Aktivity 2022

Adventné posedenie s Rozmarínom

Dňa 20. decembra 2022 bola JESÉNIA plná vianočnej atmosféry. Zavítal k nám spevácky súbor Rozmarín z vedľajšieho zariadenia pod vedením pána Milana Špírka a heligonkára Tibora Kutálka. Pri vianočnom punči a lineckom pečive sme si spoločne zaspievali koledy a obyvatelia sa potešili z darčekov, ktoré sme pre nich pripravili pod vianočný stromček. 

A láska prišla v krabičkách...

Ďakujeme krásne za deň plný lásky, prekvapení a dojatí. Veľká vďaka pani Veronike Buc a pani Ľubici Bučkovej, že v tomto nádhernom projekte "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" pre nás zotrvali. S láskou a úctou ďakujeme a tlieskame všetkým darcom a všetkým tým, ktorí sa na projekte podieľali.

Oslava jubilantov v IV. štvrťroku

Začiatkom mesiaca december sme blahoželali a pripíjali na zdravie našim jubilantom, ktorí oslávili svoje narodeniny v mesiacoch október až december. Čo by to boli za narodeniny bez gratulantov a prajných vinšov? Janko Patka svoje životné jubileum, ktoré dovŕšil v novembri oslávil v kruhu svojej rodiny, s priateľmi a zamestnancami Jesénie. Zdravicu plnú spomienok na umelecký chlebíček priniesli aj členovaia Klubu výtvarníkov Skalica. Pripomíname, že pán Patka skalický sochár a reštaurátor patrí k zakladateľom Klubu výtvarníkov Skalica. Za svoje celoživotné dielo si prevzal v roku 2012 cenu primátora mesta Skalica. VŠETKÝM OSLÁVENCOM GRATULUJEME!

Tajomné Lucie v JESÉNII

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc... Tak hovorí tradícia a preto bola pre nás nevšedným zážitkom dňa 13. decembra návšteva sv. Lucií. Boli celé biele a žiarivé. Vymietli všetko zlé z kútov a rohov, aby náš domov obchádzali zlé veci, trápenia a neduhy.

Návšteva sv. Mikuláša s družinou

Aj v tom roku nás 6. decembra navštívil v JESÉNII sv. Mikuláš s nezbedným čertíkom a anjelom. Porozprávali sme básničky, niektorí aj zaspievali a za odmenu, že sme všetci poslúchali nás obdaroval sladkosťami.

Katarínska zábava v JESÉNII

A opäť sa nám blíži začiatok adventného času. Tak ako každý rok aj tento sme sa spoločne stretli a zabavili na Katarínskej zábave v priestoroch JESÉNIE dňa 23. novembra. Do tanca nám hral pán Blaha s pani Adamičkovou. Ďakujeme za skvelú zábavu. 

Ochutnávka kávy

Aké druhy kávy poznáme a ktoré nám najviac chutia? Viedenská, zalievaná, presso, cappuccino... je veľmi veľa druhov a spôsobov prípravy tohto povzbudzujúceho nápoja. Dňa 19. októbra 2022 sme si spestrili sychravý jesenný deň ochutnávkou týchto druhov kávičiek. A veru chutili...

Október - Mesiac úcty k starším so študentami gymnázia

Študenti skalického gymnázia nám robia pravidelne spoločnosť či už pri prechádzkach, posedeniach v cukrárni alebo hraní spoločenských hier. Gymnazisti nezabudli seniorov JESÉNIE potešiť svojou prítomnosťou ani v mesiaci október, v ktorom si pripomíname úctu k starším.  Spoločné rozhovory pri kávičke a koláčiku, hranie rôznych spoločenských hier, to máme všetci veľmi radi. Ďakujeme študentom za krásne spoločne prežité chvíle. 

Revitalizácia átria

Revitalizácia átria JESÉNIE sa nám podarila zrealizovať za pomoci študentov Strednej odbornej školy v Skalici. Tím študentov k nám chodí s láskou pomáhať s úpravou zelene až nejakú dobu, za čo im patrí veľká vďaka. Pozrite, ako krásne sme priestor upravili, aby na jar zase všetko vykvitlo a rozrástlo sa a obyvatelia sa mohli tesiť z príjemného prostredia.

Zážitkové čítanie

Dňa 12.10.2022 sme v našich priestoroch privítali pracovníčky knižnice mesta Holíč, ktoré prišli s nápadom zážitkového čítania. Predstavili nám knihu záhoráckych povestí, do ktorých sme sa všetci so záujmom započúvali a dlho sme o jednotlivých povestiach ešte spoločne rozprávali. Ďakujeme a tešíme sa niekedy nabudúce.

Beseda o krojoch

Naša pani Danka z Prietržky je nielen skvelá opatrovateľka v JESÉNII, kolegyňa a kamarátka, ale aj milovníčka tradícií, krojov a folklóru. O svojom koníčku nám prišla porozprávať a perfektne prezentovala svoju vlastnú zbierku krojov z regiónu Záhoria. Veľa sme sa dozvedeli, pospomínali aj sa zasmiali. Z blízka sme obdivovali tú premyslenú krásu a kus histórie. Ďakujeme pani Danke, že je tu s nami a že uchováva krásne bohatstvo našich otcov a materí. Prináša tak radosť všetkým priaznivcom slovenských ľudových tradícií.

Rozlúčka s letom

Ku koncu mesiaca september sme využili posledné slnečné lúče na rozlúčku s letom. Posedeli sme si s obyvateľmi v zelenom átriu, objednali sme si pizzu a započúvali sa do ľudových piesní. Srdečne ďakujeme za krásny kultúrny program manželom Mišovým. Tešíme sa nabudúce.

Oslava Jubilantov v III. štvrťroku

Dňa 22.9.2022 sa stretli tí, ktorí sa narodili v mesiacoch júl, august a september, aby spoločne oslávili svoje narodeniny.  V príjemnej atmosfére, pri chutnom občerstvení a skvelých piesňach sme sa výborne zabavili. Za hudobný doprovod ďakujeme nášmu muzikantovi pánovi Jožkovi Blahovi. Aj touto cestou želáme všetkým oslávencom hlavne zdravie a spokojnosť.   

Životné jubileum 100 rokov

Dňa 5.9.2022 sme mali tú česť vystrojiť pani Jozefínke narodeninovú oslavu pri príležitosti jej krásnych stých narodenín. Skromnosť, úsmev, šarm a čaro osobnosti zdobia našu oslávenkyňu po celý život a byť v jej prítomnosti je pre nás vždy darom. Bolo to milé a vzácne stretnutie jubilantky so svojimi najbližšími, vedením mesta a zamestnancami JESÉNIE. Prajné vinše, kvety, torta a hudobný venček priesní od manželov Mišových doplnil príjemnú a prívetivú atmosféru. Ešte raz zo srdiečka blahoželáme a prajeme pevné zdravie, veľa lásky, spokojnosti a Božích milostí.

Výlet na rybníky

Posledné slnečné dni sme sa rozhodli urobiť si výlet na Skalické rybníky.  Tradične ako každý rok sme v bufete u Kapra ochutnali rybie špeciality a čapované pivko. Takýto výlet nám vždy dobre padne. Zmena prostredia a krásna príroda to je to, čo nás povzbudí do ďalších dní.

Sadenie kvetov

Keďže naši obyvatelia milujú starostlivosť o kvety, dňa 9. augusta 2022 sme opäť vysádzali. Vôňa a pestrosť kvetín nás bude tešiť pred vchodom do JESÉNIE po celú jeseň. Pozrite na tú krásu...

Vitaj - Jadranská zmrzlina!

Ani toto leto nezabudla Jadranská zmrzlina na seniorov v JESÉNII. Posedenie v átriu si klienti spríjemnili chutnou osviežujúcou mrazenou dobrotou, ktorú milujú deti aj dospelí. Ďakujeme, že ste priši medzi nás.

Kognitívne hry na čerstvom vzduchu

Dňa 3. augusta 2022 sme využili k tréningu jemnej motoriky ale aj pamäte. Navliekali sme korálky, skladali puzzle a veľa daľších spoločenských aktivít, na ktoré sa vždy tešíme. 

Anna bál

Meninová oslava Aničiek s pani primátorkou Annou Miernou a viceprimátorkou Veronikou Buc sa uskutočnila v átriu JESÉNIE. Výborný zákusok pre všetkých pripravili šikovné pracovníčky terapie a o spev  sa postaral súbor Rozmarín. Napriek veľmi teplému počasiu sme si poobedie užili v dobrej nálade. 

Blahoželali sme k narodeninám

V mesiacoch jún a júl oslávili obyvateľky JESÉNIE zps svoje krásne narodeniny. Pani Márii sme blahoželali k 91. narodeninám, pani Margite k 94. a pani Kristína oslávila v dobrom zdraví 95 rokov. Všetkým dámam srdečne blahoželáme a želáme ešte veľa veľa krásnych spoločných chvíľ. 

Prechádzka so študentami

V stredu 29.6.2022 sme sa spoločne so stredoškolákmi Gymnázium Skalica a Stredná zdravotnícka škola v Skalici vybrali na prechádzku do mesta. Poobzerali sme sa čo je nové v meste a samozrejme nechýbalo občerstvenie. Studená zmrzlina a zákusok nám dodali energiu na cestu späť. Zažili sme krásny deň začozo srdca študentom aj pedagógom ďakujeme. 

Sviatosť zmierenia so svätou omšou

V stredu 22.6.2022 prišiel do zariadenia pán kaplán zo skalickej farnosti, aby aj klienti, ktorí sú ťažko mobilní mohli pristúpiť k svätej spovedi. V átriu zariadenia sa následne konala svätá omša, ktorá bola pre všetkých prítomných veľkým povzbudením.

Mobilné záhradky v JESÉNII

Aj obyvateľky Jesénie, naše šikovné žienky si skúsili prácu s novými mobilnými záhradkami. A veľmi si pochvaľovali. Pohodlná a prospešná aktivita, ktorej výsledok nás teší a krášli okolie Jesénie. Pridali sa k nám aj chlapci zo Strednej odbornej školy strojníckej, ďakujeme krásne.

Zber a viazanie levandule

Pozrite akú krásnu levandulu sme si v Jesénii vypestovali. S láskou sme ju zalievali a kedže nastal ten správny čas zberu, dňa 14. júna 2022 sme levandulu poviazali a dali sušiť. Bude nám rozvoniavať v reminiscenčnej miestonosti po celý rok.

Opekačka v átriu

V pondelok 13. júna sme využili príjemné počasie a posedili sme spoločne pri grilovanej klobáske a pivku v našom zelenom átriu.

Vystúpenie a pozdravy od detí z MŠ Hurbanova

V pondelok 30. mája nám plnú náruč klinčekov a ručne vyrobených pozdravov priniesli do JESÉNIE deti z MŠ Skalica, pracovisko Hurbanova. Ku kvietkom pridali šikovní predškoláci aj milé vystúpenie tancov, básní a piesní. Verte nám, že nielen obloha sa rozjasnila, ale zajasali aj naše srdiečka z toľkej radosti a detskej energie. Ďakujeme a tešíme sa opäť nabudúce. 

Mladá energia a nežné kvietky

V piatok 27. mája 2022 v JESÉNII dominovala mládež a nám sa to náramne páčilo! Ráno sme privítali študentov zo Strednej odbornej školy strojníckej v Skalici, ktorí nám pomohli s prácami v našom krásnom átriu. Každá ruka je vítaná a my sa vďačne tešíme z dobrovoľníkov, ktorí priložia ruku k dielu, aby sme mali upravené a príjemné prostredie. Prácu a náradie po obede vystriedali žiaci zo Základnej školy so športovým zameraním na ulici Mallého v Skalici. Spoločnosť a najmä záujem mladých ľudí, vôňa kvetov a milé rozhovory sú pre nás osviežením do ďalších dní. Srdečne ďakujeme.

Naša jarná ergoterapia

Keďže je jar v plnom prúde a počasie nám prialo, rozhodli sme sa v pondelok 23. mája 2022 voľný čas využiť k aktivitkám v krásnych priestoroch nášho átria na slniečku a čerstvom vzduchu. Niekto presádzal kvety, iní vykrajovali jabĺčka a poniektorí pripravovali výplň do ozdobných vankúšikov, ktoré so šikovnými terapeutkami šijeme. Spoločne sme si užili krásny jarný deň.

Posedenie ku Dňu Matiek

Vo štvrtok 5. mája 2022 sme využili teplé slnečné lúče a usporiadali sme pre všetky mamičky v JÉSÉNII posedenie v átriu zariadenia. Deň matiek sa na Slovensku oslavuje druhú májovú nedeľu. My sme si tento významný sviatok pripomenuli posedením na slniečku pri príjemnej hudbe obklopení zeleňou. 

Oslava Jubilantov

V mesiaci apríl sa uskutočnila oslava obyvateľov, ktorí mali narodeniny v mesiaci január až marec. Na posedení nechýbalo výborné občerstvenie, spev a super nálada. Niektorí si veru aj zatancovali. Všetkým oslávencom aj touto cestou želáme zdravie a spokojnosť. 

Jarné handmade trhy na radnici

V stredu 6. apríla 2022 boli zariadenia JESÉNIA SKALICA a Zariadenie pre seniorov Skalica pozvané na veľkonočné trhy, ktoré sa konali v priestoroch mestskej radnice. Naše šikovné terapeutky Ivetka a Silvia prezentovali výrobky klientov oboch zariadení, ktoré s láskou vo voľnom čase vyrábajú. Návštevníci si mohli zakúpiť pletené košíky, vankúše, sušené jabĺčka, sušienky, veľkonočné dekorácie a veľa iných drobností. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili.

Duchovná príprava na veľkonočné sviatky

Keďže sa nám blíži obdobie najväčších kresťanských sviatkov v roku, aj u nás v zariadení sa duchovne pripravujeme. Dňa 6.4.2022 sme privítali pánov kaplánov zo Skalickej farnosti, ktorí nám udelili sviatosť zmierenia a následne po spovedi sme mali možnosť zúčastniť sa na svätej omši, ktorá bola obetovaná za zdravie všetkých obyvateľov JESÉNIE. Takto posilnení s čistou mysľou a srdcom privítame Veľkú noc.

Marec mesiac knihy - beseda s Ľ. Rozborilovou

Dňa 24. marca 2022 sme v JESÉNII privítali pani Ľubicu Rozborilovú - riaditeľku Mestskej knižnice v Skalici, ktorá sa sebou priniesla množstvo zaujímavých knižných publikácií. Napriek tomu, že naši obyvatelia  majú v zariadení k dispozícii niekoľko knižníc s rôznymi titulmi, záujem dozvedieť sa niečo nové  bol veľký. Spoločne sme čítali, prezerali, diskutovali. A napriek moderným technológiám a internetovému svetu sme sa zhodli, že nie je nad knihu, ktorej sa možeme dotknúť a privoňať si k nej. Ďakujeme veľmi pekne pani Rozborilovej za podnetnú a zaujímavú besedu. 

ÚSMEV, KTORÝ LIEČI, RADOSŤ, KTORÁ PREBÚDZA

V takomto znamení sa v JESÉNII niesla návšteva zdravotných klaunov z organizácie ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Ako vždy milí klauni boli ste úžasní a my Vám z celého srdca ďakujeme.

Medzinárodný deň žien a oslava narodenín pani Boženky

Všetkým našim ženám sme dňa 8.3.2022 zaželali veľa veľa zdravia, lásky a pozornosti, pretože si zaslúžia plnú náruč toho najkrajšieho a najlepšieho. Pani Boženke, ktorá sa narodila v tento krásny deň sme gratulovali k 91. narodeninám.

Fašiangový pochod

Na fašiangovú zábavu to ešte zatiaľ nevyzerá. Nevadí. Naši zamestnanci vedia pripraviť program šitý na mieru našim drahým klientom a tak bolo aj dňa 28.2.2022 o zábavu aj občerstvenie postarané. Ďakujeme zamestnancom za svieži závan zábavy a dobrej nálady.

Fašiangové šišky

ŠIŠKY BOLI? Boli.
Skvelé, voňavé a veľmi chutné. A pridali sme aj prílohu ... široký úprimný úsmev. Ďakujeme naši chlapci kuchári spolu s celým kolektívom kuchyne, ste špička.

Lipa MÁRIA

Nový strom s menom "LIPA MÁRIA" je zasadený pod balkónmi JESÉNIE. Ďakujeme krásne za tento jedinečný počin. S úctou budeme tento odkaz chrániť a zveľaďovať. Nech sa páči priatelia, prečítajte si, ako začal príbeh Lipy Márie od samotných autorov a realizátorov:
A proč sme ten strom zasaďili? Nó, sceli sme, abi tadi na svjeťe, okrem spomínek a osobňích vjecí, bila na našu mamku ňejaká hmotná památka a bila právje v Jeséniji, kde strávila posledňí rok života. A ket sme tak rozmíšlali, že jaká bi to mjela bit pamatka, spomňeli sme si na jaro a leto 2020, ket ste sa v Jeséniji prvíkrát zavreli kvúli Kovidu a mi sme choďili za mamkú pot balkón k plotu a ňí tam do očú svíťilo slunko a bilo jí horko. A tak sme si tam každí deň společňe vzdichali a brblali, že bi sa tam zešel stromek, abi tíňil. Nescu tímto privolávat ňáké budúcí pandémije, ale právje proto strom a právje na tem mísťe. Nech teda jeho tíň padne k úžitku, kebi náhodú. A proč právje lipa? Proto, že ket bila mamka ešťe mladá ďífka Marka Lipovská, ríkali jí kamaráďi Lipo. Proto, že lipa je košatá a dlúhovjeká a tak može dlúhé roki ďelat hodňe ťíňa pro hodňe vašich klijentú. Bili bi sme ráďi, kebiže sa k nám pridá ňekdo další a kebi na tem volném plácku vedlá Jesénije bil za pár rokú pjekní zelení kútek. Naši pretci vjerili, že ve stromoch sídlá duše zemrítích. Ket sa teda pot stromama scházajú živí, sú tak ňejak furt propojení s tima, kerí sa na ňich ďívajú z obláčka.

Valentínske potešenie

Aj napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii sme si pripomenuli na JESÉNII sviatok svätého Valentína. V pondelok 14. februára 2022 naša terapeutka Ivetka urobila radosť všetkým klientom sladkým medovníčkovým srdiečkom.

Medzinárodný deň manželstva

Každý deň je dôvod na malú radosť a výnimočnosť. Takýmto bola aj nedeľa 13. februára, kedy si pripomíname medzinárodný deň manželov. Manželské páry v JESÉNII sme pozdravili s malým darčekom a chvíľu s nimi zdieľali spomienky. Ako vidieť na fotkách, ich láske neubral čas ani zdravotné problémy, stále stoja bok po boku pri sebe. Želáme im veľa zdravia, lásky, radosti a spokojnosti.

Kognitívne hry

Dňa 21. januára 2022 sme si opäť precvičili nielen kognitívne schopnosti ale aj jemnú motoriku pri navliekaní korálok. Pamäť sme trénovali skladaním puzzlí, pexesa a iných spoločenských hier. A samozrejme nechýbala kávička a výborný koláčik, ktorý upiekli šikovné žienky za pomoci terapeutky.

Januároví jubilanti

Narodeniny našich drahých oslávencov v JESÉNII spojila deviatka. Pani Oľga oslávila 91 rokov, pani Amália 95 rokov, pani Libuša 94 rokov a pán Ernest 91 rokov. Vinšovali sme im veľa zdravia, spokojnosti, lásky, radosti a všetko dobré.

 

Novoročné posedenie

Nový rok na JESÉNII sme zahájili príjemným posedením pri lineckom pečive, kávičke a malom štamperlíku vaječného likéru. Spoločne sme si pripili a zaželali, aby rok 2022 bol lepší ako ten minulý, nech sa nám choroby vyhýbajú a nič nás nebolí.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti