Aktivity 2021

Annabál

Tak ako to v minulosti bývalo, že na Annu sa konali zábavy, aj v našom zariadení sme túto tradíciu v tomto roku obnovili. Veď Anny, Anky, Aničky sú v hojnom počte obyvateľkami nášho zariadenia a tak sme zorganizovali v deň ich menín Annabál.
V úvode vedúca sociálneho úseku a terapie privítala všetkých prítomných hostí a popriala všetko dobré nielen Aničkám. Pozvanie k nám prijala aj pani primátorka Skalice pani Anna Mierna a viceprimátorka Veronika Buc.
V rámci kultúrneho programu nás spevom, hovoreným slovom a hrou na harmonike potešil p. Milan Špírek a Eduard Vlček s domácim súborom Rozmarín.
Annabál sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére. Pri hudbe, dobrom občerstvení sme sa porozprávali, zaspievali si a niektorí aj zatancovali. Nechýbala ani bohatá tombola, ktorá potešila každého prítomného.

Beseda s prof. PhDr. Evou Fordinálovou CSc. - "Počiatky slovanskej kultúry"

Každoročne oslavujeme 5.7. sviatok svätého Cyrila a Metoda. Príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu sme si pripomenuli aj v našom zariadení dňa 16.7.2021, kedy sa konala beseda s prof. PhDr. Evou Fordinálovou, CSc. na tému „Počiatky slovanskej kultúry." Pani profesorka je literárna historička, vedkyňa a poetka. Prednáša na univerzitách, publikuje v domácich i zahraničných vedeckých zborníkoch a v literárnych časopisoch. Duchovný odkaz vierozvestcov a patrónov Európy je silný aj v súčasnosti. Cyril a Metod sú zdrojom nábožnosti, solidarity a slovanskej vzájomnosti.

Knižné doobedie s poéziou

Dňa 13.7.2021 sa uskutočnilo knižné doobedie na tému „Verše z básní, ktoré pozná každý hrdý Slovák." Poeticky naladení sme sa pustili do prednesu básní. Boli to básne rôznorodé. Najmä od Milana Rúfusa a slovenských klasikov 19.storočia: Chalúpku, Bottu, Sládkoviča. Krásna poézia je všade okolo nás, len ju treba nájsť!

Návšteva Záhorského múzea v Skalici

V stredu 30.6.2021 sme sa vybrali na výstavu do Záhorského múzeu v Skalici pod názvom "Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria." Výstava približuje rodinné zvyky späté s tromi kľúčovými momentmi v živote človeka: narodenie, svadba a pohreb. Vzťahujú sa k vidieckemu obyvateľstvu, ktorého prevažným zamestnaním bolo roľníctvo, z časového hľadiska ide o rozpätie 2. polovice 19. storočia – 1. polovice 20. storočia. Postupne sme prechádzali tromi časťami výstavy. Prvá časť približovala zvyky vzťahujúce sa k žene v šestonedelí, druhá časť výstavy približovala priebeh svadobného cyklu a posledná časť bola zameraná na pohrebný cyklus z hľadiska rôznych úkonov a zvykov. Návštevu múzea sme zhodnotili ako veľmi zaujímavú. Bol to pre nás jedinečný zážitok.

Zahrali sme si kolky a šípky

Dňa 25.júna 2021 sme v doobedňajších hodinách strávili spoločné chvíle na čerstvom vzduchu, počas ktorých sme sa dobre zabavili. Zahrali sme si kolky a zahádzali šípky. Rozostaviť kolky a trafiť ich je skvelým spojením zábavy a vizuomotorickej koordinácie. Bolo nám super, zašportovali sme si a nabrali kopu energie.

Spoločné chvíle pri hraní hier

Spoločenské hry majú krásu spájať ľudí. Nie nadarmo nosia prívlastok „spoločenské". Tieto hry patria aj k žiadaným aktivitám a tak bolo aj dňa 23.6.2021.

Oslava Jubilantov v II. štvrťroku

V živote človeka je veľa okamžikov, ktoré sa tešia našej pozornosti a narodeniny sú práve jedným z nich. Dňa 22.6.2021 sme usporiadali narodeninovú oslavu pre obyvateľov, ktorí oslávili životné jubileum v II. štvrťroku 2021. Oslávenci sa navzájom porozprávali, zaspievali, zasmiali sa a pochutili si na chlebíčkoch a sladkom zákusku. Prajeme im veľa zdravia, síl, radosti, úsmevov na tvárach a veľa krásnych slnečných dní.

JUNIÁLES v zps

S príchodom pekného počasia sme v našom zariadení na privítanie leta zorganizovali dňa 17.6.2021 „JUNIÁLES," ktorý nás presvedčil o tom, že: sme sa nezabudli tešiť a radovať zo života, že  nás baví spev, muzika a tanec, že nám chudí zmrzlina ako za mlada, a že máme skvelý kolektív, ktorý to pre obyvateľov vie s láskou pripraviť.  Ďakujeme krásne hudobnej skupine VYVA BAND a Točenej zmrzline Vrádište.

Rande so svojím mestom

V utorok 15. júna 2021 sme si spríjemnili doobedie vychádzkou do neďalekej cukrárne v centre mesta. Deň bol skvelý a okrem prechádzky po historickom námestí nášho kráľovského mesta sme si pochutili na kávičke so šľahačkou a zákuskom a samozrejme nechýbala ani výborná zmrzlina.

Petang na našom dvore

V slnečný deň 10. júna 2021 sme si zmerali svoje sily a zahrali obľúbenú hru „ Petang." Nálada bola športová a nechýbali ani humorné situácie. Víťazkou sa stala pani Zdenka Gregorová. Všetkých zúčastnených čakala sladká odmena. Tešíme sa nabudúce.

Výlet na skalické rybníky

Dňa 2.6.2021 sme využili krásne slnečné počasie a zorganizovali sme výlet na skalické rybníky. Slniečko, voda a krásna príroda naokolo ulahodila naším srdciam. Každý kto má rád dobrú rybičku si prišiel na svoje. Takto sme si oddýchli a načerpali energiu.

"Máj, lásky čas" - pozdravy pre seniorov

Koniec mesiaca máj sme ukončili krásnym projektom "Máj, lásky čas," kde pani viceprimárorka Veronika Buc spoločne s pani riaditeľkou zariadenia odovzdali srdečné pozdravy od detí z Materských a Základných škôl, o.z. Mikáda a iných organizácii a dobrých ľudí, ktorí sa zapojili do celoslovenského projektu "Máj, lásky čas." Na deň detí sme týmto spôsobom prepojili generácie od najmladších k najstarším. Srdečne ďakujeme!

"Váľanie MÁJA"

V pondelok 31. mája 2021 sme si s obyvateľmi pripomenuli krásnu ľudovú tradíciu „Váľanie Mája". Naši zdatní chlapi zvalili Máj, ktorý celý mesiac pripomínal čas, keď Máj stavali mládenci dievkam po dedinách. Všetci pevne veríme, že táto tradícia sa zachová aj naďalej a budúci rok sa stretneme všetci znova.

Poobedie s knihou P. Brezinu "Čas Skalici veľa dal i vzal"

Putovanie skalickou históriou - Skalica na starých fotografiách a pohľadniciach sa stala témou knižného popoludnia dňa 27. a 28. mája 2021. Hlavnou témou však bolo predstavenie knihy Pavla Brezinu ,, Čas Skalici veľa dal i vzal." Priblížili sme si históriu Skalice ako slobodného kráľovského mesta, poprezerali historické fotky, zaspomínali na Stračinský potok, Obchodnú školu, Požiarnu zbrojnicu na malom rínku, Dom služieb - Komunál, ale aj na rodičovské domy, ktoré tu boli a odrazu zmizli. Sú to spomienky nostalgické, pri ktorých nás chytí zvláštny ale krásny pocit na čosi dávno minulé.

Oxygenoterapia

Liečba kyslíkom je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalácii primeraných dávok kyslíka. Jej podstatou je rovnomerné zásobovanie tkanív kyslíkom, čo umožňuje priaznivo zlepšiť energetický potenciál organizmu, zvýšiť psychickú aj fyzickú výkonnosť a urýchliť regeneráciu síl. Naši milí obyvatelia si ju veľmi pochvaľujú. Sme radi, že sme dobre investovali a že užitočný pomocník funguje. 

Posedenie pri príležitosti Dňa matiek

9. máj deň ako každý iný a predsa výnimočný. Druhá májová nedeľa patrí už niekoľko rokov všetkým mamám, kedy si pripomíname Deň matiek. Byť mamou je poslanie, ktorému sa žena učí celý život. V slove mama je vyjadrené všetko. Radosť, pokoj, láska, trpezlivosť, skromnosť, ale ja plač a smútok. Tento krásny sviatok sme si pripomenuli aj v našom zariadení. A aká by bola oslava bez spevu? S pánom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom bolo o zábavu postarané. Nechýbal ani malý darček v podobe papierových kvetov, ktoré sme si vyrobili v rámci terapie. Milé mamy a staré mamy, želáme vám, aby ste zo svojich detí a zo svojich vnúčat mali vždy iba radosť. Buďte nám zdravé, krásne, milé a buďte s nami ešte dlhé roky.

Oddychovali sme pri hraní hier

Dňa 5.5.2021 v rámci voľného času sme si zahrali spoločenské hry ako napr. Človeče nehnevaj sa, Žolik a Rummikub. Takto sme sa spoločne zabavili a zároveň si precvičili jemnú motoriku a sústredenosť.

Svätá omša vo dvore zariadenia

„Človek bude žiť nielen z chleba, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst."(Evanjelium podľa Matúša). V stredu 5.5.2021 sa po dlhej dobe opäť v zariadení konala sv. omša obetovaná za zdravie obyvateľov a zamestnancov, ktorú slúžil pán kaplán Marek Budaj. Po bohoslužbe všetci odchádzali do svojich príbytkov posilnení milosťou Božieho slova. Srdečne ďakujeme.

Stavanie MÁJKY

Naša MÁJKA slávnostne postavená. Krásna tradícia príchodu jari a nádeje v lepšie dni. Veľmi sme sa tešili a poctivo pripravili a teda vyšlo nám to na výbornú. Podujatie otvorila pani riaditeľka, ktorá medzi nami privítala viceprimátorku pani Veroviku Buc. Pri stavaní MÁJKY nechýbali ľudové piesne, ktoré nám zaspievala speváčka Radka Caletková. Milým prekvapením boli krojované terapeutky. K veselej nálade prispelo aj slnečné počasie, úsmevy a radosť všetkých zúčastnených. Budeme tento zvyk zachovávať a prenášať na ďalšie generácie.

Talianske poobedie

V duchu talianskeho dňa 26. a 29. apríla 2021 sme si pochutnali na pravej talianskej pizze a sladučkom cappuccine. Premietaním cestopisného dokumentu sme si priblížili Taliansko ako žije dnes a ako žilo v minulosti.

Duchovná podpora v zariadení

Naše zariadenie nezabúda ani na napĺňanie a uspokojovanie duchovných potrieb. Dňa 28. apríla 2021 sa v našom zariadení konala svätá spoveď za prítomnosti kaplánov Marka Budaja a Mateja Balázsiho z farnosti Skalica. Obyvatelia zariadenia, ktorí sa rozhodli pre sviatosť zmierenia, mohli tak urobiť v našej kaplnke.

Upratovanie dvora - sadenie kvetov

Jar sa konečne ujala svojej vlády. Jarný vzduch, atmosféra a prebúdzajúca sa príroda veľmi pozitívne vplývajú na náladu našich obyvateľov. Dňa 27.apríla 2021 sme sa rozhodli zorganizovať a realizovať jarné skrášlenie dvora ako prejav našej radosti z jari. Pozametali sme chodníky, čistili ruže, umývali altánok. Zasadili sme muškáty a letničky. Budeme už len čakať, kedy nám krásne rozkvitnú. Samozrejme so skrášľovaním okolia sme neskončili. Tešíme sa nabudúce.

Jarné predajné trhy textilu

V dňoch 20. a 21. apríla 2021 sme v priestoroch nášho zariadenia zorganizovali jarné predajné trhy oblečenia a bytového textilu. Klienti mali po dlhej dobe možnosť si opäť poskúšať a povyberať  zo širokej palety kvalitného oblečenia a bytového textilu. Túto možnosť ocenili hlavne ženy, ktoré sa veľmi tešili z nového oblečenia v šatníku. Ďakujeme pani majiteľke textilu za ochotu, ústretovosť a dodanie tovaru. 

A opäť sme sa spoločne zahrali

Streda 14. apríla 2021 sa niesla opäť v duchu spoločenských hier. Naši obyvatelia veľmi obľubujú kartové hry, človeče nehnevaj sa a niektorí sa pustili aj do zložitejšej hry s číslami rummikub. Zabavili sme sa, zasmiali a bolo nám dobre.

Knižné posedenie - diela Vlasty Javořickej

Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou a tak sme sa rozhodli v rámci knižného dopoludnia dňa 13.4.2021 predstaviť knihy Vlasty Javořickej. Porozprávali sme sa o živote a tvorbe tejto českej spisovateľky, autorky veľkého počtu románov a poviedok z vidieka. Veľa autorkiných kníh máme aj v našej knižnici, odkiaľ si ich môžu naši klienti zapožičať. Na záver sme sa rozlúčili konštatovaním, že knihy sú nástrojom zázračným. Jednak robia ľudí múdrejšími a zároveň nám umožnia prežiť mimo svojho života aj mnoho životov iných ľudí.

Oslava jubilantov v I. štvrťroku 2021

Všetko najlepšie k narodeninám sme dňa 7. a 8. apríla 2021 popriali našim oslávencom, ktorí mali svoje narodeniny v prvom štvrťroku 2021. Slávnostné posedenie otvorila pani riaditeľka gratuláciu všetkého dobrého, zdravia, šťastia a božieho požehnania. Nechýbal prípitok a občerstvenie. Pri šálke kávy, výbornom zákusku a chlebíčkoch, ktoré prichystali šikovné klientky v rámci pracovnej terapie sa dobre diskutovalo a spievalo. Všetkým oslávencom chceme popriať ešte veľa rokov prežitých v zdraví, pohode a vzájomnom porozumení.

Premietanie Krížovej cesty z kostola sv. Michala

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je pôst, do ktorého patrí šesť pôstnych nedieľ. Počas tohto obdobia sa konajú krížové cesty. Každý piatok sa konala v našej kaplnke takáto predveľkonočná duchovná podpora. Dňa 1.4.2021 boli modlitby spojené s premietaním Krížovej cesty z kostola sv. Michala v Skalici s piesňami mládežníckej skupiny Viventium. Spoločné modlenie v nás zanecháva emotívny zážitok a zároveň pomáha hlbšie precítiť tieto sviatky. Všetkým našim obyvateľom aj ich príbuzným želáme pokojné prežitie Veľkej noci.

Opäť sme si zahrali karty a spoločenské hry

Dňa 31.3.2021 si opäť naši klienti spríjemnili popoludnie hraním spoločenských hier. Je to jedna z pravidelných a veľmi obľúbených aktivít.

Jarné skrášľovanie dvora

Obyvatelia nášho zariadenia sa celoročne starajú o vonkajšie prostredie zariadenia, aby sa tu cítili príjemne. A tak to bolo aj dňa 30.3.2021. Spoločne sme zametali chodníky, trhali burinu, čistili ruže, umývali lavičky. Bolo krásne počasie, vyhrávala nám muzika a tak nám išla práca od ruky. Všetci sme mali radosť, pretože sme strávili dopoludnie na čerstvom vzduchu a pri práci, ktorá nás bavila.

Naša veľkonočná výzdoba

Blížiaci sa čas Veľkej noci nás opäť zavial dňa 29.3.2021 k tvorivej dielni, aby sme si skrášlili vnútorné aj vonkajšie priestory nášho domova. Klienti s pomocou terapeutiek vytvárali maľované veľkonočné vajíčka a rôzne veľkonočné dekorácie. Krásne vyzdobené vajíčka sme si následne rozvešali na stromy vo dvore zariadenia. Aj napriek tomu, že vonku začalo pršať, optimistickú náladu to nikomu nepokazilo. Už teraz sa môžeme tešiť na príchod Veľkej noci.

Televarieté - J. Bohdalová a V. Dvořák

Humoru nie je nikdy dosť a čo viac – smiech lieči! A tak to bolo aj v našom zariadení dňa 23. a 24.marca 2021, kedy sme našim obyvateľom premietali v rámci domáceho kina humorné scénky s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírom Dvořákom. Táto príjemne oddychová aktivita ich veľmi pobavila, čo sa odrazilo najmä na ich usmiatych tvárach.

Tvorivé veľkonočné dielničky

Veľká noc klope na dvere aj v Zariadení pre seniorov. V utorok 22. marca sme spoločne maľovali, vystrihovali, vyrábali veľkonočné pozdravy a dekorácie. Tvorivé dielničky našim šikovným klientom dodali dobrú náladu. S príchodom jari a slniečka s nádejou očakávame lepšie časy.

Opäť sme si zasúťažili v hre Bingo

Dňa 17.3.2021 sa v našom zariadení uskutočnil po druhý krát turnaj v spoločenskej hre Bingo.  Súťažiaci boli rozdelení do dvoch skupín. Hra bola napínavá, všetci zúčastnení hráči sa veľmi snažili získať a uhádnuť čísla.  Víťazkami sa stali pani Bančáková a pani Tomíková. Výherkyne boli odmenené diplomom a balíčkom. Srdečne blahoželáme a tešíme sa nabudúce.

Spomienka na výnimočného človeka - Don António

Dňa 11. a 12. marca 2021 sme si v našom zariadení pripomenuli 5. výročie úmrtia významného človeka Antona Srholca. Rodáka a čestného občana mesta Skalice. S obyvateľmi sme si pripomemuli životnú cestu kňaza, ktorý svojou dobrotou, svetlom a životom oslovil celé Slovensko. Napriek svojmu ťažkému sudu a životným skúškam nikdy neopustil svoje zásady, celý život prežil v láske, pravde, schopnosti odpustenia a zostal verný svojmu poslaniu – milovať ľudí a Boha a bojovať za lepší svet. Z besedy všetci odchádzali duchovne povzbudení a posilnení.

Naše obľúbené spoločenské a kartové hry

Dňa 10.3.2021 sme si spestrili deň spoločenskými a kartovými hrami. Tieto hry patria medzi najviac obľúbené. všetci hrajú s veľkým nasadením, pri ktorom zabudnú na svoje bolesti. Spoločné chvíle s dobrou náladou a v kruhu priateľov sú nenahraditeľné.

Medzinárodná deň žien v zariadení

Kvety dokážu hovoriť. Možno práve preto ako darček nikdy nevyjdú z módy a potešia každú ženu. Dňa 8. marca sme si pripomenuli v zariadení Medzinárodný deň žien práve voňavým kvetom a krásnymi slovami pani riaditeľky a pána predsedu výboru obyvateľov Františka Hránka.  Žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez žien by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Našim obyvateľkám aj všetkým pracovníčkam želáme život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty.

Deň manželstva

Manželia v našom zariadení mali dňa 15.2.2021 dôvod na oslavu. Svetový deň manželstva pripadol tento rok na sv. Valentína. Manželské páry, ktoré sú v našom zariadení sme prekvapili malým balíčkom so želaním, aby bol ich spoločný život pre nich vždy životom, ktorí žijú radi. Nech sú požehnaní v jednote a stálosti svojho spoločného kráčania.

Domáce kino

Po dlhšej prestávke sme si v dňoch 25. a 26. januára 2021 dopriali v zariadení relax pri sledovaní filmu premietaného na plátne. Na svoje si prišli milovníci romantiky. Pri filme "Listy pre Júliu" si naši obyvatelia vychutnali horúcu kávu so sladkým potešením a niektorí aj zopár dúškov dobrého vínka.