Pečenie slivkových koláčov z našej úrody

V našej záhradke sa nám urodili takéto krásne slivky. S obyvateľmi zariadenia sme ich spoločne pozbierali a naše ženičky - dobrovoľníčky upiekli v kuchyni výborné slivkové koláče, na ktorých si všetci po sobotňajšom obede pochutili. Nie je nad tradičný liaty koláč našich babičiek.

Výlet na skalické rybníky

K letu patrí posedenie v prírode a tak sme vyrazili za príjemným prostredím. Dňa 24.7.2019 sme sa vybrali na výlet. Skalické rybníky a posedenie v Bufete u Kapra patrí k akciám, o ktoré je každoročne veľký záujem a na ktorý sa všetci tešíme. K rybníkom neodmysliteľne patria rybie špeciality ako vyprážaný kapor, pstruh, sumec. Vôňa pečenej rybky, čapované pivo, osviežujúci vánok od vody, zeleň naokolo, kačky a slniečko urobili svoje... Prostredie prírody sa postaralo o dobrú náladu. Spoločne sme prežili krásny letný deň.

Langoše na pracovnej terapii

Pracovná terapia, tentokrát v kuchyni. V pamäti sme zalovili v receptároch a spomenuli si na langoše. Pozrite, nezabudli sme, stále sme šikovníci. Chutili, voňali ... dobré domáce.

Vtipnejší vyhráva

Mesiac júl priniesol  klientom nášho zariadenia kôš plný humoru. Aj seniori sa potrebujú smiať a na chvíľku zabudnúť na chorobu a starosti. Nasmerovať myšlienky na pozitívnu vlnu, to zlepší náladu a dodá novú energiu. A preto sme 17. júla 2019 zorganizovali v našom zariadení II.ročník súťaže „Vtipnejší vyhráva“.  Naši klienti túto hru poznajú a s radosťou prijali možnosť sa jej zúčastniť. Smiech i  dobrá nálada priniesla všetkým novú radosť zo života a ľudskú blízkosť. Všetkým zabávačom, ktorí nás vedia pobaviť a rozosmiať veľmi pekne ďakujeme a víťazke pani Hermíne Olgyayovej srdečne blahoželáme.

Knižné dopoludnie

Kniha je neodmysliteľným spoločníkom mladých či starých. A tak sme si aj my v našom zariadení pre seniorov dňa 28.6.2019 spríjemnili piatočné doobedie čítaním príbehov o ženách, ktoré zmenili svet. Spomenuli sme významné osobnosti ako: Katarína Veľká, Johanka z Arku, Kleopatra, Margaret Thatcher,  Marilyn Monroe, Coco Chanel, Mária Terézia. princezna Diana, Matka Tereza...

Pri spoločnom predčítavaní príbehov a vzájomnej komunikácii sme sa obohatili o nové poznatky a na záver sme si v dobrej nálade aj zaspievali. O mesiac sa opäť tešíme na spoločné chvíle v našej knižnici.

Jubilanti za II/2019

Dňa 26.6.2019 sa uskutočnila oslava jubilantov, ktorí mali svoje narodeniny v druhom štvrťroku.Srdečné prianie je to najmenej čo môžeme našim obyvateľom dať. Na úvod sa prítomným prihovorila naša pani riaditeľka a vedúca úseku sociálneho poradenstva a terapie. Oslavu sme zahájili ako zvyčajne slávnostným prípitkom. O spev a dobrú náladu sa nám postaral pán Tibor Mikuš. Všetkým oslávencom prajeme pevné zdravie, veľa šťastia, Božieho požehnania a spokojnosti.

II. ročník Letnej seniorskej mini univerzity

Čoraz častejšie sa potreba vzdelávania dostáva do povedomia seniorov, ktorí celoživotný rozvoj pokladajú za dôležitú a neoddeliteľnú súčasť svojho života. Preto sme aj my v našom zariadení pre seniorov otvorili "Druhý ročník Seniorskej mini univerzity." Náplň prednášok nám zabezpečili odborní lektori z oblasti sociálnej práce, psychológie, psychiatrie, pedagogiky a zdravotníctva, ktorí prišli medzi nás a s ktorými mali seniori možnosť diskutovať na odbornej ale aj menej formálnej úrovni.  Motivácia k štúdiu je rôzna, cieľ je však vždy rovnaký - zachovať si reálny pohľad na svet, nájsť zmysel života a udržiavať sociálne kontakty s ľuďmi s rovnakými záujmami a potrebami. Schopnosť a potreba absolvovať vzdelávacie aktivity ovplyvňuje sebavedomie staršieho človeka a vnímanie hodnoty seba samého. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

Pozvanie na športový deň do Zeleného domu

Dňa 5. júna 2019 sme boli pozvaní na športovo-zábavný deň medzi klientov Zeleného domu, kde sme si spoločne pomerali sily s ostatnými klientami iných zariadení: Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Senica, Denného stacionára Svetluška.... Taktiež sme sa zúčastnili prehliadky priestorov Zeleného domu, kde sa poskytuje sociálna služba ľuďom so zdravotným postihnutím. Po absolvovaní súťažných disciplín sme boli pozvaní na výborný guláš, ktorý s láskou uvaril pán Maroš a spoločne sme relaxovali pri hudbe skupiny WoodPack Brothers z Bratislavy.  Srdečne ďakujeme pani riaditeľke Zeleného domu Beatke Minďašovej za pozvanie a krásny deň plný úžasných zážitkov.

Výlet do SND v Bratislave na činohru "Apartmán v hoteli Bristol"

Sľúbili sme si, že aspoň jedenkrát ročne nevynecháme "národné" divadlo. A tak aj tento rok sme si vyšli za kultúrou a užili si skvelé predstavenie, britskú komédiu Apartmán v hoteli Bristol. Bolo to príjemné osvieženie našich dní v prítomnosti skvelých slovenských hercov. Tešíme sa nabudúce!

Pozvanie do ZŠ Vajanského - "Rodičia a starí rodičia deťom"

Veľmi radi sme prijali pozvanie zo Základnej školy Vajanského na  ich podujatie k Medzinárodnému dńu detí s názvom Rodičia, starí rodičia deťom.  Kreatívna tvorba našich klientov pod vedením odborných terapeutiek zdobí naše zariadenie počas celého roka. Preto pozvánka zúčastniť sa dnešného medzigeneračného podujatia bola pre nás len milou správou. Naši klienti prezentovali ukážky rôznych prác žiakom, ktorí prejavovali záujem vyskúšať si rôzne techniky, ktoré sme si pre nich pripravili. Našou snahou je motivovať nielen obyvateľov zariadenia, ale i deti k pozitívnemu vypĺňaniu voľného času a vzájomnému predávaniu poznatkov a informácií medzi týmito generáciami.

Športové podujatie - Petang

Dňa 31.5.2019 sa naši seniori zúčastnili  športovej súťaže v petangu. Po úvodnej registrácii sme začali s plnením jednotlivých súťažných disciplín. Zamieriť, hodiť guľu a je to - body pekne pribúdali. V každom sa prebudila tá zdravá rivalita mať najvyšší počet bodov. Užili sme si naozaj kopec zábavy, najmä pri nepresných hodoch.  Počasie nám prialo, zábava bola výborná.  Zahrať si s nami prišli i žiaci zo základnej školy Vajanského. Po vyhlásení výsledkov boli odmenení všetci zúčastnení. Táto športová novinka si u seniorov získava čoraz viac priaznivcov.  Pohyb pre starších ľudí znamená jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré prispievajú ich zdraviu. Pohyb je hra a hra je činnosť, ktorá zamestnáva telo i ducha. J. A. Komenský pripísal dobrej hre sedem vlastností: “spontánnosť, pohyb, spoločnosť, zápas, poriadok, ľahkosť a príjemný cieľ. Všetky tieto vlastnosti  sa v akcii „ Športom k lepšiemu zdraviu“ nachádzali. Po hre sme si posedeli pri malom občerstvení a diskutovali o priebehu hry.

Májová brigáda v ZpS

Obyvatelia nášho zariadenia sa spoločne s terapeutkami zapojili do čistenia a skrášľovania nášho areálu. V každom prípade sú klienti  so svojou prácou spokojní a sú radi, že mohli pomôcť a prispieť k  „pocitu domova“  všetkým, ktorí v našom zariadení žijú a pracujú. Po dobre vykonanej práci sme strávili chvílu oddychu a pohody v upratanom altánku pri poháriku bieleho vínka.

Kúpeľno-rekreačný pobyt v Hokovciach

 

V dňoch 12. až 18. mája 2019 sme si s obyvateľmi Zariadenia pre seniorov užili úžasný rekreačný pobyt v dedinke Hokovce, ktorý sa nachádza  neďaleko kúpeľného mestečka Dudince. Po príchode do Park Hotela nás srdečne privítali majitelia, manželia Piriových, krorí sa o nás po celú dobu pobytu výborne a s láskou starali. Všetci mali možnosť využiť široké spektrum služieb, ako voľný vstup do bazénov, rôzne rehabilitačné procedúry, ktorými sme si poliečili naše boliestky, prehliadku historického kaštieľa s 300- ročnou vinnou pivnicou, kde sme strávili nezabudnuteľné chvíle pri výbornej večeri, vínku a zábave za prítomnosti heligonkára pána Milana. Vďaka autobusovej doprave, ktorú sme mali k dispozícii zo strany pána majiteľa sme sa mohli vybrať na výlety. Navštívili sme historickú Banskú Štiavnicu s prehliadkou múzea vo Svätom Antone. A aby sme sa aj poprechádzali, voľné chvíle sme trávili aktívne - prechádzkami  do neďalekých Dudiniec.  Po večeroch sme mali možnosť priamo v priestoroch hotela si zahrať bowling, karty, spoločenské hry, alebo posedieť v hotelovej reštaurácie pri živej hudbe. Park Hotel dýchal rodinnou atmosférou, vynikal výbornou domácou stravou, ústretovým personálom a množstvom aktivít.  Srdečne ďakujeme za krásne chvíle a tešíme sa nabudúce.

Deň Matiek a vystúpenie detí z MŠ Sedmokráska

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok sme si Deň Matiek pripomenuli vo štvrtok 9. mája 2019, v jedálni nášho zariadenia. Na úvod sa našim mamičkám, babičkám prihovorila naša pani riaditeľka. Slávnostný program pokračoval vystúpením detí z Materskej školy Sedmokráska, kde sa nám pod vedením svojich pedagogičiek predstavili pesničkami a básničkami, ktoré si nacvičili k tomuto sviatku. Naši klienti tlieskali do rytmu a veľmi sa im  páčilo predstavenie v podaní malých skôlkarov. Deti na záver predstavenia obdarovali všetky žienky vlastnoručne vyrobeným papierovým kvetom.

Divadelné predstavenie "Pytačky"

Dňa 7. mája 2019 zavítali do nášho zariadenia herci Alžbetínskeho naivného divadla z Bratislavy, aby svojím vystúpením - divadelnou hrou "PYTAČKY" spríjemnili poobedné chvíle obyvateľom nášho Zariadenia pre seniorov aj Jesénie. Alžbetínske naivné divadlo vzniklo v roku 2017. Združuje seniorov ochotníkov, ktorí majú chuť dobrovoľne robiť niečo pre rovesníkov a to nielen na stabilných javiskách, ale hlavne u nich doma, v sociálnych zariadení.

Majáles

Máj, máj, máj zelený pod oblôčikom sadený... Stavanie Májky je krásna tradícia, ktorú si ctíme aj v našom zariadení. Májka zdobí nielen krásny park zariadenia, ale vstúpila aj do vnútra našich priestorov, myslí a srdiečok. Po jej vztýčení sme si užili veľkolepý Majáles v sprievode úžasnej hudobnej skupiny Popuďané.

Krížovkársky turnaj

Dňa 17.4.2019 sa v našom zariadení konal turnaj v riešení krížoviek. Milovníci lúštenia si túto stredu prišli na svoje. Riešenie krížoviek je naozaj jedinečnou formou súťaže, pretože ak chce byť lúštiteľ úspešný musí za krátky čas skĺbiť vedomosti, tvorivosť, predstavivosť, trpezlivosť, vynaliezavosť s koordináciou pera v ruke. Po uplynutí vyhradeného času predsa len niektorí doviedli svoje snaženie do úspešného konca. Absolútnym víťazom sa stal pán František Horváth, ktorý bol odmenený diplomom a malou pozornosťou. Čo dodať na záver: Každý turnaj má v niečom svoju špecifickú črtu, v čom sa líši od ostatných turnajov. Spoločnú však majú vždy priateľskú atmosféru a spolupatričnosť všetkých riešiteľov.

Veľkonočné tvorivé dielničky s deťmi zo ZŠ Štvorlístok

V období blížiaceho sa sviatku Veľkej noci sme pre našich milých klientov zorganizovali v jedálni nášho zariadenia ukážku maľovania kraslíc pod vedením pani Marty Kovalčíkovej. Pozvaní boli i žiaci zo súkromnej základnej školy Štvorlístok, ktorí sa spoločne s našimi klientami podielali na tvorbe kraslíc i rôznych veľkonočných dekorácií. Na záver boli všetky deti obdarované sladkým veľkonočným balíčkom Za návštevu ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity.

"Vyčistime si Skalicu"

Aj naši seniori sa zapojili do aktivity "Vyčistime si Skalicu" Každý mesiac sa takto staráme a skrášľujeme si priestory našich domov. Tentoraz sme si zrenovovali lavičky, vyhrabali trávniky a upratali altánky. Jarná brigáda ako sa patrí... aj my sme súčasťou komunity.

Beseda o knihách

Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov....a preto vo štvrtok 28. marca 2019 sa konala  i v našom zariadení beseda o knihách. Prítomná bola pani riaditeľka skalickej knižnice Ľubica Rozborilová, ktorá nás sprevádzala pripravenou prezentáciou. Knižnú atmosféru nám všetkým obohatila čítaním úryvkov od známych autorov. Klienti taktiež prejavili záujem o zapožičanie prezentovaných kníh na čítanie vo svojom voľnom čase.

Oslava Jubilantov v I. štvrťroku 2019

Dňa 27.3.2019 sme spoločne oslavovali krásne narodeniny našich obyvateľov. Slávnostné popoľudnie sme otvorili vystúpením nadaného dievčaťa Magdalénky Pavlíkovej, ktorá oslávencom zahrala na harfe. Nasledoval blahoprajný príhovor a slávnostný prípitok. O veselú náladu sa nám postaral náš dlhoročný priateľ pán Mikuš, ktorý spríjemňoval slávnostnú atmosféru ľudovými piesňami. Ešte raz všetkým oslávencom srdečne gratulujeme.

Posedenie pri príležitosti MDŽ s Rozmarínom

Tento rok sme si MDŽ pripomenuli v piatok 8.marca. Pred obedom boli všetky žienky obdarované kvetinkou a hand made srdiečkom. Po obede oslava pokračovala príhovorom pani riaditeľky slávnostným programom, o ktorý sa k tomuto dňu postaral domáci spevokol Rozmarín. Nechýbal prípitok na zdravie všetkých žien a občerstvenie s kávičkou a koláčom. Naši speváci zo zariadenia zaspievali niekoľko ľudových piesní, ku ktorým sa pridali aj ostatní.

Pozvanie na "Babskú zábavu" v Ivanke pri Dunaji

Dňa 5.3.2019 boli naši klienti pozvaní na výlet za spevom a priateľskou atmosférou. Ako u nás býva už dobrým zvykom, každoročne navštevujeme a upevňujeme družobné vzťahy s Denným stacionárom v Ivanke pri Dunaji.

Rozmarín zo zariadenia pre seniorov pod vedením pána Špírka sa prezentoval známymi skalickými piesňami. Veľmi pekne ďakujeme za pozvanie, Vašu pohostinnosť a dobrú náhadu priatelia. Tešíme sa na stretnutie u nás v Skalici.

Jarná brigáda

Jarné slniečko a teplé lúče vytiahli z nášho zariadenia našich obyvateľov na prvé tohtoročné upratovanie.S odhodľaním a plní sily skrášliť si svoje okolie sa  obyvatelia zariadenia pre seniorov pustili do strihania ruží, kríkov, stromov, hrabania aj zametania. A keďže nám počasie prialo, po spoločne vykonanej práci sme si všetci oddýchli na lavičkách pri varenom vínku.

Fašiangová zábava

V utorok  26. februára 2019 sa v  našom zariadení  konala Fašiangová zábava. Naši seniori sa na túto veselicu pripravovali už niekoľko dní. Zábavu  otvorila pani riaditeľka, ktorá srdečne privítala všetkých domácich, ale taktiež hostí, medzi ktorými nechýbala pani primátorka Ing. Anna Mierna. O hudbu sa v tento fašiangový deň postarala skupina ViacMenej i náš domáci  spevokol Rozmarín. Po otvorení Fašiangovej zábavy nasledovala promenáda masiek, kde sa všetky masky predstavili a tanečná zábava sa mohla začať. Spievalo sa a tancovalo až do večerných hodín. Ako sa na riadnu fašiangovú veselicu patrí nechýbala výborná večera, dobré vínko a sladký dezert. Na záver sme si všetci spoločne zaspievali a rozlúčili sme sa príjemne unavení a plní veselých zážitkov.

Premietanie filmu "Anna Karenina"

Mesiac február sa nesie v duchu priateľstva a lásky. Preto sme sa rozhodli si spríjemniť deň láskyplnou atmosférou a to  pozeraním známeho filmu Anna Karenina, ktorá sa nebála isť za hlasom svojho srdca. Svojou voľbou žiť v pravde a neskrývať svoje city sa hlavná hrdinka dostala do konfliktu so spoločnosťou, ktorá ju zavrhla. Spoločné poobedie pri domácom kine sme si spríjemnili kávičkou a čokoládkou.
 
 

Valentínske posedenie

Dňa 14.2. sme  v našom zariadení usporiadali Valentínske posedenie. Všetci spoločne sme vytvorili príjemnú atmosféru a upevnili tak svoje priateľstvá. Tieto príjemné chvíle pohody pri počúvaní hudby, vzájomných priateľských rozhovoroch a sladkom dezerte nás opäť zblížili a obohatili.

Popoludnie s knihou

Všetci tí, čo máme radi svety v stránkach kníh sme sa opäť zišli na našom Popoludní s knihou. Najprv sme si zhrnuli kto čo v súčasnosti číta, poprípade dočítal a čo nás zaujalo. Nasledovalo spoločné čítanie z knihy Roberta Fulghuma. Jeho filozofia obyčajného života nás vždy rozosmeje a prinúti sa zamyslieť nad čarom každodenného dňa. Po každom prečítaní príbehu bola malá diskusia o jeho obsahu. Počúvanie sme si spríjemnili voňavou kávičkou. Hodinka s knihou nám ubehla a všetci sa tešíme o mesiac na ďalšie takéto stretnutie s priateľkami knihami.

 

Novoročný turnaj v žolíku a človeče nehnevaj sa

Napriek tomu, že počasie je teraz k naším aktivitám vonku menej priaznivé nevzdávame sa. Ostávame "v hre" a to doslova. Zúčastnili sme sa veľmi zábavného a napínavého Turnaja v žolíku a v človeče nehnevaj sa. Bolo nás spolu 7 tímov a porovnávali sme si naše hráčske schopnosti a sily - samozrejme v priateľskej atmosfére. Okrem príjemného pocitu z hry nám deň spríjemnila i  kávička so sladkým koláčom. Podujatie sa nám veľmi páčilo a tešíme sa na takýto  budúci zraz tých, ktorí sa nezabudli hrať a zabávať.Víťazkám srdečne blahoželáme!

Vitaj nový rok 2019

Rok 2019 - pre nás sú to nové spoločné chvíle, nové zážitky našej "malej, veľkej" rodiny. Nový rok sme zahájili tvorivo a hravo v pracovných terapiách pri našich obľúbených dielničkách s vlastnými výrobkami