Aktivity 2022

Vianočné pozdravy od žiakov zo ZŠ Vajanského

Deti zo Základnej školy Vajanského v Skalici si pripravili pre našich seniorov vianočné pozdravy, ktoré bohužiaľ z dôvodu vysokej chorobnosti a zatvorenia školy nemohli odovzdať osobne. Ale pozdravy šťastlivo doručili pani učiteľky a my sme ich s radosťou všetkým obyvateľom odovzdali. Na fotkách je vidieť ako sa naši obyvatelia potešili. Veľmi pekne ďakujeme.

A láska prišla v krabičkách

Ďakujeme krásne za deň plný lásky, prekvapení a dojatí. Veľká vďaka pani Veronike Buc a pani Ľubici Bučkovej, že v tomto nádhernom projekte "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" pre nás zotrvali. S láskou a úctou ďakujeme a tlieskame všetkým darcom a všetkým tým, ktorí sa na projekte podieľali.

Oslava jubilantov v IV. štvrťroku

Všetko najlepšie k narodeninám, šťastie, spokojnosť a pevné zdravie sme dňa 13.12.2022 popriali našim oslávencom, ktorí mali svoje narodeniny v poslednom štvrťroku 2022. Pri tejto príležitosti sme sa zišli a spoločne oslávili ich sviatok. Nechýbal prípitok ani občerstvenie. Pri šálke kávy, výbornom zákusku a chlebíčkoch sa dobre diskutovalo. Slávnostnú atmosféru dotvárali pesničky domáceho súboru Rozmarín, pri ktorých sme si aj zatancovali.

Adventné trhy so Záhoráckymi heligonkármi

Opäť nastal ten čarovný vianočný čas a to je znamenie aj pre nás, aby sme zahnali zlé myšlienky a smútok a spoločne sa v dobrej nálade tešili na príchod Ježiška. V pondelok 19.12.2022 sme sa po niekoľkých dňoch príprav, pečenia a zdobenia celého zariadenia spoločne stretli. Mali sme pripravené vianočné trhy, ktoré sú spojené s adventným obdobím. Boli to výrobky našich seniorov, ktoré zhotovujeme v rámci terapie. Pri žiare vianočného stromčeka sme si zaspievali spolu so Záhoráckymi heligonkármi a pochutili si na pečenej klobáse, vianočnom pečive a varenom víne.

Návšteva sv. Mikuláša s družinou - divadelné predstavenie

Keď sa povie 6. december, každý hneď vie, čím je tento deň typický. Každoročne slávime sviatok svätého Mikuláša bez ohľadu nato, koľko rokov máme. Či sme malí, či sme veľkí, na sviatok sv. Mikuláša sa tešíme všetci a dúfame, že nás niečím malým obdaruje. Tento rok to u nás roztočili herci z občianskeho združenia B.Ú.D.A.  Svojím čertovsky zábavným programom nám priniesli veľa radosti, dobrej nálady a vyčarili úsmev na tvári. Pri lúčení sme sv. Mikulášovi sľúbili, že na rozdávanie úsmevov a milého slova nebudeme zabúdať ani počas nasledujúceho roka a on nám sľúbil, že o rok na nás nezabudne a príde opäť. Tak dovidenia, sv. Mikuláš!

A takto sa u nás spieva.....

So spevom a dobrou nálodou nám ide všetko lepšie. Pravidelne sa stretávame na speváckych krúžkoch, ktoré iniciujú a vedú samotní obyvatelia. Krúžok Nezábudky sa stretáva pod vedením pána Kuchariča a taktiež bývalý muzikant  pán Jozef Blaha má svoju spevácku skupinku, ktorú doprevádza s klávesami. Harmonikárov, ktorí to tu rozprúdia máme neúrekom. Taktiež sa veľmi radi učíme novým veciam o hudobných nástrojoch či hudobných interpretoch na posedeniach "Poďme si spolu zaspievať", kde si okrem spevu precvičujeme pamäť a spoločne spomíname na názvy piesní. No a samozrejme náš Rozmarín pod vedením pána Špírka a heligonkára Tibora Kutálka nás prezentuje vystúpeniami v zariadení v okolitých obciach ale aj u susedov v Českej republike. Veď pozrite ako nám to spieva....

Katarínska zábava

So slovenským menom Katarína sa spájajú príslovia i porekadlá, organizujú tanečné zábavy. Už tradične aj my v zariadení si sv. Katarínu každoročne pripomíname tanečnou zábavou so živou hudbou. Je to poobedie plné spevu, tanca a dobrého jedla. Na tohtoročnú Katarínsku zábavu, ktorá sa konala 24.11.2022 prijala pozvanie novo zvolená pani primátorka Skalice Oľga Luptáková, viceprimátorka Katka Chovancová a prednosta Anton Bobrík, ktorý zablahoželal všetkým prítomným Katarínkam. Na úvod sa predstavil so svojím programom náš spevácky súbor Rozmarín. Do tanca hral p. Blatnický, ktorý sa postaral o výbornú náladu. V priateľskej atmosfére sme si užili  krásny deň. Teraz už len čakať, či Vianoce budú na blate alebo na ľade...

Domáce kino a gastrokrúžok "Pečieme s láskou"

Dňa 15.11.2022 sme si v rámci domáceho kina v našom zariadení, z archívu RTVS pozreli reláciu Dejiny SK. Riaditeľka Záhorského múzea Viera Drahošová a regionálny historik Peter Brezina nám rozprávali ako sa žilo v Skalici v 20. storočí. Takto sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí a prešli sme sa prostredníctvom fotografií po našom starobylom kráľovskom meste. Príjemné odpoludnie sme ukončili ochutnávkou broskyňového koláča, ktorý sme si upiekli v rámci gastrokrúžka "Pečieme s láskou."

Vystúpenie detí zo ZŠ Vajanského a súťaž v hádaní pesničiek

Deti sú naša budúcnosť a tie spievajúce, recitujúce, ktoré nám priniesli krásne ručne vyrobené priania sú aj veľké potešenie. Do nášho zariadenia zavítali žiaci zo Základnej školy Vajanského Skalica s paletou spevu, básní a hrou na heligónke. Ďakujeme deťom za spestrenie poobedia. Dvere do nášho zariadenia sú pre Vás vždy otvorené. Na záver sme pre klientov pripravili súťaž s názvom Jukebox. Uhádni meno interpreta a názov pesničky po vypočutí skladby. Boli to skladby rôznych hudobných štýlov, prevažne slovenskej a českej produkcie od 50-tych rokov po súčasnosť. Vyskúšali sme si či máme dobré uši a dobrú pamäť. Víťazov sme odmenili sladkým dezertom.

Knižné podujatie "Fakty alebo fikcia?"

Skutočne strká pštros hlavu do piesku, keď cíti nebezpečie? Udrie blesk viackrát do toho istého miesta? Pri mračení pracuje viac svalov ako pri úsmeve? Môžeme dostať z chladu nádchu? Tak toto všetko a veľa ďalších vecí sme sa dozvedeli z knihy s názvom „Pravda, alebo mýtus?" v rámci knižného podujatia dňa 25.10.2022. Kniha je nabitá vysvetľujúcimi ilustráciami, grafmi, krásnymi fotografiami, ale hlavne pravdivými informáciami. Vyvracia falošné predstavy, bludy, omyly a mýty. A naopak potvrdzuje mnohé zdanlivo fantastické skutočnosti a pravdy. S touto úžasnou encyklopédiou sme si rozšírili vedomosti a dokázali odlíšiť fakty od fikcie.

Fotografia - zrkadlo spomienok

Spolu so seniormi sme sa ocitli v ich životných príbehoch. V spomienkach sme sa obzreli do minulosti, kde sa nachádzajú tie najkrajšie prežité roky. Dňa 26.10.2022 sme sa stretli a zaspomínali si na svojich blízkych, rodičov, partnerov, deti, na spoločne prežité chvíle, ktoré máme zachytené na fotografiách a uložené ako najcennejší poklad. Bolo nám cťou byť súčasťou besedy, ktorá nás navzájom ešte viac zblížila. 

Zber poslednej úrody

Príslovie "do tretice všetko dobré" v tomto prípade platí stopercentne. Naše tretie jablkobranie sa konalo dňa 20.10.2022. Bolo plné voňavých a krásne červených jabĺčok. Spoločne sme v tento deň pozbierali 93 kilogramov.

Výroba mydla

Výroba mydla sa dnes teší veľkej obľube. A keďže aj u nás máme šikovných a kreatívnych seniorov,  tak sme si 19.10.2022 spríjemnili popoludnie a v rámci tvorivej dielne sme sa venovali tejto výrobe. Ukázali sme si krok po kroku postup práce. Na výrobu sme použili mydlovú hmotu, voňavé silice, prírodné farbivá a bylinky. Okrem výroby sme si vysvetlili aké mydlové hmoty poznáme, čo je glycerín, ako dať svojim mydielkam originálny vzhľad, farbu a vôňu. Každý si tak odniesol originálny výrobok, vhodný aj ako darček pre príbuzných, ktorý je vyrobený s láskou a trpezlivosťou.

Vtipnejší vyhráva

Obyčajný úsmev, či smiech aj pri tej najmenšej príležitosti, je tým najlepším liekom pre dušu človeka. Odbúrava stres, posilňuje našu imunitu a tiež otvára dvere ku komunikácii. V tomto duchu sa nieslo dňa 12.10.2022 podujatie „Vtipnejší vyhráva." Princípom bolo, aby klienti svoje pripravené vtipy interpretovali s poriadnou dávkou humoru. Víťazom sa tento krát stala pani Irenka, ktorej srdečne gratulujeme. Všetci súťažiaci boli odmenení drobnou pozornosťou. Ďakujeme za chvíle pohody a úsmevu.

Sedemdesiat sukieň mala.... beseda o krojoch

Každý kraj na Slovensku je typický svojím krojom. Podľa kroja sa v minulosti dalo určiť, kto je z akej obce, čo je pre túto obec typické a či je človek slobodný. Dňa 11.10.2022 sa v našom zariadení uskutočnilo podujatie pod názvom „ Sedemdesiat sukieň mala." Naša milá kolegyňka Danka Juráčková predstavila milovníkom folklóru a histórie podrobný vývoj mužského a ženského kroja zo Záhoria. Rozprávali sme sa o vývoji kroja, materiáloch, jeho zákonitostiach. Prednáška bola doplnená prehliadkou. Kroje predvádzali zamestnankyne, dievčatá z Jesénie. Všetci sme si mohli z blízka prezrieť jednotlivé časti krojov ako tacle, krézel, čepce, prucle, košele a rukávce. Uchovávaním tohto krásneho bohatstva našich otcov a materí prinášajú radosť všetkým milovníkom starých slovenských ľudových tradícií.

Jeseň nám zaklopala na dvere

Leto už odovzdalo vládu čarokrásnej jeseni. Pre niekoho je to jedno z najromantickejších ročných období, a tak sme sa spoločne vybrali na prechádzku do prírody a vychutnali si farebnosť jesene. Zbierali sme gaštany, šípky, lístie a šišky. Tieto krásne plody jesene sme využili na tvorenie v rámci pracovnej terapie. Takto sme si spríjemnili prvé októbrové dni.

Viceprimátorka Mesta Skalice blahoželala jubilantom

Dožiť sa životného jubilea je vzácny dar. Dar pre samotného jubilanta, aj pre tých, ktorí sa radujú spolu s ním. V tomto roku navštívila jubilantov v našom zariadení dňa 3.10.2022 pani viceprimátorka Veronika Buc, ktorá zablahoželala skaličanom, ktorí v tomto roku oslávili 80, 85, 90 a viac rokov. Pani vicepriprimátorka odovzdala každému oslávencovi finančný príspevok a milý darček. Spolu s pani riaditeľkou zariadenia oslávencom zaželali zdravie, šťastie, pohodu a veľa spokojnosti.

Bio jabĺčka z nášho sadu

Jablkobranie je už v plnom prúde aj v našom zariadení. Šikovní klienti pooberali 60 kg jabĺčok z nášho sadu a gazdinky časť tejto nádhernej voňavej úrody ihneď spracovali. Strúhali sme, piekli a spomínali na krásne staré časy, kedy sme vypekali svojim deťom. Šťavnatý jablkovo-makový koláč sme si vychutnali pri sledovaní českej komédie „ Bábovky" v rámci domáceho kina.

Európsky týždeň mobility

Spoločné vychádzky milujeme a preto bolo pre nás samozrejmosťou podporiť projekt ETM 2022 Európsky týždeň mobility Skalica. Príjemnú spoločnosť a užitočný spirevod na vychádzke dňa 21.9.2022 nám robili študenti Strednej zdravotníckej školy a Gymnázia v Skalici. Vynikajúco sa o nás postarali vo Vinici, kde sme mali pripravené občerstvenie. Ďakujeme pánovi Richterovi zo spoločnosti Aproxima.

Jarmočné špeciality s Heligonkármi

Jeseň je aj obdobím vinobrania a jarmokov. Kúsok tejto atmosféry sme si preniesli aj ku nám. Posedeli sme pri jarmočných špecialitách, výbornej cigánskej pečienke a kvalitnom burčiaku. O skvelú náladu sa postarali Záhorácki heligonkári Ladislav Michálek a Miroslav Zálešák. Vytvorili super zábavu a bolo ich počuť celým zariadením. Vážime si každú príležitosť ako vybočiť z nášho stereotypu, ako spraviť aj zo všedného dňa deň, na ktorý nezabudneme. Mali sme krásny zážitok. Ďakujeme.

Medzinárodný deň čokolády

Aj čokoláda má svoj deň!
Jedinečnú chuť čokolády milujú ľudia po celom svete a dnes je pre mnoho ľudí každodennou súčasťou života. Kvalitná čokoláda od 70 % - 90 % nemá na naše zdravie žiadny negatívny vplyv, pokiaľ ju konzumujeme v primeranom množstve. Nie všetci sme vedeli, že 13.9. má svoj deň, a tak sme ho aj poriadne oslávili. Pripravili sme pre našich klientov malé posedenie, pri ktorom sme sa dozvedeli, ako sa táto sladkosť vyrába, prečo biela čokoláda vlastne čokoládou vôbec nie je a ktoré molekuly ju robia tak neodolateľnou. Nechýbala ani degustácia a pochutili sme si aj na varenej horúcej. Príjemnú vôňu a chuť sme obohatili spomienkami z mladosti, ktoré s ňou boli spojené. Krásny slnečný deň a endorfíny, ktoré sa vylučujú pri jej konzumácii prispeli k ďalšiemu pekne prežitému dňu.

Športovo-zábavný deň v Zlatníckej doline

Dňa 7.9.2022 sme sa s obyvateľmi zariadenia pre seniorov tak ako každý rok vybrali na chatu Amor do Zlatníckej doliny, kde sme spoločne športovali, spievali a zabávali sa. Niektorí zbierali v  lese hríby a bylinky, alebo sa vybrali ochutnať syr na neďaleký salaš. Počasie nám prialo a obed v krásnom prostredí tiež veľmi chutil. Tak zase o rok!

Knižné podujatie "Zabudnuté remeslá..."

V rámci knižného podujatia dňa 31.8.2022 sme sa zoznámili s knihou „Zabudnuté remeslá a život na vidieku," ktorá obsahuje množstvo zaujímavých fotografií a poznatkov o tom, ako si ľudia kedysi sami vyrábali veci, ktoré si dnes kupujeme v obchode. Zoznámili sa v nej s remeselníkmi i s ich vidieckym životom v minulosti a zistili sme, ktoré remeslá zanikli a ktoré sa na Slovensku využívajú dodnes ako súčasť kultúrneho dedičstva, folklóru či umenia.

Franta Uher z Lanžhota v zariadení

Spevák, ľudový rozprávač, moderátor, kamarát z TV prijal dňa 24.8.2022 pozvanie do nášho zariadenia. Roztočil to humornými historkami zo života, vtipmi, ale najmä krásnym spevom. V príjemnom prostrtedí našej jedálne vytvoril nezabudnuteľný kultúrny zážitok. Podujatie sme si vychutnali v spoločnosti primátorky mesta a pani viceprimátorky. Spievali sme s ním úplne všetci. Milý Franto srdečne ĎAKUJEME.

Zmrzlinové rande

Utorkové popoludnie dňa 16.8.2022 patrilo slnku, teplu, a preto sme sa rozhodli osladiť si ho poriadnou dávkou zmrzliny. Priamo na našom dvore nás čakalo luxusné zmrzlinové prekvapenie, o ktoré sa postarala pani Zuzana Čechová z Cukrárne na námestí v Skalici, ktorá prijala naše pozvanie a prišla so zmrzlinou do nášho zariadenia. Počty kopčekov boli neobmedzené, naše heslo znelo: ,,Kto koľko zvládne!" Lahodná studeno-sladká pochúťka nás príjemne osviežila.

V zdravom tele zdravý duch

Druhý augustový pondelok sme sa spoločne venovali pohybu. Začali sme spoločnou rozcvičkou, niekto hral kolky, ďalší uprednostnili loptu alebo triafali na cieľ. Všetkým to išlo skvele. Ako sa hovorí: v zdravom tele zdravý duch. Takže nepoľavujeme a tešíme sa nabudúce.

Takto s láskou pečujeme o naše ruže

Tak ako ranné vtáča, aj my s obyvateľmi v rámci ergoterapie sme už o 7.00 hod. opečovávali naše krásne záhony ruží. Po daždi vyskočila burinka, ktorú sme vytrhali a ruže okopali, aby nás aj naďalej tešili svojou krásou a vôňou. Ďakujeme všetkým obyvateľom, ktorým záleží na našom parku a neváhajú priložiť ruku k dielu.

Pohybové hry vo dvore

Aj v horúcich letných dňoch sa snažíme udržať si fyzickú kondíciu. V doobedných hodinám, keď slniečko ešte tak nepáli sa venujeme pohybovým hrám na našom dvore. Cvičením si rozprúdime metabolizmus a popreťahujeme trošku svaly. Pobytom a pohybom na čerstvom vzduchu sa nám zlepší nálada a cítime sa super.

Poobedie pri spoločenských hrách

Keďže vonku pálilo slniečko, rozhodli sme sa zostať v tieni a stráviť piatkové poobedie pri našich obľúbených spoločenských hrách Človeče nehnevaj sa, Rumi a ďalších hrách, s ktorými sme si pri kávičke dňa 15.7.2022 spoločne zabavili.

Výlet na skalické rybníky

V stredu 13.7.2022 sme sa vybrali tak ako každý rok na čerstvú pečenú rybičku a čapované pivko na skalické rybníky. Atmosféra bola skvelá. Poobedie sme strávili pri vode v príjemnom prostredí. 

Premietanie filmu "Účastníci zájazdu" s domácim koláčikom

Dňa 12.7.2022 sme sa sledovaním českej komédie „Účastníci zájazdu" preniesli na dovolenku k Jadranu. Príbeh plný humoru a jemnej irónie sme si spríjemnili ochutnávkou koláča Šariš, ktorý upiekli naše šikovné gazdinky v rámci gastrokrúžka.

Knižné poobedie "Radíme si navzájom"

Dňa 11.7.2022 sme si v rámci knižného podujatia čítali z knihy „Poraďme si navzájom," ktorá nadväzuje na úspešnú rubriku týždenníka Život. V knihe sa nachádzajú užitočné rady, tipy a recepty z dostupných surovín, ktoré pomáhajú pri bežných ochoreniach. Besedu sme si spríjemnili liečivým čajom, ktorý sme si pripravili z byliniek z našej záhradky. Takto sme si zaspomínali na časy, kedy nás naše mamičky liečili prírodnou medicínou.

Oslava Jubilantov v II. štvrťroku

Všetko najlepšie k životnému jubileu, šťastie, lásku, spokojnosť, pevné zdravia sme dňa 1. 7. 2022 popriali našim jubilantom, ktorí oslávili narodeniny v II.štvrťroku 2022. Po srdečných príhovoroch a prípitku, ktorý predniesla pani riaditeľka si klienti pochutili na chlebíčkoch, zákusku a kávičke. Posedenie sa nieslo vo veľmi príjemnom a veselom duchu. Všetkým jubilantom ešte raz srdečne blahoželáme a prajeme, aby im na túto slávnostnú chvíľu zostali pekné spomienky.

35. rokov ZPS Skalica

Spolu s klientmi sme si slávnostne pripomenuli významnú udalosť, ktorou je 35. výročie založenia vzniku Zariadenia pre seniorov Skalica. Začali sme duchovne, rannou sv. omšou s úmyslom prosieb Božej ochrany a požehnania. Pozdraviť a blahoželať nám prišla v mene svojom aj v mene zriaďovateľa zariadenia Mesto Skalica - oficiálna stránka pani primátorka Ing. Anna Mierna a pani viceprimátorka Veronika Buc. Z rúk primátorky prevzala naša pani riaditeľka ďakovný list, ktorý nám bude túto významnú udalosť pripomínať. V príhovoroch primátorky, viceprimátorky, riaditeľky a zástupcu obyvateľov Františka Hránka zazneli prajné, úprimné vinše, slová uznania, vďaky, podpory a povzbudenia k ďalšiemu príjemnému spolunažívaniu a aktívnej spolupráce v prospech spokojnosti našich drahých obyvateľov. Kyticou piesní, obľúbených šlágrov nám k výročiu gratulovala skvelá pani Gizka Oňová. Potom nasledovali piesne v podaní domáceho speváckeho súboru Rozmarín a záver patril narodeninovej torte. Týmto dňom sme chceli vzdať aj vďaku a úctu všetkým tým, ktorí sa o vznik zariadenia, jeho budovanie a rozvoj zaslúžili a tiež všetkým tým, ktorí v jeho rozvoji pokračujú a snažia sa ho neustále udržiavať, zlepšovať a zveľaďovať. VIVAT ZPS SKALICA

Knižné poobedie - "100 divov sveta"

Pojem div sveta v sebe skrýva čosi nezvyčajné, zvláštne, nenapodobiteľné, ale aj tajomné a ojedinelé. Krásna kniha „100 divov sveta," sa stala témou knižného popoludnia dňa 27.6.2022. Dočítali sme sa v nej o najkrajších miestach. Objavili sme jedinečné prírodné raje a veľkolepé stavby, od Afriky cez Áziu a Európu, od Severnej a Južnej Ameriky po Oceániu. Ponorili sme sa do sveta gigantických hôr, sopiek chrliacich oheň, prastarých stromov, obrovských veží a mrakodrapov, fascinujúcich mostov, historických chrámov, kostolov a ďalších pozoruhodností.

Milé pozvanie do Zeleného domu

Ďakujeme za krásne a milé pozvanie a tvorivý deň plný radosti, láskavosti, empatie, pohostinnosti, dobrého jedla a nálady. V Zelenom dome je vždy úžasne. 

Letný pozdrav od detí z MŠ Hviezdoslavova

,,Láska nepozná starobu a srdce nepozná vrásky.˝  Všetci sa určite zhodneme, že najúprimnejšiu lásku prejavujú deti a preto dňa 23.6.2022 prišli pohladiť dušu a rozohriať naše srdcia detičky z Materskej školy Hviezdoslavova. Kultúrny program bol plný piesní a tancov.  Za všetkých obyvateľov škôlkarom aj pani učiteľkám srdečne ďakujeme. 

III. ročník MINI UNIVERZITY TRETIEHO VEKU

„Nikdy nie je neskoro, naučiť sa niečo nové."
Úspešné ukončenie Letnej mini univerzity tretieho veku v ZPS Skalica je za nami, priatelia. S úžasnými prednášajúcimi sa nám celý týždeň darilo napĺňať ciele celoživotného vzdelávania, najmä mentálne osviežiť, podporiť a povzbudiť našich klientov v nových poznatkoch zo zaujímavých oblastí. Prepojenie vedy, erudície so životnými skúsenosťami našich seniorov je krásnym a inšpiratívnym príkladom ako ladiť a dávať do rovnováhy našu komunitu a spoločnosť. Samozrejmou súčasťou každej prednášky bola podnetná diskusia s klientmi, záver patril spoločnému spevu študentskej hymny Gaudeamus a odovzdávaniu osvedčení na pamiatku. Tretí ročník projektu sa nám veľmi vydaril, vzdelávanie absolvovalo 70 klientov. Srdečne ďakujeme prednášajúcim, pretože nám dali veľmi veľa. Svoj čas a záujem. Vďaka dámy a páni: PhDr. Anna Janičkovičová, PhDr. Viera Drahošová, MUDr. Gabriela Švrčková, Prof. Doc. PhDr. Michal Oláh, PhD., Mgr. Ferdinand Mach, Boli ste všetci skvelí.

Ergoterapia - sadenie byliniek

Liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie poznali už naši predkovia a pokladali ich za dar nadprirodzených bytostí. Aj dnes sa tešia čoraz väčšej popularite a sú vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb. Liečivé rastliny obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré sú užitočné pre naše zdravie. Dňa 9.6.2022 sme si v rámci terapie zorganizovali besedu na tému „Liečivé rastliny a ich využitie. Rozprávanie sme si spríjemnili výsadbou mobilných bylinkových záhonov. Pripravili sme pôdu a pustili sme sa do práce. Výsledok nás veľmi potešil. Veď pozrite... Sme hrdí na to, že sme to spoločne zvládli a veríme, že bylinky nám budú spríjemňovať naše dni. Za darovanie rastliniek srdečne ďakujeme  Zámockej bylinkovej záhrade mesta Holíč a manželom Gergelovým.

 

Návšteva cukrárne

Ani zamračené počasie nás dňa 8.6.2022 neodradilo od návštevy cukrárne, kde sme si vychutnali skvelú kávu s výborným zákuskom, podľa vlastného výberu. Zhodli sme sa na tom, že najobľúbenejší zákusok je KRÉMEŠ a VENČEK, čo nám potvrdili aj milé pani predavačky.

Výlet do kina Cinemax Skalica

Dňa 2.6.2022 sme sa spolu s našimi seniormi vybrali za kultúrou do kina Cinemax v Skalici. Rozveselili sme sa pri bláznivej českej komédii „Po čom muži túžia 2." Už teraz sa tešíme nabudúce.

Medzigeneračne opäť spolu

Srdečné pozvanie sme prijali zo ZŠ Vajanského na 7. ročník podujatia Rodičia deťom, ktorý sa uskutočnil na Medzinárodný deň detí v stredu 1.6.2022 v priestoroch školy. Po dvojročnej pauze sa naši obyvatelia opäť stretli s deťmi, aby im predviedli svoje zručnosti v pletení košíkov z pedigu, paličkovaní a výrobu náramkov priateľstva. Žiaci sa takto vzdelávali formou zážitkov a nesmierne ich to bavilo. Po malých skupinkách spolu s pani učiteľkou skúšali rôzne aktivity, kde rodičia, starý rodičia a priatelia školy boli na chvíľu učiteľmi. Radosť z odovzdávania skúseností, záujem a vzájomná prítomnosť nás všetkých pozitívne naladili.

Váľanie Mája

Krásny mesiac máj sa nám skončil a tak sme sa stretli na našom dvore pri Váľaní Mája. Šikovní váľači z radu našich obyvateľov si vyslúžili nielen veľký potlesk ale aj fľašu pálenky. Nechýbal spev, tanec, zábava, ako aj chutný koláč, ktorý upiekli naše šikovné gazdinky v rámci aktivity Pečieme s láskou. Veríme, že aj o rok sa stretneme v takom hojnom počte a s dobrou náladou.

Aj takto športujeme

Dňa 27.5.2022 sme sa stretli na našom dvore, aby sme si užili krásne slnečné popoludnie a spoločne si zašportovali. Rozhýbali sme sa, ponaťahovali, zahádzali si s loptou. Obyvatelia, ktorí už toľko nevládali cvičili na lavičkách a povzbudzovali.

Máj, lásky čas... a kvetinové pozdravy od detí z MŠ Pri potoku

Deti z Materskej školy Pri potoku v Skalici nás dňa 27. mája 2022 prekvapili svojou návštevou s kvetinkovými pozdravmi a črepníkovými kvetmi, ktoré nám priniesli v rámci výzvy Máj, lásky čas. S láskou ručne vyrobené pohľadnice od detičiek veľmi potešili srdcia našich seniorov. Ďakujeme MŠ Pri potoku Skalica.

Spomínali sme na svadobný deň

Svadobný deň je pre každého nezabudnuteľným zážitkom  a tak sme sa posledný piatok v mesiaci máj, ktorý je mesiacom lásky rozhodli zaspomínať každý na ten svoj naj... deň a podeliť sa s ostatnými ako sme svoju lásku stretli, kde sme sa zoznámili a ako tá svadba kedysi prebiehala. Boli to veru krásne životné príbehy. Nie nadarmo sa hovorí, že "láska hory prenáša." 

Knižné doobedie

Minulý mesiac sme sa v rámci knižného podujatia oboznámili s knihou od Kataríny Nádaskej "Čím žila slovenská rodina." Kniha nás veľmi zaujala, pocítili sme potrebu ešte raz sa k nej vrátiť a tak sme si dňa 25.5.2022 z nej opäť čítali a besedovali. Kniha nás podnietila k zaujímavým rozhovorom, zaspomínali sme si ako sme žili, keď sme boli mladí a ktoré zo zvykov zachytávaných v knihe poznáme a ktoré sme praktizovali. Spoločnými rozhovormi sme dospeli k záveru, že je dobré posúvať postavenie rodiny v súčasnom myslení tak, aby nadväzovalo na miesto, ktoré rodina zastáva v sústave hodnôt našich predkov.

Poďme si spolu zaspievať

Dňa 23.5.2022 sme sa opäť spoločne stretli pri zábavnej publikácii „Poďme si spolu zaspievať." Bavili sme sa, smiali, spomínali na spevákov a hlavne spievali.

Potulky po pamiatkach mesta Skalice

Na výlet po pamiatkach mesta, ktorý sa uskutočnil 18.5.2022 sme sa veľmi tešili a naše očakávania sa naplnili do bodky. Zažili sme perfektnú prehliadku pamiatok nášho krásneho mesta, tématicky zameranú k 650. výročiu povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto. Očaril a zaujal nás profi výklad: Centrum mesta, Kultúrny dom, Jezuitský kostol a expozícia kníhtlače na Škarniclovskej ulici. Krásne slnečné počasie už len podčiarklo zážitok, na ktorý budeme dlho spomínať. Za organizáciu zo srdca ďakujeme Turistickej informačnej kancelárii Skalica a nášmu oddeleniu terapie.

Privítali sme medzi nami prezidentku SR pani Zuzanu Čaputovú

Skvelá príležitosť na prezentáciu a ocenenie nášho krásneho poslania, náročnej práce výborného kolektívu zamestnancov v prospech seniorov, našich obyvateľov. Vzácne a príjemné stretnutie v našom zariadení umocnil úprimný záujem pani prezidentky o našich drahých obyvateľov a zamestnancov. Počas pracovného rokovania najviac rezonovalo zhodnotenie a pochvala za prácu a nasadenie personálu počas pandémie a tiež súčasné podmienky ovplyvňujúce kvalitu starostlivosti o seniorov. Akú jeseň života prežívajú naši klienti, ich starosti aj radosti vypočula pani prezidentka počas milých a vrelých rozhovorov. Ďakujeme za návštevu.

Deň Matiek

Druhú májovú nedeľu už tradične celý svet vzdáva hold všetkým mamám. Tento rok sme si Deň matiek pripomenuli aj u nás malým posedením dňa 6. mája 2022. Pán Slovák a pán Hránek sa prihovorili všetkým ženám - matkám. Nechýbal ani malý darček, ktorý sme si vyrobili v rámci terapie. Milé mamky, babky, prababky myslíme na vás v mene lásky, ktorú preukazujete svojim deťom a vnúčatám, ktoré vám vašu lásku opätujú. Úprimne blahoželáme a želáme veľa lásky, trpezlivosti, dobrotivosti, porozumenia a materinskej nežnosti.

Spoločná májová prechádzka

V poradí štvrté májové popoludnie sme strávili na čerstvom vzduchu. Zdatní klienti sa vybrali na pravidelnú zdravotnú prechádzku, a tí ktorí už nevládzu vyšli posedieť do parku. Jarné slniečko nám zahrialo nielen telo, ale aj srdiečko.

Knižné podujatie "Čím žila slovenská rodina"

Dňa 29.4.2022 sa uskutočnilo knižné poobedie, kde sme si predstavili knihu od slovenskej etnologičky Kataríny Nádaskej „Čím žila slovenská rodina." Autorka v knihe približuje akými zvykmi a obradmi sa spájali jednotlivé etapy v rodinnom živote. Tradície obohacujú náš život a robia ho radostnejším. Spájajú nás s minulosťou a otvárajú dvere do budúcnosti. To, či ich budeme dodržiavať, alebo ich necháme zaniknúť, záleží len na nás.

Hravé poobedie

Vo štvrtok 28. apríla 2022 sa opäť jedáleň premenila na herňu, kde sa spoločne stretli súťaživé tímy našich obyvateľov pri spoločenských hrách. Niekto hral karty, iný Človeče a pani Vierka so svojou partiou obľúbené Rumi. Popíjala sa kávička a o dobrú náladu bolo postarané. 

Máj, Máj zelený, pod oblôčkom sadený...

Rok sa s rokom stretol a my sme sa opäť zišli na tradičnom stavaní Mája radostne naladení. Posledné aprílové dni patria už tradične v našom zariadení tejto tradícii. Klienti sa na udalosť veľmi tešili, prípravy na tento deň prebiehali už od rána, kedy žienky zdobili Májku stužkami. Vysoký mladý strom ozdobený pestrofarebnými stuhami symbolizuje zdravie a silu. O dobrú náladu sa postaral súbor Rozmarín. Ľudové piesne, ktoré boli hlavne o láske sa niesli celým zariadením. Táto akcia prispela k tomu, aby sa klienti rozveselili a zaspomínali aj na svoju mladosť, kedy boli mladí a silní ako náš Máj. A keďže nás tento rok slniečko nezahrialo, veríme, že aj náš "Máj," ktorý sme postavili na oslavu jari, privolá čo najskôr teplé slnečné lúče.

Deň Zeme

Už tradične si 22. apríla pripomíname medzinárodný Deň Zeme. Tento deň sme využili, aby sme si skrášlili svoje okolie. Každý podľa svojich možnosti a schopnosti sa zapojil. Tento sviatok nás všetkých upozorňuje na dopady ničenia životného prostredia. Aj u nás sa snažíme chrániť životné prostredie a to nielen v tento deň, ale počas celého roka separujeme odpad a s radosťou sa staráme o kvetinové záhony a stromy. Aj nám záleží na našej prírode.

Oslava Jubilantov za prvý štvrťrok

Dňa 20.4.2022 sme usporiadali oslavu jubilantov, ktorí mali svoje narodeniny v mesiacoch január až marec. Okrem výborného občerstvenia, ktoré pripravili pracovníčky terapie sme sa všetci výborne zabavili. Keďže naši obyvatelia nestrácajú dobrú náladu a radi rozprávajú vtipy, o tie svoje naj... sa podelili aj s ostatnými. V mene zamestnancov, ako aj obyvateľov nášho zariadenia sme všetkým oslávencom popriali ešte veľa rokov prežitých v zdraví, pohode a vzájomnom porozumení.

Domáce kino o veľkonočných tradíciách

K Veľkej noci neodlučiteľne patria zvyky a obyčaje. V rámci domáceho kina sme si dňa 13.4.2022 pozreli dokumentárny film „Veľkonočné zvyky, ako to bolo na Slovenku v minulosti." Veľa našich tradícií sa postupom času vytratilo a tak šibačka a oblievačka ostáva už len peknou spomienkou na slovenský folklór.

Spolu pre náš dvor

S príchodom jari sa prebúdza aj príroda okolo nás. Dňa 12.4.2022 sme využili krásny slnečný deň a rozhodli sme sa skrášliť dvor nášho zariadenia. Všetci sme boli šikovní. Pokopali sme záhony, pozbierali opadané suché lístie a pozametali dvor. Po dvojhodinovej brigáde bol každý unavený, ale spokojný, že odviedol kus práce.

Veľkonočné tvorivé dielničky

S príchodom jari a prebúdzaním sa všetkého živého, prichádza aj najvýznamnejší kresťanský sviatok Veľká noc. Prípravy na veľkonočné sviatky sú u nás v plnom prúde. Aj v našom zariadení máme šikovných a kreatívnych seniorov. Dňa 11.4.2022 sme si spríjemnili popoludnie výrobou veľkonočných vajíčok, ktoré sme maľovali rôznymi farbami a zdobili mašličkami. Následne sme už z hotových výrobkov urobili veľkonočnú výzdobu, z ktorej sa veľmi tešíme. Veľkonočné výrobky seniorov nie sú len symbolom jari, ale hlavne dôkazom radosti zo života a užitočnosti každého nášho obyvateľa.

Jarné handmade trhy na radnici

V stredu 6. apríla 2022 boli zariadenia JESÉNIA SKALICA a Zariadenie pre seniorov Skalica pozvané na veľkonočné trhy, ktoré sa konali v priestoroch mestskej radnice. Naše šikovné terapeutky Ivetka a Silvia prezentovali výrobky klientov oboch zariadení, ktoré s láskou vo voľnom čase vyrábajú. Návštevníci si mohli zakúpiť pletené košíky, vankúše, sušené jabĺčka, sušienky, veľkonočné dekorácie a veľa iných drobností. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili.

Poďme si spolu zaspievať

V piatok 25.3.2022 sa opäť stretli naši obyvatelia, ktorým je hudba a spev srdcu blízka pri projekte "Poďme si spolu zaspievať." Diskutovalo sa o hudobných nástrojoch, spevákoch ale hlavne sa spievalo...

Spoločná jarná prechádzka

V utorok 22. marca 2022 sme sa spoločne vybrali na jarnú prechádzku do okolitej prírody. Keďže pred pár dňami bol prvý jarný deň, mohli sme sledovať pomaly sa prebúdzajúcu prírodu. Keď sa človek zahľadí, neunikne mu krása jarných kvetov a spev vtákov, ktoré pohladia dušu. Príjemnou prechádzkou sme načerpali silu a pozitívnu energiu.

Medzigeneračné odkazy mladším

Každému z nás roky pribúdajú a jeseni života sa veru nikto nevyhne. Aktuálne v tejto situácii si uvedomujeme, že medzi najzraniteľnejšie osoby patria práve naši starí rodičia. Preto by sme si ich mali vážiť oveľa viac, tráviť s nimi čas, volať si s nimi, pomáhať im a vyjadrovať im lásku nielen slovami, ale aj gestami a činmi. V živote si už títo starší ľudia niečím prešli, preto ich slová nás donútia nielenže sa zamyslieť nad sebou, ale mali by sme si ich zobrať k srdcu a snažiť sa viesť taký život, aký nám odkazujú. Naši obyvatelia dostali príležitosť odovzdať mladej generácii jednu dôležitú radu- a ako to dopadlo? Pozrite! Ich odpovede pohladili dušu a dodali nám optimizmus na nasledujúce dni. Ukázali nám, že aj keď sa časy menia, niekedy sme hore, niekedy zasa dole. To najdôležitejšie však ostáva a spája nás naprieč generáciám.

Pohybové aktivity vo dvore

Konečne sme sa dočkali príchodu jari. Druhý jarný deň sme s našimi klientmi strávili na čerstvom vzduchu. Tento krásny slnečný deň nám dovolil, aby sme sa venovali pohybovým hrám. Pobytom a pohybom na čerstvom vzduchu sme načerpali nové sily, zlepšila sa nám nálada a budeme sa tešiť na ďalšie stretnutie.

Knižné doobedie s poéziou

Knižné doobedie dňa 9.3.2022 sa nieslo v duchu poézie spisovateľa Ivana Kraska, ktorého čitatelia poznajú pod vlastným menom Ján Botto. Dozvedeli sme sa, že písať začal už ako študent na gymnáziu. V jeho tvorbe nachádzame to, čo v živote prežil.  Každá jeho báseň je osobnou spoveďou. Naši obyvatelia si pri básni "Otcova roľa" zaspomínali na svoje školské časy, kedy sa túto báseň ako symbol domoviny učili naspamäť.

Medzinárodný deň žien

Aj tento rok sme si u nás pripomenuli Medzinárodný deň žien.  Všetky obyvateľky aj zamestnankyne boli obdarované perníkovým srdiečkom. Zaželali sme si veľa veľa zdravia, lásky a pozornosti.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...

Aj keď sa fašiangová zábava nekonala, naši zamestnanci sa o dobrú náladu postarali. Dňa 28.2.2022 sa pieklo, smažilo, ochutnávalo, veselilo. Ďakujeme pracovníčkam terapie a kuchyne za spestrenie fašiangového obdobia.

Hravé poobedie

Dňa 25.2.20022 po krátkej odmlke, kedy nám situácia nedovoľovala spoločné aktivity, sme sa s obyvateľmi stretli pri zábavnom súboji v spoločenských hrách. Zahrali sme si Človeče nehnevaj sa, kartové hry, Rummikub. Kto vyhrával bol veselý, komu sa nedarilo bol o to bojovnejší. Tieto hry hrajú všetci veľmi radi, pretože pocit víťazstva je príjemný.

Fašiangové šišky

ŠIŠKY BOLI? Boli.
Skvelé, voňavé a veľmi chutné. A pridali sme aj prílohu ... široký úprimný úsmev. Ďakujeme naši chlapci kuchári spolu s celým kolektívom kuchyne, ste špička.

Pripomenuli sme si Medzinárodný deň manželstva

Hovorí sa, že každý deň máme dôvod na oslavu. Tento výrok plne platí aj pre manželstvo. Každý deň môžu oslavovať to, že majú jeden druhého, pretože na svete nie je nič krajšie ako kráčať životom po boku milovaného človeka. Manželské páry máme aj v našom zariadení, preto sme ich navštívili, obdarovali ich kvietkom a sladkou dobrotou. Prajeme im len to najlepšie, veľa lásky, zdravia, šťastia, spokojnosti a veľa dôvodov na radosť.

Vyrábali sme masky

Fašiangové obdobie trvá od Troch kráľov do Popolcovej stredy a je charakteristické veselicami, dobrou náladou a hodovaním. Tento rok fašiangy trvajú do 2. marca a keďže kvôli pandemickej situácii spoločenské zábavy nie sú možné, využili sme tento čas a v rámci tvorivej dielne sme sa venovali výrobe fašiangových masiek - škrabošiek. Zapájali sa mobilní i imobilní klienti. Fantázii sa medze nekládli a bolo na každom, ako si svoju masku vyzdobí. Pri práci sme počúvali hlášky kráľa komikov Vlasty Buriana, ktorý nás rozosmial. 

Domáce kino

Príjemné poobedie sme strávili dňa 28. januára 2022. V rámci domáceho kina sme si pozreli starú českú komédiu z roku 1969 ,,Ecce homo Homolka". Nekonečné a predsa vtipné dialógy rodiny Homolkovcov nás rozveselili, skvelo sme sa bavili až do záverečných titulkov. Kino sme si spríjemnili kávičkou a ochutnávkou koláča, ktoré dopoľudnia pripravili naše šikovné gazdinky.

Pečieme s láskou - recept pani Elišky

Dňa 28. januára sme sa opäť stretli s našimi gazdinkami v rámci spoločného pečenia. Avšak tento krát to bolo vo vynovených priestoroch malej jedálne, kde nám pribudol kuchynský kút a sporák. Nový elektrický sporák nám darovala dcéra nášho klienta pani Želmíra Macháčková. Aj touto cestou jej veľmi pekne ďakujeme. Tentoraz nám predstavila svoj recept pani Eliška Pavúčková – jablkové pité. Príprava cesta a strúhanie jabĺčok nám išlo od ruky. Kým sa koláč piekol, spoločne sme posedeli a porozprávali sa, aké koláče a zákusky nám najviac chutia a ktoré koláče pečieme najradšej. Vôňa jabĺk a škorice sa niesla celým zariadením. S naším novým sporákom bola dobrota rýchlo na svete. Dievčatá boli šikovné veď pozrite! ,,MŇAM, MŇAM."

Poďme si spolu zaspievať

Dostala sa nám do rúk krásna a zábavná československá brožúrka a názvom Poďme si spolu zaspievať-Poďme si spolu zaspívat. Táto knižočka vznikla spoluprácou nášho mesta s mestom Hodonín. Hlavnou tému je hudba, tréning pamäti a zábava. S touto publikáciou sa budeme stretávať s našimi klientmi každý mesiac kde si pripomenieme rôzne pesničky, zaspomíname na spevákov a dozvieme sa niečo o hudobných nástrojoch. Prvé hudobné stretnutie sa uskutočnilo 26. januára 2022 a úžasne nás nadchlo. Atraktívna metodika a naše terapeutky prispeli k veselému poobediu. Ďakujeme za nápad a realizáciu našej pani primátorke a pánovi starostovi mesta Hodonín.

"Kde bolo, tam bolo..." Knižné poobedie s rozprávkami

Čítanie kníh deťom pred spaním v materskej škole bola bežná aktivita našich babičiek. Z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie so šírením ochorenia Covid-19 je táto krásna aktivita pozastavená a tak sme sa rozhodli spríjemniť si knižné popoludnie dňa 19.1.2022 čítaním rozprávok. Rozprávky sú naším veľkým dedičstvom a sú večné. Rovnako ako je večný ich odkaz – nikdy sa nevzdávaj, nestrácaj nádej, konaj vždy podľa svojho svedomia a neprestávaj veriť v lepšie zajtrajšky. Ak si tento odkaz vryjeme do pamäti a pokúsime sa ním riadiť, vytvoríme si aspoň z časti nášho života vlastnú rozprávku.

Bingo - naša obľúbená hra

Piatkové poobedie dňa 14.1.2022 sme si vyhradili pre skupinovú aktivitku, v rámci ktorej sme sa zabavili pri obľúbenom Bingu. Pri hre sme sa nielen zabavili, ale precvičili sme si tak pozornosť a trpezlivosť. Boli sme rozdelení do dvoch skupín. V prvej skupine 1 vyhrala p. Grúberová a v skupine číslo dva sa stala víťazom p. Schererová. Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť a tešíme sa na ďalší turnaj.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti