastniť sa.

Domáce kino "Aj cigáni idú do neba"

Dňa 21.7.2020 sme v našom zariadení v rámci Domáceho kina premietali sovietsky film pre pamätníkov z roku 1975 na motív Gorkého poviedok s názvom „ Cigáni idú do neba". Táto príjemná oddychová aktivita našich klientov veľmi baví, čo sa odráža najmä na bohatej účasti.

Súťaž v petangu

Vo štvrtok 9.7.2020 nám počasie prialo. Slniečko bolo pod mrakom a tak sme sa rozhodli stráviť popoludnie športovo. Stretli sme sa na petangovom ihrisku, rozdelili sa do družstiev a hra mohla začať. Aj keď niektorí hrali túto hru prvýkrát, elán do hry ich neopúšťal. Súťažilo sa predsa o medajlu a sladkú odmenu. Prostredníctvom hry sme si upevnili medziľudské vzťahy, precvičili motoriku, stabilitu aj sústredenosť.

Opekačka v altánku

Aké by bolo leto bez opekačky... V stredu 8.7.2020 sme pre našich obyvateľov pripravili dlho očakávanú a vytúženú opekačku v altánku. Chuťové poháriky prebudila šíriaca sa vôňa grilovaných klobás, smäd uhasilo vychladené pivko a niektorí ochutnali aj dúšok lahodného vína. Pri počúvaní starých gitarových šlágrov všetkým účastníkom chutilo, užili si čerstvý vzduch a strávili spolu príjemné poobedie. Na všetkých tvárach bola vidieť pohoda a spokojnosť z vydarenej akcie, čo nás vždy veľmi poteší.

Domáce kino "Leto s gentlemanom"

Aj v mesiaci jún sme si dopriali relax v podobe premietania filmu v našom Domácom kine. Spoločne sme si pozreli komédiu" Leto s gentlemanom", pri ktorej sme si príjemne oddýchli, pobavili sa, vychutnali si lahodnú kávu, ku ktorej nechýbal ani malý dezert.

Jarná brigáda

Milujeme náš krásny zelený park a my, jeho obyvatelia sa snažíme prispieť k jeho zveľaďovaniu. Dňa 17.6.2020 než prišli daždivé dni, stihli sme ponatierať altánok, ostrihať a okopať záhony ruží, zelených kríkov, pozametať a vyčistiť chodníky. Máme radosť z poctivo vykonanej práce a skrášlenia nášho spoločného prostredia

Knižné poobedie s Boženou Nemcovou

Dňa 4.2.2020 uplynulo 200 rokov, čo sa narodila významná česká spisovateľka Božena Němcová. Toto významné výročie sme si pripomenuli dňa 17.6.2020 v rámci knižného poobedia, kedy sa uskutočnila beseda na tému „ 200 rokov Boženy Němcovej". Porozprávali sme sa o živote tejto slávnej českej spisovateľky. Zoznámili sme sa s dielami, ktoré napísala a aký vplyv mal na autorku pobyt na Slovensku. V závere sme si urobili aj malý vedomostný kvíz na ktorom si mohli naše klientky overiť vedomosti, ktoré získali počas besedy.

Oslava jubilantov v I a II. štvrťroku 2020

V dňoch 2.6.2020 a 9.6.2020 sme v našom zariadení popriali našim oslávencom, ktorí oslávili narodeniny v prvom a druhom štvrťroku predovšetkým pevné zdravie, veľa radosti, žiadne starosti, životný optimizmus a krásnu jeseň života. Oslávenci si pochutili na chlebíčkoch, zákusku a kávičke. Úsmev našich oslávencov je symbolom sily a radosti, preto im prajeme nech vykročia do ďalších rokov zvesela, veď život aj v zrelosti môže mať sladkú chuť.

VYVA BAND - koncert pod balkónmi II.

Úžasný live koncert v podaní skvelej Klárky Kudláčovej a Mareka Vyskoča sme si dnes dokonale užili. Bolo tam všetko - hitovky, šlágre, pesničky na želanie, milé pohladenie a povzbudenie. ĎAKUJEME VÁM stokrát Klárka a Marek zo srdca, bolo to prekrásne, zostane nám krásny zážitok. Ste supeeer.

Májový pozdrav - aj takto si spríjemňujeme voľné chvíle

Milí priatelia pozdravujeme Vás zo zariadenia pre seniorov. Naše skvelé terapeutky robia čo môžu. Cítiť už medzi nami veľkú túžbu a nádej k uvoľneniu opatrení. Trpezlivo čakáme, až príde ten čas. Zatiaľ sa venujeme hrám, ručným prácam, relaxujeme pri hudbe aj v soľnej jaskyni, venujeme sa duchovnej modlitbe, prechádzkam na slniečku, skypujeme a sme aktívni v krúžkoch. Krásnu slnečnú sústavu poskladali šikovné ruky pána Vladimíra, ktorý prvýkrát použil tri D puzzle. Potešil nielen seba, ale aj nás ostatných, preto sme ich hneď zavesili na chodbu schodiska.

 

DUO JAMAHA live pod balkónmi

Hudobný darček od pani primátorky mesta Anny Miernej sme si vychutnali do sýta. Naša obľúbená kapela Duo Jamaha predviedla úžasný koncert plný šlágrov a hitov. Bolo veselo, bolo krásne, bolo super. Na tento zážitok a prekvapenie budeme s radosťou dlho spomínať. ĎAKUJEME pani primátorke za nápad a kapele Duo Jamaha za vystúpenie!!! Potešili ste a povzbudili 244 seniorských srdiečok

Domáce kino "ŽENY V BĚHU"

Po dlhšej prestávke v kultúrne spoločenských aktivitách sme dňa 6. a 7. mája 2020 za prísnych preventívnych opatrení dopriali našim obyvateľom trocha pobavenia v podobe domáceho kina. Na chuť si tentoraz prišli milovníci novej českej komédie „Ženy v běhu." Tento film mal u našich obyvateľov veľký úspech čoho dôkazom bola jedáleň plná smiechu.

Medzinárodný deň žien v ZpS

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marec, sme pre naše obyvateľky prichystali krásne srdiečka, ktoré sme vyrobili v rámci terapie. Ich cieľom bolo prejaviť úctu všetkým ženám, poďakovať im za ich obetavosť a vyzdvihnúť ich významnú úlohu a postavenie v spoločnosti.

"BABSKÁ ZÁBAVA" v Ivanke pri Dunaji

Dňa 25.2.2020 prijali naši klienti pozvanie na „ Babskú zábavu" do družobného Denného penziónu v Ivanke pri Dunaji. Keďže bolo fašiangové obdobie nechýbala veselá nálada, spev, tanec a výborné jedlo. Taktiež potešila krásna ale aj humorná tombola. Po celý deň až do večerných hodín sa z Denného penziónu ozývali piesne súborov Rozmarín a Dunájek a vzájomné priateľské rozhovory. V októbri sa tešíme na Ivančanov u nás v zariadení.

Fašiangová zábava v ZpS

Obdobie fašiangov, čas veselosti, radosti, hudby a tanca je obdobím tradícií, ktoré sa v našom zariadení zachovávajú. Krásne vyzdobená jedáleň bola predzvesťou, že sa u nás dňa 19.2.2020 chystá fašiangová zábava s maskami. Klienti zariadenia sa prestrojili do masiek a kostýmov, ktoré si vopred spoločne pripravili. Zábavu otvorila pani riaditeľka, ktorá srdečne privítala pani primátorku Annu Miernu a bývalú riaditeľku zps Jolanu Stakovú. Nasledovala prehliaka originálnych masiek a fašiangová veselica. Do tanca nám hral pán Blatnický a taktiež sme si zaspievali s naším Rormarínom. Zábava bola plná radosti, smiechu, tanca a dobrého jedla. Veď pozrite, fotky hovoria za všetko.

Valentínske posedenie

Každý si predstaví na sviatok sv. Valentína niečo iné, niekto milovaného človeka, niekto výnimočný deň... My sme si v našom zariadení pripomenuli, že všade okolo nás je potrebné rozdávať lásku. Veď láska nie je len o vzťahu muža a ženy, ale láska je všade tam, kde sa ľudia majú radi. V tomto duchu bolo aj naše spoločné valentínske stretnutie plné srdiečok, lahodnej kávy a vynikajúceho pudingu. A aká by bola oslava bez spevu? Súbor Rozmarín na čele s pánom Milanom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom rozospievali a zabavili našich klientov a to bol pre všetkých ten najkrajší valentínsky darček.

Automatický externý defibrilátor

V mesiaci február 2020 sa odborný personál Zariadenia pre seniorov a JESÉNIE SKALICA zps oboznámil a bol pracovníčkou Slovenského Červeného kríža zaškolený s používaním nového automatického externého defibrilátora (AED). Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. V prípade náhleho zlyhania srdca vieme výrazne zvýšiť šancu na prežitie až o 50 – 70 %. Umožňuje vykonať defibriláciu omnoho skôr, ako príde posádka záchrannej zdravotnej služby. Tešíme sa, že AED na záchranu ľudského života je súčasťou vybavenia na ošetrovateľskom oddelení v oboch našich zariadeniach.

Medzinárodný deň manželstva v zps

Význam tohto krásneho a nenahraditeľného zväzku sme si pripomenuli dňa 10. februára 2020 aj u nás. Nie každému je dopriate prežiť jeseň života po boku svojho životného partnera, tak to už život a osud bohužiaľ riadi. U nás však niekoľko šťastných manželských párov žije a my sme sa ich rozhodli prekvapiť. Čakala na nich sladká dobrota, vlastnoručne s láskou vyrobený vankúš v tvare srdca, ktorý im bude tento deň pripomínať. Nech ich vzájomná láska a úcta ešte dlho sprevádza.

"Vtipnejší vyhráva"

S náladou je to podobné ako s jedlom a možno práve preto sa hovorí, že: „Humor je soľou života." V stredu 5. Februára 2020 sme zorganizovali v našom zariadení III. ročník súťaže „Vtipnejší vyhráva." Princípom bolo, aby klienti svoje pripravené vtipy interpretovali s poriadnou dávkou humoru. Takto sme si uvedomili, ako často sme vážni a upätí. Po podujatí sme videli ako blahodarne a pozitívne na nás vplýva pocit, keď sme veselí, uvoľnení a dobre naladení. Všetci súťažiaci klienti boli na záver podujatia odmenení. Víťazke pani Hermíne Olgyayovej srdečne blahoželáme. Humor je naozaj soľou života a soľ je nad zlato... Už teraz sa tešíme nabudúce.

Turnaj v Žolíku a Človeče nehnevaj sa

Dnes 28.1.2020 sme si spríjemnili popoludnie "hraním". Boli sme rozdelení na dve družstvá. V Prvom družstve súťažili naši obyvatelia, ktorí obľubujú Človeče nehnevaj sa a druhé družstvo bolo pre milovníkov kartových hier.  V Človeče nehnevaj sa zvíťazila pani Zelenková a v Žolíku sa stal víťazom pán Mihál. Obom srdečne blahoželáme!  Tento turnaj je u nás už tradíciou, koná sa každoročne, a keďže  nás teší stále väčší záujem o tieto aktivity už teraz sa s úsmevom tešíme na ďalšiu kolo súťaže.

Knižné podujate

Prvou spoločnou aktivitou v novom roku bolo posedenie v knižnici, kde sme sa venovali cestovateľským témam. Cestovanie je jedinečným prameňom informácií o dobe, precestovanom a opísanom území a taktiež o samotnom aktérovi púte. Cestopis je teda výnimočným zdrojom poznania aj o samotných cestovateľoch a o veciach, ktoré ich zaujímali, pretože tieto vo svojich opisoch pútavo priblížili. Na našom stretnutí v knižnici sme sa zoznámili so slovenským cestovateľom grófom Móricom Beňovským, ktorého pamätník môžeme vidieť v jeho rodisku Vrbovom. Taktiež sme sa dozvedeli niečo o snoch Krištofa Kolumba a benátskeho kupca a cestovateľa Marca Pola. Na záver mal každý príležitosť porozprávať o svojich zážitkoch na cestách...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti