Aktivity 2024

Denne sa staráme o svoje zdravie

Naša kaplnka slúži nielen k duchovným činnostiam, ale jej priestory využívame aj k spoločnému cvičeniu. Cvičíme veľmi rady, dokonca niekoľko krát denne. Pod vedením fyzioterapeutiek aktívne zapájame a posilujeme svaly s využitím rôznych techník a pomôckoch. Veľmi nás teší, že tieto pravidelné cvičenia sú aktivitou samotných obyvateliek, ktoré si začiatok dňa bez rannej rozcvičky nevedia predstaviť. 

Umenie a zábava v MIKÁDE

Dňa 22.5.2024 sme prijali pozvanie medzi našich priateľov do Domova socálnych služieb MIKÁDO. Bolo to krásne stretnutie, v rámci ktorého sme tvorili dekoračné predmety z hliny a maľovali obrazy. Aktívne prežité chvíle a spoločné rozhovory nám prinášajú radosť a potešenie.

Na výlete v čajovni

Sezóna výletov začala a my sme sa v piatok 15. mája ocitli v oáze vôní byliniek, korenín a krásnych citátov. Čajovňa Sonnentor v neďalekých Čejkoviciach nás doslova uchvátila v tom najlepšom slova zmysle. Perfektný výklad, ukážka technológií a nespočet voňavých vzoriek, ozaj sme si to veľmi užili. Už sa tešíme, ako si uvaríme nakúpené čaje a budeme spolu spomínať na tento pekný a vydarený výlet

Sadenie kvetov

Srdečne ďakujeme ZAHRADNÍCTVU SKALICA s.r.o. za sponzorský dar, za túto nádhernú a obrovskú záplavu kvetov do našich dvorov. A máme už len k tomu jedno prianie, v zdraví sa tešiť z ich krásy a láskať nielen oči, ale aj dušu. Ď A K U J E M E

Deň Matiek sme oslávili spevom

Mama – slovo plné lásky, starostlivosti, obetavosti. V mesiac máj máme príležitosť vysloviť poďakovanie týmto významným ženám za ich nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť a za každý jeden deň v živote, ktorým nás sprevádzajú a sú nám oporou. Tento krásny sviatok sme si pripomenuli 10.5.2024 malým posedením v spoločnosti domáceho súboru Rozmarín a Nezábudky. Nádherným speváckym výkonom nás prišla potešiť držiteľka striebornej medajle v súťaži Popové hlasy 2024 v Hlohovci Sofia Studeničová. Celé popoludnie sa nieslo v duchu dobrej nálady a krásnej hudby, ktorá spríjemnila tento deň našim obyvateľkám.

Deň narcisov

Aj v tomto roku, začiatkom jari, sa naši obyvatelia zapojili do verejno prospešnej zbierky Ligy proti rakovine. Symbolom tejto zbierky, ktorej cieľom je  pomoc a podpora pacientom trpiacim onkologickým ochorením, je žltý kvet narcis. Prostredníctvom preventívnych vyšetrení, zdravého životného štýlu a edukácie sa snažíme tomuto civilizačnému ochoreniu predchádzať.

Ukážka výcviku - canisterapia

Naši štvornohí canisterapeutickí priatelia nás opäť navštívili dňa 30.4.2024. Potešili nás nielen svojou prítomnosťou, ale nám  predviedli svoju šikovnosť vykonávaním aportov a hľadaním schovanej odmeny. Zariadením sa šírila radosť, smiech, veselá vrava ale aj radostný štekot najlepšieho priateľa človeka.

Stavanie Májky

Veľmi sa tešíme, že náš dvor zdobí MÁJKA a že zostávame verní tradícii našich prapredkov. Kiež by sa uchovala aj pre budúce generácie. Veríme v silu lásky, prírody, nádeje a dobra. S radosťou sme si májku vyzdobili, postavili, zaspievali a spoločne si užili slnečné popoludnie. Ďakujeme krásne hosťom, našej pani primátorke a viceprimátorke a prednostovi úradu, že s nami zdieľajú pekne strávené chvíle.

S obľubou hráme BINGO

Dňa 17.4.2024 sa u nás medzi  konal turnaj v hre Bingo, ktorého sa zúčastnilo 16 súťažiacich. Bol to veľký boj, pretože všetci chceli vyhrať. Užili sme si však veľa zábavy, ale i napätia pri čakaní na posledné čísla, ktoré rozhodli o víťazovi. Nakoniec sa výhercom stala pani Irenka, ktorej gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie turnajové stretnutie.

Deň Zeme

Nedávne pekné počasie sme využili na zveľaďovanie zelene. V parku zariadenia sa naši šikovní seniori povenovali čisteniu a okopávaniu záhonov ruží.  Ak chceme aby náš park voňal rozkvitnutými ružami stačí dodržiavať pár základných pravidiel pri ich pestovaní.

Podpora zdravia a prevencia

Aj v našom zariadení sme si pripomenuli Svetový deň zdravia, ktorí každoročne pripadá na 7. apríla.
Vrchné sestry si pripravili prednášku na tému: Podpora zdravia a prevencia. Pri tejto príležitosti sme obyvateľom pripravili zdravý, osviežujúci nápoj - smoothie. naše zdravotné sestričky ponúkali preventívne meranie tlaku a saturáciu krvi kyslíkom pomocou oxymetra. Rozprávali sme sa  o zdravom stravovaní, o význame vitamínov pre náš život a organizmus, ale aj o škodlivých látkach a závislostiach, ktoré nám kladú nástrahy. Samozrejme sme nevynechali ani zdravý pohyb, ktorý je nevyhnutný a potrebný pre zdravie.

 

 

Záhorské múzeum prišlo medzi nás

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu objavenou tradičnou technikou v 21. storočí. Teší nás, že tentoraz prišla k nám do zariadenia pani Andrušková zo Záhorského múzea, ktorá prostredníctvom plátna, projektoru a výkladu priblížila výnimočnú výstavu modrotlače aj pre klientov, ktorí sa  nemohli  na výstavu do múzea pozrieť osobne.

Oslava jubilantov s kultúrnym vystúpením

Dni nám utekajú, roky pribúdajú a vždy je príjemné sa pristaviť a pripomenúť si sviatok každého z nás. Dňa 26.3.2024 sme popriali našim oslávencom, ktorí oslávili narodeniny v prvom štvrťroku 2024. Čakalo nás milé prekvapenie, prišli nám zaspievať žiaci Základnej umeleckej školy Skalica. Pri oslave nesmie chýbať radosť, dobrá nálada a pohoda a takto to bolo aj u nás. Oslávencom prajeme veľa zdravia, dlhé roky života, silu, energiu a veľa radostných chvíľ.

Retro výstava na ZŠ

Pri príležitosti Mesiaca knihy a osláv 50.výročia založenia Základnej školy Strážnická sme prijali pozvanie na školskú Retro výstavu, ktorá sa konala v knižnici školy. Po milých slovách p. riaditeľky Ing. Hanzalíkovej sme sa ponorili do čara školských čias. Čakali nás staré knihy, platne, ba dokonca aj historický písací stroj v azbuke a rôzne pomôcky, ktoré približujú vyučovanie pred desiatkami rokov. Ako prejav vďaky venovala naša klientka p. Mikulášová, bývalá učiteľka, svoj drevený peračník z roku 1955. Veľmi pekne ďakujeme za pozvanie organizátorke výstavy p. Mgr. Vajlovej.

Medzigeneračné veľkonočné zdobenie

Jar už klope na dvere, a spolu s ňou prichádza aj Veľká noc. Dňa 19.3.2024 sme u nás privítali  deti zo súkromnej ZŠ Štvorlístok Skalica. Spoločne sme zdobili vajíčka, rozprávali sa o veľkonočných zvykoch a zdobili priestory nášho domova. Šikovné dievčatá si vyskúšali pletenie korbáčov z vrbového prútia, ktoré si vyzdobili farebnými stužkami. Na záver sme si vzájomne popriali krásne veľkonočné sviatky, chlapcom veľkonočné vajíčka a dievčatám úsmev na líčka.

Beseda o knihách

Marec je tradične už od roku 1955 nazývaný ako mesiac kníh. Pri tejto príležitosti sme usporiadali besedu s riaditeľkou mestskej knižnice pani Rozborilovou. Boli nám predstavené viaceré knihy od skalických spisovateľov. V rámci besedy sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o Matejovi Hrebendovi, ľudovom spisovateľovi, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Kniha je úžasná vec. Pretrváva medzi nami roky a dokáže prenášať myšlienku autora nielen v priestore, ale aj v čase.

Oslavovali sme Medzinárodný deň žien

MILÉ ŽENY, z celého srdca Vám prajeme dni naplnené láskou a spokojnosťou. Naše obyvateľky aj zamestnankyne boli 8. marca obdarované červenou ružou ... pre radosť a pohladenie na duši. Patrí Vám úcta a poklona každý deň.

Navštívili nás mladé gymnastky

ČLOVEČE NEHNEVAJ SA, najslávnejšia hra na svete u nás v XXL prevedení. Milý darček sme prevzali z rúk pani trénerky Katky a gymnastiek z klubu GymFit Sokol Skalica - gymnastika a fitness deti. S radosťou si ju zahráme medzi sebou aj s deťmi. Dievčatká si prezreli aj našu jedáleň a bez zaváhania skonštatovali, že nám hravo zvládnu predviesť zostavu. A nie hocijakú zostavu. V sobotu 16.3. na súťaži získali prvé miesto a my sa už dnes nevieme dočkať víťaznej choreografie. Z celého srdca blahoželáme, ďakujeme za darček a návštevu. Je krásne vidieť ako šport a empatia dokážu spojiť generácie

Muzikoterapia

Sme seniori, ktorých jednoducho nekonečne baví realizovať hudobné nápady. Dňa 11. marca 2024, sme pokračovali v hre na rôzne orffové hudobné nástroje. Skúmali sme ako správne majú fungovať, z akého sú materiálu, aký zvuk vydávajú... Rytmus a hudba to je energia a dobrá nálada.

Posedenie s knihou

V stredu 28. februára 2024 si naši seniori spoločne v rámci knižného podujatia zaspomínali na knihy z ich detských čias. A hoci uplynuli desiatky rokov stále si pamätali na básničky či knižných hrdinov z detstva a mladosti.

Koncert ZUŠ Skalica

Dňa 27.2.2024 nás prišli potešiť deti a študenti zo Základnej umeleckej školy v Skalici pod vedením p. učiteľa Mirka Buzrlu. Pripravili si pre nás hudobno-tanečný program. Naši seniori si tak užívali vystúpenie speváckeho súboru Spjevule, chlapčenskeho súboru Raubíri, hru na harmoniku a cimbál. Úprimná túžba potešiť vyhrala nad trémou a svojou radosťou a bezprostrednosťou preniesli úsmev na nás všetkých, pretože k ľudovým piesňam máme blízky vzťah. Ako vravia naši seniori, sú to piesne ich mladosti. Srdečne ďakujeme a tešíme sa niekedy nabudúce. 

Sv. Valentín

Svätý Valentín bol kňaz a lekár. História sviatku ostáva opradená rúškom tajomstva. Vieme však, že február sa odpradávna považuje za mesiac lásky. Láska prichádza vtedy, keď jeden toho druhého má rád práve preto, že je taký, aký je. Či už na Valentína alebo v iný deň, dajte najavo svoju lásku nielen svojej polovičke, ale aj rodičom, deťom, vnúčatám, priateľom. Aj my sme si pripomenuli, že všade okolo nás je potrebné rozdávať lásku. Láska je  tam, kde sa ľudia majú radi. V tomto duchu bol aj náš Valentínsky deň. Už doobeda sme sa stretli pri pečení sladkého koláča, pripravovali sme srdečné Valentínske odkazy nielen pre svojich príbuzných ale aj pre verejnosť. Týmto krásnym gestom chceme dať najavo, že láska, pokora a úcta je to najdôležitejšie.

Fašiangová zábava

Tak ako to už býva zvykom, fašiangové obdobie prináša so sebou veľa radosti, zábavy, tanca a spevu. A preto sme dňa 12. februára usporiadali zábavu. Na úvod sa predstavili masky, v ktorých boli obyvatelia i zamestnanci.  Do tanca nám hral p. Brdečka a na ľudovú nôtu páni Šebesta a Šátek. Už od prvých chvíľ bol tanečný parket plný. K dobrej nálade sme pridali večeru i zákusok. Fašiangová zábava bola pre nás príjemným spestrením a zároveň zavŕšením radovánok pred vstupom do pôstneho predveľkonočného obdobia. Veríme, že tieto dobré zvyky si zachováme aj naďalej a v dobrom zdraví sa opäť stretneme o rok.

Medzinárodný deň manželstva

„Milujem život, pretože mi dal Teba. Milujem Teba, pretože si môj život." John Lennon. Aj takéto krásne motto zaznelo na posedení, ktoré sme pripravili našim manželským párom, ktorí žijú v našom zariadení pri príležitosti medzinárodného dňa manželstva. Celé posedenie sa nieslo v milej atmosfére, spomínali sme na krásne chvíle prežité počas manželstva, na krásu, lásku ale i obetavosť. Všetkým manželským párom prajeme len to najlepšie, veľa lásky, zdravia, šťastia, spokojnosti a veľa dôvodov na radosť.

Canisterapia

Jacky a Monty - terapeutické psíky, ktoré nás dňa 16.1.2024 poctili svojou návštevou. Už prvý kontakt s obyvateľmi naznačoval, že o zábavu bude postarané a vzájomné sympatie boli na oboch stranách. Úsmevov a pozitívnych emócií bolo na rozdávanie. Ďakujeme.

Hudba nás baví

Dňa 12.1.2024 sme si užili poobedie hrou na orffove hudobné nástroje. Začali sme improvizáciou. Improvizácia dokáže odviesť pozornosť od bežných starostí a navodiť pocit vnútornej rovnováhy. Tak prečo s ňou nezačať začiatok nového roka 2024!

Vtipnejší vyhráva

Jedáleň nášho zariadenia dňa 10.1.2024 rozkvitala smiechom. Prišli sme sa pobaviť a zasmiať na podujatí „Vtipnejší vyhráva." Súťažiaci si pripravili vtipy, ktoré odprezentovali. Víťazom sa stala pani Irenka. Nielen súťažiaci, ale aj poslucháči z obecenstva nás príjemne rozosmiali. Všetkých autorov vtipov sme odmenili drobnou pozornosťou. Zmysel pre humor je fascinujúca ľudská vlastnosť. Tak ako iba človek sa vie červenať, tak iba človek sa vie smiať.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti