Aktivity 2023

"Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok"

20-ty december bol krásny deň. Deň plný prekvapení, lásky a dokonalého pocitu šťastia vďaka projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" Ďakujeme všetkým ľuďom s dobrým srdcom, ktorí sa do tohto projektu zapájajú a pripravujú tieto nádherné krabičky. Veľmi ste nás potešili.

Vianočný punč s kultúrnym programom

Adventné a vianočné obdobie každým rokom prinesie svoje čaro aj do nášho zariadenia. Dňa 13.12.23 bola naša jedáleň plná vianočnej atmosféry. Rozvoniaval punč, varené víno, pečená klobása a linecké pečivo. Nechýbali predajné trhy výrobkov, ktoré s láskou tvoria naši seniori v rámci krúžku. Pri žiare vianočného stromčeka nás prišli svojimi piesňami potešiť deti zo ZUŠ Skalica. Celý popoludním nás sprevádzali Záhorácki Heligonkári. Čas sviečok, čas spomienok, čas očakávania to sú Vianoce.

Tešíme sa na Vianoce

Vianočnááá nááálada ... anjel sa krásne vznáša v nás ...
Ďakujeme z celého srdca všetkým, ktorí nám robia sviatočné dni ešte krajšie. Zdobíme, pečieme, ochutnávame a nechýba ani duchovná príprava.

Výstava Modrotlač

Dňa 11.12.2023 sme sa spoločne vybrali do Záhorského múzea pozrieť výstavu pod názvom „Modrotlač", ktorá je venovaná histórii a produktom ľudovej modrotlače severného Záhoria a južnej Moravy. Po výstave nás čakala pekná prechádzka adventnou atmosférou na našom námestí. Počasie bolo mrazivé a tak sme sa zohriali v cukrárni. Prechádzka vyzdobeným mestom nás takto dostala do vianočnej nálady.

Oslava Jubilantov

Všetko najlepšie k narodeninám, veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a každodenných radostí sme dňa 8.12.2023 popriali našim oslávencom, ktorí mali svoje narodeniny v poslednom štvrťroku 2023. Nechýbal prípitok a občerstvenie. Všetkým oslávencom prajeme veľa zdravia, dlhé roky života, silu, energiu, šťastie, pokoj a dobro.

Návšteva sv. Mikuláša

Dňa 6. decembra 2023 do nášho zariadenia opäť zavítal sv. Mikuláš so svojou družinou. Čakalo nás divadelné predstavenie oz B.Ú.D.A v sprievode speváckeho súboru Urban. Mikuláš nám priniesol nielen balíčky, ale najmä krásnu predvianočnú atmosféru. Čert tohto roku nikoho nestrašil, veď prečo aj, nemal dôvod, keďže sme všetci celý rok poslúchali. Krásnym vystúpením nám pripomenuli, že sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku. Prichádza čas Vianoc... Nech je to pre nás všetkých obdobie pokoja a splnených prianí.

Advent sme zahájili s priateľmi z Mikáda

Piatková návšteva Mikáďákov zvesela odštartovala 1. decembra naše adventné podujatia. Návšteva bola plná tanca, sladkých medovníkov a vrúcnych rozhovorov. Mikádo, ste tak milí a perfektní, prajeme Vám zo srdca šťastné a veselé sviatky. 

Katarínska zábava

Príchodom Kataríny prichádza zimné obdobie a ako sa hovorí ,,Katarína muziku zatvára, alebo aj hudcom husle berie.'' Je to jedna z posledných príležitostí na veselie pred začiatkom adventného obdobia. Už tradične aj my v zariadení si sv. Katarínu každoročne pripomíname tanečnou zábavou so živou hudbou. Do tanca a spevu nám hrala kapela VYVA Band. Pozvanie k nám prijala pani primátorka Skalice Oľga Luptáková a viceprimátorka Katka Chovancová. Nechýbala výborná večera, zákusok, káva a záverom nás čakala tombola s množstvom zaujímavých cien. Celý večer sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére, plnej živej hudby, tanca, spevu, úsmevov a dobrej nálady.

Medzigeneračné tance v Mikáde

Každý deň prežitý v spoločnosti milých ľudí je pre nás vzácny. Natrvalo sa nám zapísali do pamäte spoločné chvíle s priateľmi, kedy sme v mesiaci november chodili do Mikáda a spoločne tancovali. Stihli sme nacvičiť  krásnu choreografiu, ba dokonca sme mali divákov - žiakov zo Základnej školy Strážnická Skalica. Na záver sme si všetci spoločne zatancovali a spríjemnili si tak spoločné stretnutie.

Ukončenie projektu "Lesný rozpamätníček"

Projekt Lesný rozpamätníček sme ukončili zaujímavou témou "Prirovnávanie lesa k ľudskej spoločnosti." Tak ako ľudia sú v spoločnosti rôzni, i stromy v lese sú pomiešané vekom, výškou, rozmermi... A presne to nám odkryla aj tajnička, ktorú sme na záver spoločne vylúštili – Lesy spájajú generácie.

Verejné zhromaždenie obyvateľov

Dňa 22. novembra 2023 sa uskutočnilo verejné zhromaždenie obyvateľov v Zariadení pre seniorov. Bilancia údajov a úspechov za čoskoro sa končiaci rok, zhodnotenie služieb a fungovania prevádzky. Rezonovala pokojná diskusia a spokojnosť prijímateľov, čo nás veľmi teší. Vďaka každému jednému zamestnancovi a obyvateľom, ktorí nám pomáhajú napĺňať naše poslanie, víziu a ciele.

Banánová roláda

Dňa 20.11.23 sme sa opäť stretli s našimi gazdinkami v rámci krúžku „Pečieme pre radosť." Tentoraz sme si vyskúšali recept pani Kubišovej – banánová roláda. Nebolo to vôbec jednoduché, ale gazdinky boli šikovné a zákusok sa podaril a chutil vynikajúco. Ďakujeme za recept a tešíme sa na ďalšie nápady.

Tik-Tak Bum

V stredu 15.11.223 sme sa spoločne zabavili pri hre, ktorá rozvíja slovnú zásobu a rýchlu reakciu, kde sme si ponamáhali mozgové závity. Hra bola nečakane zábavná, hlavne keď sme ju hrali ako väčšia partia, vďaka čomu vznikalo veľa smiešnych slovíčok.

Tajomstvá vesmíru

Túžili ste niekedy cestovať v čase? Alebo ste si položili otázky ako Slnko vytvára svoju žiaru? Ubieha čas vždy rovnako rýchlo? Ako sa merajú vzdialenosti vo vesmíre? Takýmto otázkam sme sa venovali na knižnom podujatí dňa 13.11.2023. Tieto témy nás prinútili k tomu, aby sme sa zamysleli nad takmer neuveriteľnými tvrdeniami. Nuž, vesmír je plný prekvapení...

Mydlová terapia

Mydielka sú vďačným darčekom, aj praktickým vybavením domácnosti. Vyrobiť si vlastné mydlo s vôňou aj farbou, presne ako chceme, sme si vyskúšali v našej tvorivej dielni dňa 8.11.2023. Voňavá terapia v týchto chladných dňoch pohladila a potešila naše zmysly.

Knižné podujatie "ZRKADLENIE"

„Neviem prečo sa starí rodičia volajú starí. Odkedy som na svete, pripadajú mi stále rovnakí."
V rámci knižného podujatia dňa 30.10.2023 sme sa oboznámili s knihou „Zrkadlenie," ktorá je výberom z prác detí a starých rodičov z literárnej súťaže Lienka starým rodičom. Kniha ukrýva mnohé neumelé vyznania malých detí o ich starých rodičoch a tiež láskavé slová starých rodičov o ich vnúčatách. V dnešných časoch, keď sa hovorí o kríze rodiny a stratenej úcte k starším ľuďom je táto knižka príjemným dôkazom, že to tak nie je.

Radi sa spoločne zabávame...

Dňa 27.10.2023 sme si opäť spríjemnili popoludnie hraním spoločenských hier. Človeče nehnevaj sa, Rumi, Bingo, ale aj rôzne kartové hry sú našou pravidelnou a veľmi obľúbenou aktivitou. A k dokonalej pohodičke nechýbala šálka dobrej kávy...

Spievame spolu - jukebox

Deň môže byť krásny aj keď je upršaný... Je radosť vidieť usmiate tváre seniorov, ktorí i v pokročilom veku vedia krásne spievať, smiať sa a užiť si deň!

Privítali sme priateľov z Ivanky pri Dunaji

Vo štvrtok 26. októbra sme v Zariadení pre seniorov s veľkou radosťou privítali vzácnu návštevu, našich družobných priateľov z Denného penziónu Ivanka pri Dunaji, s ktorými udržiavame takmer tridsaťročnú spoluprácu. Družné stretnutia, rozhovory, spev, tanec a dobrá nálada to všetko nás po tie dlhé roky spája. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa zasa nabudúce.

Bylinková terapia

Lúka vie byť čarovná lekáreň, nájdeme v nej liek na skoro každú boľačku. Liečivé rastliny sa nachádzajú všade okolo nás, no len málokto vie, akú majú moc a tak sme zatúžili poznať ich čaro. Dňa 25. októbra sme sa stretli pri bylinkovej terapii. Keďže liečivé rastliny fascinovali ľudí už oddávna, aj my sme si pripomenuli ich aktívne liečivé účinky. Všetci sme pozorne počúvali, zapájali sa do rozhovoru a popíjali čajíky, ktoré sme si spoločne pripravili. "Všetky vrchy, pohoria, lúky a lesy sú prirodzené lekárne. Najvyšším základom lieku je ale LÁSKA."

Na návšteve v ZŠ Štvorlístok

Žiaci zo Súkromnej základnej školy Štvorlístok k nám pravidelne prichádzajú už niekoľko rokov na spoločné tvorivé dielničky, vystúpenia alebo besedy. Dňa 24.10. dostali pozvanie naši obyvatelia, aby prišli pozrieť, kde sa deti vzdelávajú a taktiež ako aktívne trávia poobedné voľno. Pani učiteľka Mgr. Hudečková nás previedla priestorom školy, ukázala nám jedáleň, telocvičňu, triedy. Mali sme možnosť si zaspomínať na staré časy – vyskúšať ako sa sedí v školských laviciach. Deti si pre nás pripravili rôzne aktivity od kultúrnych cez vzdelávacie až po športové. Zaujímavý bol šachový turnaj seniori proti juniorom a turnaj v stolnom tenise.
Ďakujeme za pozvanie aj darček. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Pozdravy od detí

Deti, ich smiech, energia a úprimnosť prinesú do našich príbytkov vždy kopec radosti, šťastia a lásky. Podarovať svoje jesenné obrázky nám prišli dňa 19. októbra deti z MŠ Skalica pracovisko Hurbanova. A k darčeku od detí nechýbalo milé vystúpenie. Deťom na oplátku naša obyvateľka pani Terezka zarecitovala báseň, ktorú sa kedysi učila v škole. Týždeň sme náhderne zavŕšili v spoločnosti žiakov zo ZŠ Vajanského, ktorí nám osobne podarovali sladké odkazy a pozdravy. Takéto prejavy úcty a pozornosti majú pre nás veľkú cenu. Milé deti! Z celého srdca Vám ďakujeme a pedagógom ďakujeme, že v deťoch pestujú úctu k seniorom.

Pozvanie do nových priestorov Mikáda

Dňa 19.10.2023 sa konalo vystúpenie folklórneho súboru Skaličan v zariadení OZ Mikádo. Milo nás prekvapilo pozvanie od priateľov z Mikáda, aby sme si vystúpenie užili spoločne. Čakalo nás popoludnie plné hudby, spoločného rozprávania a nechýbal ani nácvik ľudových tancov. Stretnutie bolo veľmi srdečné, nesmierne silné a plné emócií. Ďakujeme za pozvanie a tešíme sa opäť nabudúce u nás.

Prišla k nám pani jeseň

Aj keď nám jeseň prináša pochmúrnejšie a menej slnečné dni, hľadáme v nej to pekné, farebné. Spoločnými silami sa snažíme vytvoriť jesennú atmosféru nielen v našom interiéri, ale zveľaďujeme aj našu záhradu. Posledné hrejivé dni sme využili na spoločnú prechádzku, ktorú sme spojili so zberom gaštanov, šípok, lístia a šišiek. Tieto krásne plody sme využili v rámci pracovnej terapie. Prajeme vám všetkým krásnu jeseň a veríme, že bude slnečná čo najdlhšie.

Skvelý film a domáce cesnakové slimáky

Dňa 9.10.2023 sme sa opäť stretli s našimi gazdinkami v rámci krúžku „Pečieme pre radosť." Tentoraz sme sa pustili do slaných cesnakových slimákov, ktoré sme si vychutnali pri sledovaní českej komédie „Denník moderného fotra."

Vystúpenie detí z MŠ Hurbanova

Deti z Materskej školy pracovisko Hurbanova nezabudli na našich obyvateľov a prišli nás dňa 5.10.2023 pozdraviť a potešiť nás. Deti spievali, recitovali a tancovali. Priniesli nám okrem pozitívnej energie a úsmevu aj srdiečka, ktoré vyrábali s láskou. Veľmi pekne ďakujeme deťom aj pani učiteľke Evičke Múčkovej, ktorá s nimi pripravila tento krásny program. Našim seniorom sme ešte zaželali veľa zdravia, radosti, aby boli obklopení láskou, úctou a pozornosťou nás všetkých.

Úcta k starším - jubilanti mesta Skalica

Október je pre spoločnosť hlasnou pripomienkou, že si máme vážiť a ctiť starých ľudí, dávať im najavo svoju náklonnosť a lásku. V našich zariadeniach sa s kolektívom skvelých zamestnancov, spolu so zriaďovateľom usilujeme o dôstojnú a kvalitnú starostlivosť a spokojný život. Tohoročných jubilantov si prišla uctiť a pozdraviť naša pani primátorka Oľga Luptáková a pani viceprimátorka Katarína Chovancová. Potešili nás vrúcne slová, úprimné rozhovory, vinše aj darčeky. Ďakujeme.

Voľby do NR SR v zariadení pre seniorov

Dňa 30. septembra 2023 mali obyvatelia Zariadenia pre seniorov aj JESÉNIE SKALICA možnosť pristúpiť k voľbám do Národnej rady SR priamo v budove zariadenia. Komisia s prenosnou urnou prišla priamo do zariadenia, aby aj obyvatelia s obmedzenou mobilitou mohli využiť svoje volebné právo a zúčastniť sa volieb.

Canisterapia

Bára, Artík, Abbie a malá Kesy nás prišli opäť navštíviť. Canisterapia je veľmi obľúbenou liečebnou metódou aj u nás. Prináša našim seniorom potešenie a hlboký emocionálny zážitok. Možnosť psíka si pohladiť, mať ho chvíľu len pre seba, fyzicky cítiť jeho kontakt, nám rozžiari iskričky v očiach a poskytne priestor na spomienky. Ďakujeme pani Macháčkovej a jej štyrom psím zverencom za spoločne strávený čas. 

Posedenie s knihou

V rámci knižného podujatia dňa 28.9.2023 sa nám dostala do rúk kniha „Život je zaujímavý." Nádherná kniha, ktorá obsahuje 15 kapitol a v nich množstvo príbehov a citátov, ktoré povzbudia a potešia. V dnešnej dobe je potrebné sa zastaviť a nadýchnuť. Uvedomiť si, čo má význam a byť spokojný s tým čo máme. Po prečítaní príbehov sme mali pocit naplnenia, radosti, otvorilo sa nám srdce i rozum.

V Centre voľného času na kurze háčkovania

Opäť sme dňa 26.9. zavítali do Centra voľného času v Skalici. Na tejto hodine sme si pripomenuli základy háčkovania – stará technika, ktorá v dnešnej dobe zažíva renesanciu. Základy háčkovania nie sú náročné treba len trochu trpezlivosti, háčik a priadzu. Keďže nepatríme k začiatočníkom, začali sme rovno háčkovať stĺpik, pevné očko, dlhý stĺpik a podobne. Náš výsledok môžete vidieť na fotke.

Európsky týždeň mobility

Každý rok sa naše zariadenie zapája do kampane s názvom Európsky týždeň mobility, ktorý sa v tomto roku konal od 18.-22. septembra. Pondelok sme si rozcvičili svoje telo na dvore zariadenia. V stredu sme si zmerali sily v turnaji Petang. Koniec týždňa patril spoločnej prechádzke spolu so študentmi Skalického gymnázia a Strednej zdravotníckej školy v Skalici. Naším cieľom je mobilizovať čo najväčší počet obyvateľov, aby mali možnosť sa zúčastniť prechádzky a v prítomnosti mládeže stráviť spoločné chvíle.  Krásne počasie nás priviedlo až na golfové ihrisko, kde nás čakala kávička a koláčik. Využili sme možnosť zahrať si aj golf, čo nás veľmi potešilo. Spojenie príjemného počasia, vinohradov a dobrej kávy nás vzpružilo a naplnilo pozitívnou energiou. Ďakujeme študentom za pomoc a tešíme sa nabudúce. 

Jarmočné pochutiny so Záhoráckymi Heligonkármi

Posedenie so Záhoráckymi heligonkármi, ktoré sa uskutočnilo 20. septembra nám pripomenulo kúsok jarmočnej nálady. K dobrej muzike pánov Ladislava Michálka a Miroslava Zálešáka sme pridali burčiak a chutnú cigánsku pečienku a hneď bol náš deň krajší a pestrejší. ĎAKUJEME veľmi pekne za príjemné a pohodové poobedie.

Športovo-zábavný deň v Zlatníckej doline

Tak ako po minulé roky sme sa dňa 13.9.2023 vybrali na chatu Amor do Zlatníckej doliny. Hneď od rána nám prialo krásne slnečné počasie a tak sme sa s chuťou vrhli do športovo-zábavných disciplín, ktoré pripravili kreatívne terapeutky. Trénovali sme mozog, jemnú motoriku a trošku sme si aj zašportovali. Po disciplínach nás čakal chutný obed, čapovaná kofola a koláčik. Radosť zo súťaženia spečatilo vyhodnotenie troch najlepších súťažiacich. Prvé miesto patrilo p. Hránkovi, druhé miesto p. Otepkovi a na treťom mieste sa umiestnila p. Mičková. Poobedie pokračovalo voľnou zábavou, o ktorú sa postaral DJ Milan. Atmosféra bola výborná. Tancovalo sa, spievalo, jednoducho zabávali sme sa. Veď pozrite...

Oslava jubilantov v treťom štvrťroku

Narodeniny predstavujú dôležitý deň v našom živote, ktorý oslavujú ľudia po celom svete. Sú pre každého výnimočné. Dňa 12.9.2023 sme i my v našom zariadení popriali oslávencom, ktorí oslavujú narodeniny v treťom štvrťroku 2023. Posedeli sme si pri pohári vínka, chutnom zákusku, chlebíčkoch a tónoch ľudových piesní znejúcich v podaní p. Blahu, ktorý nám zahral na klávesoch. Oslávencom sme zaželali veľa zdravíčka, pokoja, radosti a ešte veľa rokov v kruhu blízkych a priateľov.

Hráme a spievame

Začať hrať na hudobné nástroje, na to nie je nikdy neskoro. Hru na orffové hudobné nástroje sme si 6. septembra užili na plno. Spojenie spevu a hudobného nástroja je niečo očarujúce, čo nám dáva pozitívnu energiu. Spev je považovaný za najprirodzenejší ľudský umelecký prejav a ľudský hlas za najdokonalejší hudobný nástroj.

Posedenie s grilovanou klobásou a pivkom

Dňa 30.8.2023 sme pre našich obyvateľov pripravili dlho očakávanú opekačku, ktorá sa mala konať na našom dvore. Žiaľ počasie nám neprialo a tak sme sa museli presunúť do priestorov jedálne. Nám to však vôbec neprekážalo. Chuťové poháriky prebudila šíriaca sa vôňa grilovaných klobás a smäd zahasilo pivečko, ktoré čapovali naše dievčatá terapeutky. Spoločne sme si užili popoludnie pri spoločných debatách, hudbe a chutnom občerstvení.

Výlet do Bratislavy

Že výlety patria k letu je známa vec. Naša voľba tentokrát padla na Bratislavu, ktorú sme si 23. augusta užili z paluby lode a z Prešporáčika, turistického vláčika. Bol to pre nás vydarený a krásne prežitý deň. Vidieť Bratislavu z inej perspektívy a počuť o meste výklad sprievodcu. Páčilo sa nám aj nádvorie hradu a nábrežie, kde akoby na chvíľu zastal čas. Jemný vetrík a vlnky Dunaja nás vrátili späť do spomienok na naše letné lásky a mladosť

S pesničkou je nám veselo

V stredu 16.8.2023 sme si zaspievali krásne piesne, ktoré nám učarovali. Dobrej piesni nestačí len chytľavá melódia. Musí mať tiež vtipný text, ktorý si dokážeme rýchlo zapamätať. Spoločne sa takto zabávame a spievame si obľúbené hity.

Návšteva baziliky v Šaštíne-Strážach

Pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie sme sa s našimi obyvateľmi dňa 15.8.2023 vybrali navštíviť Baziliku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. Zúčastnili sme sa svätej omše a spoločne modlitbami vyprosovali silu a zdravie. Povzbudení duchovným slovom sme sa k obedu šťastlivo vrátili do nášho domova.

Cuketový koláč

Sezóna cukiet je v plnom prúde a tak sme sa dňa 14.8.2023 rozhodli z tejto lahodnej, zdravej zeleniny upiecť sladučký koláč. Gazdinky sa s chuťou vrhli do práce, receptúr bolo hneď niekoľko. Pečenie nám zabralo celé dopoludnie a po obede nasledovala degustácia. Koláč bol výborný, všetci sme si pochutili.

Cvičenie v našom parku

Ani kvapky dažďa nás od pohybu na čerstvom vzduchu neodradili. Fit park vo dvore zariadenia poskytuje možnosti pre aktívny životný štýl našich obyvateľov a otvára tiež priestor pre stretávanie sa v príjemnom prostredí, kde si seniori môžu zacvičiť aj relaxovať. Tí, ktorí nemali chuť športovať sa pustili do kosenia trávy a ochutnávania vlastnej slivkovej úrody.

Poetická šou

Dňa 3. augusta k nám zavítali umelci na čele s pánom Vladimírom Petrovičom s poetickým a hudobným pásmom "Po stranách Moravy." Kultúrnym vystúpením potešili najmä tých, ktorí obľubujú poéziu ale taktiež zazneli známe šansónové piesne v podaní pani Kuracinovej s gitarou. Ďakujeme za príjemné osvieženie.

Anna bál

Po roku sme sa opäť stretli na tradičnom Anna bále. V úvode pani riaditeľka privítala všetkých prítomných a popriala všetko dobré  Aničkám a Haničkám. Všetky prítomné žienky, nositeľky tohto krásneho mena sme potešili kvetom. Pozvanie medzi nás prijal viceprimátor Erik Rangl a prednosta Anton Bobrík. Do tanca a spevu nám hral p. Blatnický. Spoločne sme prežili krásne popoludnie v dobrej nálade pri speve, tanci ale aj chutnej večeri a sladkom zákusku.

Posedenie s knihou

V rámci knižného podujatia sa nám dostala do rúk kniha od majstra záhoráckej tematiky Štefana Moravčíka. Autor zozbieral rozprávky z kraja svojho srdca - rodného Záhoria. Líči ich s osobitým rozprávačským šarmom, vyzbrojený originálnymi záhoráckymi výrazmi a najmä výdatnou dávkou humoru. Ocenili sme aj slovníček nárečových výrazov. Bolo to príjemné a zábavné čítanie.

Najobľúbenejšie letné osvieženie

Všetci sme sa zhodli, že zmrzlina je v lete najlepším osviežením. Príjemne nás ochladí a zároveň potešíme chuťové poháriky.
Aj donáškou čerstvej kopčekovej zmrzliny si spríjemňujeme horúce dni. Ďakujeme cukrárni na námestí, ktorá nám dňa 19. júla zmrzlinku do zariadenia priniesla.  

IV. ROČNÍK NAŠEJ MINI UNIVERZITY TRETIEHO VEKU

Prečo sa na ňu vždy tak tešíme?

Tu sú naše odpovede : Chuť vzdelávať sa aj vo vyššom veku, baví ma spoločenský život a tréning pamäti, mať pocit študenta, pocit mladosti a výnimočnosti, dobrý pocit z nových vedomostí, chcem efektívne využiť voľný čas, nechcem intelektuálne zakrpatieť a ani duševne rýchlo zostarnúť ... Tieto ciele nám pomohli nezištne naplniť úžasní prednášajúci, ktorým ešte raz aj touto cestou srdečne ďakujeme:
✅PhDr. Richard Drška
"Vinohradníctvo v Skalici do začiatku 18. storočia"
✅Ing. Mgr. Renáta Kormanová, MPH.,
"Reč tela a neverbálna komunikácia"
✅Prof. Doc. MUDr. Ivan Bartošovič, PhD.,
"Starší človek v inštitucionálnej starostlivosti"
✅Mgr. Barbora Vajlová
"História a súčasnosť Bratislavskej arcidiéznej charity"
✅Mgr. Tomáš Masaryk
"Všetko je možné ..., životný príbeh a cesta paraolypijského reprezentanta SR v tenise"
ĎAKUJEME, s láskou Vaši veční študenti

Výlet na skalické rybníky

Leto si už bez skalických rybníkov nevieme ani predstaviť. Krásne prostredie, pokoj, dobré jedlo, už roky overená klasika, na ktorú sa vždy tešíme. V stredu 12. júla sme si užili kopec zábavy. Sme ozaj fajn partia a kolektív.

VŠETKO JE MOŽNÉ

Že je všetko možné, o tom nás presvedčil Tomáš Masaryk. Mladý charizmatický muž, profesionálny športovec, reprezentant SR v tenise, nezlomný optimista, motivátor, autor knihy "Všetko je možné." Bolo nám cťou vypočuť si jeho životný príbeh plný odvahy, ľudskosti a nádeje. Skláňame sa nad jeho cestou, ktorá pre mnohých z nás môže byť inšpiráciou a povzbudením. Azda najviac v nás zarezonovala Tomášova obrovská duševná sila, nadhľad a zmysel pre humor. Ale najmä úcta a láska k rodičom, starým rodičom a k staršej generácii. Milý Tomáš, radi sme Ťa spoznali, ešte raz stokrát ďakujeme, že si nám venoval svoj čas a prišiel medzi nás. Veľmi Ti fandíme a prajeme veľa osobných a športových úspechov.

Radosť z maličkostí

Horúci letný deň 10. júl sme si spríjemnili sledovaním českej komédie „Ostrov." Takto sme sa preniesli na tropický ostrov a strávili príjemné odpoludnie v klimatizovaných priestoroch s limonádou a sladkými lievancami, ktoré usmažili naše šikovné gazdinky v rámci krúžku „Pečieme pre radosť."

S láskou k ružiam

Veľmi sa tešíme z našich pestrofarebných záhonov, preto im venujeme neustálu starostlivosť. Ruža bola vždy nadčasovým symbolom lásky, krásy a rovnováhy. A hoci každá farba má iný význam, hlavným posolstvom všetkých ruží je aj tak vždy láska. A tej nie je nikdy dosť. Preto si ju musíme chrániť a pestovať.

Poznávajme a všímajme si ... využívame moderné aplikácie

Zelenajúca sa príroda nás vylákala dňa 4.7.2023 na prechádzku do skalického hájka. Využili sme modernú mobilnú aplikáciu - Sprievodca prírodou, ktorá nám ukázala a pomohla rozoznávať druhy kvetov alebo stromov, ktoré sme nepoznali. Pomocou aplikácie sme si jednoducho rastliny odfotili a následne sa nám zobrazil názov a informácie, ktoré sme si zapísali do nášho Lesného rozpamätníčka.

Tvárová jóga

S našimi žienkami smi si 3. júla precvičili „face yogu" - tvárovú jógu. Posilňovali a naťahovali sme tvárové svaly v snahe zahnať príznaky starnutia. Naša prvá hodina bola vtipná, čo je vidieť aj na fotkách. Úplne najjednoduchší cvik bol pre nás smajlík. Zaberá na líčka, spodnú kontúru tváre aj ústne svaly. Výhodou precvičovania tvárovej jógy je, že ju môžete robiť kedykoľvek počas dňa a vôbec nič vás nestojí.

Oslava Jubilantov v II. štvrťroku

Dňa 22.6.2023 sme sa opäť stretli pri príležitosti oslavy narodenín jubilantov, ktorí oslávili svoj sviatok v II. štvrťroku 2023. Pripravili sme malé posedenie ako prejav vďaky a úcty. Zo srdca všetkým prajeme najmä pevné zdravie, radosť a spokojnosť. Nech sa vám Vaša láska a obetavosť vracia plným priehrštím v podobe milého slova, ľudského dobra a vďačného úsmevu.

Prijali sme pozvanie do Zeleného domu

Dňa 22. júna 2023 sme vďačne prijali pozvanie priateľov zo Zeleného domu na trojgeneračné tvorivé dielničky. Úžasná akcia s perfektnými ľuďmi. Bol to deň plný tvorenia, zábavy a zážitkov. ĎAKUJEME!

Ukončenie projektu "Slovo pre dušu"

Projekt s názvom SLOVKO PRE DUŠU bol plný krásnych, múdrych slov a zamyslení, ktorý nám na mieru "ušila" pani doktorka Anka Janičkovičová spolu s pánom kaplánom Martinom Surovým je ukončený. 10 pravidelných stretávaní sa v mesačných intervaloch bol naozaj balzam na dušu, za čo veľmi pekne ďakujeme. Vynaložené úsilie sa odzrkadlilo na spokojnosti a radosti našich klientov. Všetci odchádzali vyrovnanejší a bohatší o nové vedomosti a pohľady na rôzne životné situácie.  Po poslednej prednáške dňa 19.6.2023 boli poslucháčom odovzdané darčeky a pripravené diplomy za účasť. Veľmi sa tešíme niekedy opäť nabudúce.

Svätá omša v kostole na námestí

Dňa 15.6. 2023 sme sa vybrali vychutnať atmosféru Božieho chrámu a spoločne navštívili kostol sv. Michala Archanjela v Skalici. Svätá omša bola obetovaná za zdravie obyvateľov a zamestnancov oboch našich zariadení. Ďakujeme pánovi kaplánovi Filipovi Majdánovi za odslúženie svätej omše, ktorá je pre nás vždy veľkým povzbudením.

Prijali sme pozvanie z CVČ na kurz tkania

Srdečne ďakujeme Centru voľného času v meste Skalica za pozvanie na krúžok pletenia a tkania. Veľmi radi sme si vyskúšali tieto ručné práce. Pozrite akí boli všetci šikovní. Tešíme sa na pravidelné stretávanie, aby sme sa v tkaní zdokonaľovali. Cítili sme sa s Vami veľmi príjemne.

Spoločné bicyklovanie

Keďže naši aktívni seniori vyslovili želanie spoločne si zabicyklovať, neprekážala nám ani zamračená obloha. Dňa 9.6.2023 sme zobrali bicykle a vyrazili pozrieť krásy vinohradov Skalice. Počasie nám síce neprialo, ale nadšenie a dobrá nálada zostali. Cestou sme si urobili prestávku na golfovom ihrisku. Posedeli sme si pri kávičke a Honzových buchtách, ktoré nám upiekli a na cestu zabalili naše šikovné gazdinky.

Karol Duchoň - Na srdci mi hraj!

Dňa 7.6.2003 sa naši seniori zúčastnili  v Dome kultúry Skalica predstavenia "NA SRDCI MI HRAJ! Hudobný príbeh nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa ako ste ho ešte nepočuli." Herci odviedli vynikajúce výkony, ktoré boli často odmeňované mohutným potleskom. Muzikál zaujal, bavil. Radi by sme sa preto čo najsrdečnejšie poďakovali pani manažérke podujatia a pani Martinke Miturovej z TIK Skalica za darovanie 30 ks vstupeniek, ktoré nám zo všedného dňa urobili nevšedný.

Koncert Peter a Lucia vo dvore zariadenia

O pozitívnych účinkoch hudby niet pochýb. S cieľom potešiť obyvateľov prišli dňa 3.6.2023 do nášho zariadenia pán Peter Kovárik s partnerkou. Spev znel aj za brány zariadenia, vyčaril úsmev a niektorí obyvatelia si aj zatancovali. Ďakujeme Peter a Lucia za  spestrenie slnečnej soboty a veľkú radosť, ktorú ste nám urobili.

VIVAT ROZMARÍN, 10. výročie

Milý náš Rozmarín, ty si naša radosť, koníček, spomienka, zábava a láska. Vďaka Tebe sa cítime šťastní a mladí. Už desať rokov spolu radi spievame. Spevácky súbor Rozmarín založili v roku 2013 Jolanka Straková a Milan Špírek, s cieľom vyplniť voľný čas seniorom, udržiavať tradície, prezentovať seniorov a naše zariadenie. Dnešnú podobu súboru tvoria speváci z radov našich obyvateľov aj externí priatelia. Šéf súboru Milan Špírek a heligonkár Tibor Kutálek sú výnimočná dvojica a skvele sa dopĺňajú. Vzťah k muzike, skúsenosti, empatia, kultúrna znalosť regiónu, láska a úcta k seniorom, na tom stojí dnešný Rozmarín. Ďakujeme Vám, milí speváci za množstvo krásnych zážitkov, piesní, nových textov, stretnutí a vystúpení. Tešíme sa na ďalšie spoločné roky a sľubujeme, že budeme poctivo trénovať aj naďalej. Bola to krásna oslava výročia, plná spevu, zábavy a dobrej nálady. Prajné vinše priniesla naša pani primátorka Oľga Luptáková, viceprimátor Erik Rangl, poslankyňa Jana Slobodová Rekošová, Jolana Straková a Juraj Chovanec. Gratuláciu pridala aj Veselá trojka, v podaní Tibora Kutálka, Ľubora Šátka a Vladimíra Šebestu.

 

Váľanie Mája

Máj, lásky čas ubehol ako voda a zostalo sa nám s ním len rozlúčiť. Lúčenia bývajú síce smutné, my sme sa ale s Májom rozlúčili veselo. Šikovní váľači z radu našich obyvateľov si vyslúžili veľký potlesk.  Veríme, že aj o rok sa stretneme v takom hojnom počte a s dobrou náladou.

Svetový deň včiel - knižné podujatie

Včely sú v živote dôležité pre budúcnosť našej planéty, no sú ohrozené a ich počet klesá. V rámci knižného podujatia dňa 30.5.2023 sme si prečítali z kníh o živote včely medonosnej, o chove včiel a samozrejme o využití včelích produktov. Dozvedeli sme sa o priaznivých účinkoch medu na naše zdravie. Záverom sme si osladili jazýčky medovou oblátkou.

Stále pracujeme s "Lesným rozpamätníčkom"

Touto hravou formou v rámci projektu Lesný rozpamätníček sa dozvedáme nové informácie o tajomstvách lesa. Prečo sú dutiny stromov vhodné pre lesné tvory? Prečo je hlucháň hluchý? Kedy má ostať tajomstvo tajomstvom a kedy je dobré ho odhaliť? Na tieto a ďalšie otázky sme spolu s našimi obyvateľmi hľadali odpovede dňa 25. mája 2023.

Prechádzka do prírody

Pekné počasie sme využili dňa 24.5.2023 na spoločnú prechádzku s mobilnými aj imobilnými obyvateľmi. Potešili sme sa slnečným lúčom a čerstvému vzduchu. Každá chvíľa strávená vonku vždy prispeje k zlepšeniu nálady. Vrátili sme sa domov vysmiati a dobre naladení.

Opäť sme si spoločne zacvičili

Vďaka pravidelnému cvičeniiu sa zahrejeme, pretiahneme, posilníme svaly, podporíme tréning rovnováhy a celkové rozprúdenie endorfínov v tele. Cvičte s nami a presvedčte sa o tom, že hýbať sa dá naozaj kdekoľvek a v každom veku.

Oslava Dňa matiek

Druhú májovú nedeľu oslavujeme Deň matiek. Každý z nás má alebo mal svoju mamu. Tento krásny sviatok sme si pripomenuli 15.5.2023 spolu s pani primátorkou mesta Oľgou Luptákovou a s deťmi zo Základnej umeleckej školy Skalica. Detská radosť, štebotanie a vlastnoručne vyrobené srdiečka z porcelánu rozveselili naše mamičky, babičky a prababičky. Ďakujeme detičkám za krásne prežité popoludnie a tešíme sa už teraz, kedy k nám zavítajú nabudúce.

Prehliadka Františkánskeho kláštora s ochutnávkou trdelníka

Dňa 10.5.2023 sme sa s našimi obyvateľmi, ktorých zaujíma história a umenie vybrali na prehliadku Františkánskej galérie, kláštora a Františkánskeho kostola. V galérii sme si mohli pozrieť výstavu žiakov Štúdia pre dospelých Základnej umeleckej školy Dr. Janka Blahu v Skalici. Prehliadku, na ktorej nás sprevádzala pani Ľubica Rozborilová sme ukončili posedením na nádvorí vinotéky, kde sme si pochutili na kávičke a skalickom trdelníku.

Projekt "Slovo pre dušu"

V našom zariadení sa v súčasnosti realizuje jeden nádherný projekt s názvom SLOVKO PRE DUŠU, ktorý nám na mieru "ušila" pani doktorka Anka Janičkovičová spolu s diakonom Martinom Surovým. Od septembra na prednáškach sprevádzajú našich klientov a slovkami láskajú dušu a jej životné zákutia. Spoločné stretnutia oslovili množstvo našich klientov, ktorí oceňujú nielen zaujímavé témy plné silných a povzbudivých myšlienok, ale najmä empatiu, pokojný a profesionálny prístup pani psychologičky Anky aj pána diakona Martina. Z celého srdca ďakujeme krásne za túto nezištnú a prospešnú formu psychologickej a duchovnej podpory. S láskou Vaši vďační poslucháči.

Užili sme si návštevu kina

Dňa 3.5.2023 sme sa spolu s našimi seniormi vybrali za kultúrou do kina Cinemax v Skalici. Rozveselili sme sa pri českej komédii

„Buď chlap." Už teraz sa tešíme nabudúce.

Sadenie kvetov

KVETY ... vždy robia ľudí lepšími, šťastnejšími a užitočnejšími, sú slnkom, potravou a liekom pre dušu ... Dňa 2.mája 2023 sme si s nimi vyzdobili náš dvor. ĎAKUJEME krásne za sponzorský dar ZAHRADNÍCTVO SKALICA s.r.o.

Obľúbená hra s čelenkou „Hádaj kto som!“ aj u nás

Hádaj, kto alebo čo som! Som zviera? Som veľký? Vydávam zvuky? Som vec? Aký mám účel? Robím hluk? Kto ma používa? Toľko otázok a tak málo času. Princípom hry bolo vytiahnuť si kartičku a dať si ju na čelenku bez toho, aby hráč videl, čo na nej je. Potom už len klásť otázky, na ktoré spoluhráč odpovedá len „áno" alebo „nie". Takto sa hráč dopracuje a zistí, kto vlastne je. Hra nám zaručila veľa smiechu, zábavy a precvičila naše mozgové bunky.

História tanca

Tanec bol, je a vždy aj bude populárny. Od najstarších čias až po súčasnosť si stále nachádza svojich priaznivcov a obdivovateľov. Na besede s premietaním sme si pripomenuli jeho históriu, spoločenské funkcie a význam. Ukázali sme si i jeho druhy a podoby. Dozvedeli sme sa o latinsko-amerických tancoch ako samba, cha-cha, rumba, jive. Záverom sme si ukázali kroky spoločenských tancov ako valčík, polka a tango. Tanec je a mal by byť súčasťou nášho života, tak ako je pohladenie.

Stavanie MÁJKY

Roky si ctíme tradíciu stavania májky v našom parku. Uchovávame tak dávny zvyk, ktorý symbolizuje príchod jari, obnovu prírody a lásky. Svojou návštevou nás veľmi potešila naša pani primátorka Oľga Luptáková, viceprimátor pán Erik Rangl a prednosta Mestského úradu pán Anton Bobrík. Samozrejme, že nechýbali aj naši speváci z Rozmarínu, ktorí sa postarali o zábavu. A že nás bolo veľa. Plný dvor aj spolu s kamarátmi z JESÉNIE. Krásne ozdobená MÁJKA nám bude po celý máj povievať do okien.

Tentokrát v rámci cvičenia Buď fit - ZUMBA

Človek nikdy nie je tak starý na to, aby nemohol začať s pravidelným cvičením. Preto sme si 26. apríla spríjemnili začiatok dňa tancom s energetickou hudbou - Zumba. Dobrá nálada, úsmev a veľa novej energie. Zumba je fantastické spojenie hudby, tanca a cvičenia. S týmto rozhýbete celé telo a zároveň uvoľníte poriadnu dávku endorfínov. Nabijete sa pozitívnou energiou a dobrou náladou. Skúste to taktiež!

Deň Zeme

22. apríla si každoročne na celom svete pripomíname Deň Zeme. Cieľom tohto dňa je uvedomiť si, čo všetko nám naša Zem poskytuje a preto je potrebné ju chrániť. V duchu tejto myšlienky sme si s našimi obyvateľmi zorganizovali brigádu v okolí nášho zariadenia. Čistili sme trávniky aj chodníky, zbierali odpadky, upravovali záhony a skalky. Mali sme úžasný pocit z dobre vykonanej práce a krásne upraveného okolia. Všetkým, ktorí sa zúčastnili srdečne ďakujeme.

Učíme sa hrať na Orffové hudobné nástroje

S chuťou sme sa 21. apríla 2023 pustili do hudobnej aktivity, pri ktorej sme použili Orffové hudobné nástroje. V ich sprievode sme spievali a vyťukávali rytmus piesne. Výhodou týchto nástrojov je, že sú jednoduché, ľahko ovládateľné a podporujú tvorivosť. Do Orffovho inštrumentára patria bubienky a tympany, zvončeky, ozvučné drievka, činely, kastanety, rumba gule, tamburíny a triangel. Táto aktivita predstavuje spontánne vyjadrenie hudby pomocou všetkých vyššie uvedených hudobných prostriedkov.  Posedenie pri peknej pesničke poteší myseľ a pohladí dušu.

Súťaž 5 proti 5

Dňa 12.4.2023 sme sa spoločne stretli pri novej zábavno-súťažnej hre „5 proti 5." Súťažiaci v štyroch družstvách skúšali svoje šťastie. Otázky boli rozdelené do nasledovných oblastí: Kultúra, Moja vlasť, Príroda, Rébusy a rôzne. Víťazom sa stalo družstvo v zložení p. Andelová, p. Kubišová a p. Ravasová. Aktivita prebiehala vo veľmi veselej a uvoľnenej atmosfére. Víťazkám blahoželáme a tešíme sa na ďalšie súťaže.

Naši priatelia z Mikáda opäť na návšteve

Priatelia z Mikáda nás navštívili v čase príprav na Veľkú noc. Zavinšovali, zaspievali, zatancovali a každému podarovali vlastnoručne vyrobenú veľkonočnú pohľadnicu. Toto úprimné priateľstvo si veľmi vážime, vždy sme v družnej a výbornej nálade, ktorá nás teší a prospieva nám. Pani riaditeľka Mikáda Mária Kubová a vedúca Mikáda Tereza Martinusíková krásne pestujú a podporujú Mikáďákov v komunitných vzťahoch v meste Skalica a my sme vďační a hrdí, že sme súčasťou ich veľkej rodiny.

My a Veľká noc s deťmi zo ZŠ Štvorlístok

Dňa 3.4.2023 nás opäť navštívili žiaci súkromnej Základnej školy Skalica, aby nám spríjemnili predveľkonočné chvíle. Užili sme si spoločné tvorivé dielničky. Kreslili sme, strihali, zdobili vajíčka, vyrábali sme krásnych zajačikov. Efekt bol očarujúci. Nesmela chýbať ani ukážka pletenia korbáčov s pánom Ladislavom. Dievčatá korbáče vyzdobili stužkami a chlapci ich mohli vyskúšať. Následne sme už z hotových výrobkov urobili vo dvore veľkonočnú výzdobu. Pre deti nechýbala ani sladká odmena „čokoládové muffiny," ktoré upiekli naše šikovné gazdinky v rámci krúžku „Pečieme pre radosť." Na záver sme si vzájomne popriali krásne veľkonočné sviatky, chlapcom veľkonočné vajíčka a dievčatám úsmev na líčka.

Zavítali k nám canisterapeutickí psíci

BÁRA, ARTÍK a ABBIE. Títo roztomilí chlpáči, profesionálni canisterapeutickí psíci posledný marcový deň rozžiarili celé naše zariadenie. Doslova a do písmena vniesli neuveriteľnú energiu a nefalšované láskavé dobro. Skoro každý jeden z nás sa zatúžil ponoriť do hustej hrivy, poláskať a pritúliť. Skúšobná lekcia dopadla na výbornú a my sme od našej pani riaditeľky dostali prisľúb, že štart canisterapie v zariadení aj v Jesénii je už na spadnutie a čoskoro sa máme načo tešiť! Cítili sme sa moc krásne a ozaj si túžime takéto návštevy zopakovať viac a viac. Ďakujeme zo srdca za láskavé jarné prekvapenie pani majiteľke psíkov Lenke Macháčkovej a za sprostredkovanie pani Lucii Kimpanovej.

Cvičme v rytme

Pravidelné cvičenie napomáha viesť aj v pokročilom veku plnohodnotný a kvalitný život. Preto naďalej pokračujeme v aktivite cvičme v rytme. Cvičenie prebieha v príjemnej atmosfére pri hudbe a cviky sú prevádzané aj v sede, takže do cvičenia môžu byť zapojení aj klienti s ťažkosťami mobility. Tento krát boli cviky zamerané na relaxáciu, uvoľnenie svalstva, nácvik správneho dýchania a celkové zlepšenie fyzickej kondície.

Tvorili sme Rodostrom

30. marec 2023 sme si spríjemnili aktivitou lesnej pedagogiky. Tento krát sme tvorili Rodostrom. Pustili sme sa do hľadania svojich koreňov a skúsili sme vytvoriť vlastný rodokmeň rodiny. Asi každého z nás zaujíma, kto boli naši predkovia, odkiaľ pochádzali, kedy sa narodili, kde žili, aké mali povolanie. Pátrali sme a odpovede na tieto otázky nám pomohli pochopiť niektoré rodinné súvislosti, ba dokonca prekvapivo sme zistili s kým všetkým máme spoločných predkov.

Oslava jubilantov v 1. štvrťroku

Všetko najlepšie k narodeninám, zdravie, šťastie, spokojnosť sme dňa 28.3.2023 popriali našim oslávencom, ktorí mali narodeniny v prvom štvrťroku 2023. Pri tejto príležitosti sme sa stretli v priestoroch jedálne, kde nechýbal prípitok ani občerstvenie. Pri šálke kávy avýbornom zákusku sa nielen dobre diskutovalo ale aj spievalo. Príjemnú atmosféru dotvárali piesne nášho muzikanta pána Jožky Blahu, ktorý sa postaral o skvelú zábavu.

Marec mesiac knihy

Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale aj s neutíchajúcim zdrojom vedomostí a informácií, a síce s knihami. Knihy sú bránou do sveta poznania. Mnohí z nás ich nepochybne majú odložené nielen v poličke, ale i v srdci. Hoci azda každý vie, že marec je venovaný knihám a preto sme pri tejto príležitosti usporiadali besedu s riaditeľku Mestskej knižnice Skalica pani Ľubicou Rozborilovou. Rozprávali sme o tom, ako sa k nám knihy dostali, čo všetko predchádzalo tomu, aby sme ich mali v dnešnej podobe a zoznámili sme sa s viacerými knižnými novinkami. Jednou z nich bola kniha od Judy Leigh "Ešte to nebalím," z ktorej sme si prečítali krátky úryvok. Je to zábavný román o úteku z domova dôchodcov a nekonečnej chuti žiť naplno. Ďakujeme dámam z Mestskej knižnice v Sklalici, že medzi nás opäť prišli. 

Starostlivosť o ruže

Dňa 24.3.2023 sme využili krásne počasie a zorganizovali sme prvú jarnú brigádu vo dvore nášho zariadenia. Klienti boli veľmi šikovní,  pozametali dvor, pozbierali opadané suché lístie a okopali záhony ruží. Po dvoch hodinkách úsilia sme boli s výsledkom práce všetci spokojní. Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a pred blížiacimi sa sviatkami jari nám pomohli skrášliť dvor, kde sa tak radi spoločne stretávame.

Pozdrav k Medzinárodnému dňu žien

Dňa 8.3.2023 sme privítali v zariadení deti zo Základnej školy Vajanského v Skalici, ktoré prišli vystúpiť a potešiť všetky žienky kultúrnym programom. Krásne nám zaspievali, zatancovali, zahrali na heligónkach a pridali aj vlastnoručne vyrobené srdiečkové priania. A ako sa k tomuto sviatku patrí, nechýbal ani kvet. Ružové karafiáty darované z rúk našich obyvateľov a mužských kolegov veľmi potešili.

Babská zábava v Ivanke pri Dunaji

Ďakujeme našim priateľom z Denného penziónu v Ivanke pri Dunaji za pozvanie na úžasnú Babskú zábavu, ktorá sa konala 21.2.2023. Po troch dlhých rokoch sme sa opäť stretli. Náš spevácky súbor Rozmarín za doprovodu heligonkárov Tibora Kutálka, Ľubora Šátka a bicistu Petra Hladkého si spoločne zaspieval s domácim súborom Dunájek. Zábava, pohostenie a kultúrny program boli skvelé. Spoločne sme takto ukončili fašiangové obdobie a tešíme sa na Ivančanov na jeseň u nás v Skalici.

Krížovkársky turnaj

V stredu 22.2.2023 sme usporiadali súťaž v lúštení krížoviek. Osem lúštenia chtivých klientov ju poňalo veľmi vážne a zodpovedne. Pracovali sústredene a v súťaživom duchu. Keďže to bola viac menej aj hra, snažili sa všetci vyplniť, čo mohli. Po ukončení súťaže sa krížovky vyhodnotili a určilo sa poradie. Pri vyhodnocovaní sa prihliadalo na počet vylúštených slov, prípadné chyby a vylúštenie tajničky. Víťazom v krížovkách sa stala pani Andelová. Podstatné však bolo nadšenie a chuť do súťaženia. Výherkyni ešte raz gratulujeme a ostatným prajeme šťastie nabudúce.

Buďme FIT v každom veku!

Vek nie je prekážkou ako zostať FIT v dobrej kondícii. Vďaka pohybu posilníme svaly aj srdce, odľahčíme kĺby, klesne nám hladina cholesterolu v krvi, zvýšime si kapacitu pľúc, zlepšíme imunitu a v neposlednom rade budeme cítiť príval novej energie. Naši seniori posilňujú svoje zdravie v každom veku. Pravidelné cvičenie je toho dôkazom.

Fašiangová zábava

S odchádzajúcou zimou a prichádzajúcim jarným počasím, pred pôstnym obdobím sa v zariadení konala dňa 16.2.2023 fašiangová zábava.  Zábava začala príhovorom pani riaditeľky a pochodom 40-tich masiek, ktorý moderoval pán Špírek. O výrobu a zhotovenie niektorých masiek sa postarali samotní klienti. Nechýbala príjemná nálada, večera a tradičné fánky. Do tanca nám hrala živá hudba Vyva Band. Zábavu na malú chvíľu príjemne prerušila tombola s heslom „U nás vyhráva každý."
Príjemne strávené chvíle zamestnancov a obyvateľov sú dobrou zárukou v posilňovaní sociálnych väzieb, vytváraním pekných spomienok a motiváciou do budúcna. Naši klienti nám ukázali, že aj v pokročilom veku sa dá zabaviť a zabudnúť na starosti všedných dní.

Valentínske premietanie

Dňa 14. februára sa nielen na Slovensku, ale všade vo svete oslavuje sviatok sv. Valentína-patróna zaľúbených. Aj u nás sme si pripomenuli tento sviatok malým posedením pri premietaní romantického filmu z roku 1970 „Love story." Tento sviatok má v sebe veľké čaro a aspoň kúsok z jeho posolstva by mal byť v každom dni počas celého roka.

Láska kvitne v každom veku

Je krásne keď v živote máme pri sebe niekoho, kto pri nás vždy stojí a je nám oporou. Nie každému je dopriate prežiť jeseň života po boku svojho životného partnera. Niekoľko manželských párov máme aj v našom zariadení. Pri príležitosti medzinárodného dňa manželstva sme v pondelok 13.2.2023 pripravili pre naších manželov malé posedenie. Dozvedeli sme sa, že manželia Vymyslických sú spolu krásnych 67 rokov, spomínali sme kde sa manželské páry zoznámili. Veru boli to rôzne miesta. Väčšinou iskrička lásky preskočila na zábave alebo plese, u iných v zamestnaní, niektorí sa zoznámili na futbalovom zápase a dokonca šťastné manželstvo vzniklo z prvej školskej lásky.  Z celého srdca všetkým prajeme len to najlepšie, šťastie, zdravie a nech ich vzájomná láska a úcta ešte dlho sprevádza.

Fašiangové tvorenie s deťmi zo SZŠ Štvorlístok

Príprava na fašiang je v plnom prúde. A s deťmi je nám vždy veľmi veselo.... Dňa 8.2.2023 sme si spoločne užili jedno zábavné medzigeneračné stretnutie pri výrobe fašiangových masiek. Ďakujeme krásne za návštevu Súkromnej základnej škole Štvorlístok v Skalici.

Spoločné pečenie a Domáce kino

Po sviatkoch sme zasa dostali chuť na niečo sladké a tak sme sa spoločne dňa 2.2.2023 vrhli s našimi gazdinkami do pečenia kokosových ježov. Toto sladké pokušenie obalené v čokoláde a kokose nám pošteklilo nielen čuchové bunky, ale aj chuťové poháriky pri pozeraní českého trileru „Premlčané." Kriminálny príbeh nás od začiatku až do poslednej chvíle držal v napätí a prinútil nás porozmýšľať nad motívom páchateľa.

Poďme si spolu zaspievať

Posedenie pri hudbe a pesničkách patrí k našim obľúbeným. Dňa 1.2.2023 sa hrali a spievali piesne najmä od moraváka Jožky Černého a skupiny Duo Jamaha, ktorá pred pár rokmi koncertovala v našom zariadení. A taktiež sme sa dozvedeli, že najobľúbenejšia TV stanica je Šláger.

Navštívili sme Základnú školu na ul. Strážnickej

Dňa 31. januára sme sa v zastúpení našich obyvateliek pani Libušky a pani Márie vybrali za žiakmi do Základnej školy na ulici Stážnická. Cieľom našej návštevy bolo odovzdať malý darček - fotokoláž z autorskej dielne nášho klienta pána Petra Janíka, ako spomienku na vianočný čas, kedy nám deti z tejto školy prišli s koordinátorkami projektu "Koľko lásky sa vmestí do krabice od topánok" odovzdať darčeky.  Uvítala nás p. učiteľka Danovičová, ktorá nás previedla zrekonštruovanou školou a keďže pani Libuška bola učiteľkou stretla sa so svojimi bývalými kolegyňkami, ktoré ešte učia. Samozrejme zo školy sme neodišli s prázdnymi rukami. Od žiakov sme dostali hŕbu osobných listov pre našich obyvateľov, ktoré sme s radosťou v zariadení odovzdali. Niektorí sa ihneď pustili do písania odpovedí, čím sa začali krásne nové medzigeneračné priateľstvá...