Aktivity 2021

Domáce kino

Silvester sa blíži a tak sme si v rámci domáceho kina dňa 28.12.2021 zaspomínali na vtipné silvestrovské scénky z roku 1977. Nezabudnuteľné hlášky Jiřiny Bohdalovej a Vladimíra Menšíka vyčarili veselú náladu. Veď ako sa hovorí „humor a smiech je korením života."

Slávnostný "Štedrý večer"

V slávnostnej atmosfére sme sa všetci v zdraví zišli dňa 24.12.2021 u štedrovečerného stola. Pani riaditeľka a predseda výboru obyvateľov pán František Hránek sa v tento vianočný čas prihovorili obyvateľom so želaním prežitia pokojných sviatkov. Spoločne sme si zaspievali známe slovenské koledy a keďže Vianoce symbolizujú príchod Ježiška nechýbala ani modlitba. Všetkým vinšujeme šťastné, radostné a požehnané vianočné sviatky a do nového roka veľa zdravia, šťastia, lásky a pokoja. 

"Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?"

Krabičky plné lásky nás prekvapili, potešili, dojali, atmosféra bola nádherná. Netreba hľadať slová... pozrite si galériu. Vďaka všetkým ľuďom dobrej vôle z tohto nádherného projektu, ktorí krabičky vymysleli, plnili aj zbierali. Zo srdca patrí poďakovanie koordinátorkám projektu pani Veronike Buc a Ľubici Bučkovej a autorke celého projektu pani Jane Galatovej.

Advent s Rozmarínom

Dňa 16. decembra sme si posedeli v jedálni pri vianočných piesňach nášho súboru Rozmarín. Rozvoniavalo varené vínko, domáce linecké pečivo a kto mal chuť bola aj pečená klobása. Naše šikovné terapeutky predstavili výrobky z dielne našich klientov. A veru bolo na čo pozerať. Košíky, vianočné medovníčky, škoricové sušienky, domáci bio kečup z našej záhradky, šité vankúše, a veľa veľa iného krásneho tovaru, ktorý s láskou vo voľnom čase spoločne vyrábame.

Naši Jubilanti v IV. štvrťroku

Dňa 9.12.2021 sme sa opäť stretli pri príležitosti oslavy jubilantov. Pre našich obyvateľov, ktorí oslávili svoje narodeniny v IV. štvrťroku sme si pripravili malé posedenie ako prejav vďaky a úcty. Oslava sa začala úprimnou a srdečnou gratuláciou všetkého dobrého, zdravia, šťastia, božieho požehnania. Spoločne sme si zaspievali pieseň „Živio" a spoločne sme si posedeli pri chutnom zákusku a chlebíčkoch. 

Návšteva sv. Mikuláša

Predvianočné obdobie nám prišiel spríjemniť dňa 6.12.2021 svätý Mikuláš spolu so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Vrúcne privítanie a úsmev na tvárach boli povzbudivým a dojemným momentom v tejto náročnej dobe. Mikuláš nám priniesol nielen sladké prekvapenie ale najmä krásnu predvianočnú atmosféru. Čert mal tohto roku dobrú náladu, nikoho nestrašil, veď ani nemal prečo, všetci sme poslúchali. Svätému Mikulášovi a jeho družine za návštevu veľmi pekne ďakujeme a prajeme veľa zdravia, aby k nám prišli aj na budúci rok.

Posedenie pri pesničkách na želanie

Ako sa hovorí, spev lieči. V minulosti bol prítomný pri každej práci, čím si nielen žienky v domácnostiach, ale aj muži na poliach spríjemňovali prácu. Preto sme sa rozhodli spríjemniť si popoludnie dňa 1.12.2021 pri pesničkách na želanie. Klienti si sami navrhli piesne, ktoré sú ich srdciam blízke. Spoločne si zaspievali a pochutili si na sladkom koláčiku, ktorý upiekli naše gazdinky v rámci kulinoterapie. Všetci boli príjemne naladení a so spevom pokračovali aj po ukončení aktivity.

Pečieme s láskou - recept pani Aničky

V stredu 1. decembra sa naše gazdinky stretli, aby si navzájom vymenili svoje skúsenosti s pečením, naučili sa a ochutnali niečo nové. V rámci kulinoterapie predstavila svoj obľúbený recept na liaty tvarohový koláč s ovocím pani Anička Ožvoldová. Pri pečení sme diskutovali a spoločne si zaspomínali na historky z čias pečenia s našimi najbližšími a najmilšími deťmi. Ďakujeme pani Aničke a tešíme sa na budúce stretnutie pri pečení medovníčkov.

Naši milí oslávenci v mesiaci november

V dobrej nálade sme v mesiaci november vinšovali našim milým oslávencom. Pani Justína Palkovičová oslávila 91 rokov a pán Miloslav Stacho 90 rokov. Zo srdca želáme len to najlepšie. 

HÁDAM, HÁDAŠ, HÁDAME...

Je to ťažké a nič to neváži. Čo to je? Touto otázkou sme dňa 24.11.2021 zaujali našich obyvateľov. Ich odpovede boli rôzne, no nakoniec sme im správnu odpoveď prezradili. No predsa „hádanka." A roztočil sa kolotoč množstva ďalších hádaniek a chytákov. Riešili sme aj náročnejšie hádanky typu „Ako by ste sa rozhodli, aby ste prežili? Kto je vrah?" Všetkým sa takto strávené popoludnie pri hádankách a varenom vínku páčilo. Určite si ho zopakujeme.

Domáce kino "Nebe a dudy"

Jindřich Plachta v českej veselohre o tom, aký krásny môže byť život, keď máte priateľov. Film pre pamätníkov „Nebe a dudy" z roku 1941, sme si s našimi obyvateľmi pozreli v rámci domáceho kina dňa 19. a 22. novembra 2021. „Na kámen platí dynamit, na starého protivu dobré slovo." Aj na tejto hláške sme sa príjemne pobavili.

Pozdravy od detí z MŠ Hviezdoslavova

Deti z materskej školy pracovisko Hviezdoslavova potešili krásnym hrejivým a voňavým pozdravom, ktoré zahriali na duši aj na tele všetkých obyvateľov Zariadenia pre seniorov. Stošesťdesiat originálnych pohľadníc vyrobili za pomoci pani učiteliek šikovné detské rúčky. Ďakujeme. 

Pani primátorka mesta blahoželala jubilantom

Jubileum je vzácny čas, keď treba vyhodnotiť čo život dal a čo človek prežil. V tomto roku navštívila jubilantov v našom zariadení dňa 26.10.2021 pani primátorka Ing. Anna Mierna, ktorá zablahoželala skaličanom, ktorí v tomto roku oslávili 80, 85, 90 a viac rokov. Pani primátorka odovzdala každému oslávencovi finančný príspevok a milý darček. Spolu s pani riaditeľkou zariadenia oslávencom zaželali zdravie, pohodu a veľa spokojnosti. 

Knižné poobedie - Karel Gott "Má cesta za štěstím"

Sú to už dva roky, čo nás navždy opustil český slávik Karel Gott. Dňa 26. októbra sme si na tohto velikána v rámci knižného popoludnia zaspomínali. Zoznámili sme sa so životom Karla prostredníctvom jeho knihy „Má cesta za štěstím." Ide o unikátnu autobiografiu najväčšej legendy československej hudobnej scény. Okrem knihy sme si vypočuli aj jeho hity ako Lady Karneval, Kávu si osladím a veľa ďalších, ktoré sme si spoločne zaspievali. Karel Gott patril k legendám, ktorého piesne navždy zostanú zapísané v srdciach nás všetkých.

Krásna v každom veku

Všetky dámy, ktoré zaujíma recept na to ako si udržať krásnu pleť v zrelom veku si prišli na svoje dňa 25.10.2021. Našu jedálničku sme premenili na kozmetický salón. Porozprávali sme sa o tom ako sa starať o pleť, ako ju čistiť, aké chyby robíme pri jej čistení. Okrem zaujímavého rozprávania nás čakala aj tvárová gymnastika a súťaž o kozmetické balíčky. Tento deň nám priniesol nové zážitky, ale aj množstvo praktických rád v oblasti starostlivosti o pleť. Odchádzali sme oddýchnuté, spokojné a povzbudené krásnym mottom. „Nehanbím sa za žiadnu svoji vrásku. Tie na čele sú dôkazom môjho údivu nad krásou života. Tie okolo úst ukazujú, ako veľmi som sa smiala a ako rada som sa bozkávala. A tie okolo očí sú spomienky na to, ako som plakala. Sú moje a sú nádherné."

Pozbierali sme poslednú úrodu z nášho ovocného sadu

Neskoré jabĺčka sme spoločnými silami pooberali dňa 25. októbra. A ako sa patrí k správnym oberačkám nechýbal malý kalíšek dobrej pálenky na zohriatie. Jabĺčka sú uskladnené a už teraz sa tešíme na sladkú dobrotu, ktorú si z nich upečieme. Srdečne ďakujeme všetkým obyvateľom zariadenia, ktorí sa po celý rok o ovocný sad s láskou starajú.

Relax pre telo aj dušu

Jesenné dni nemusia byť len zahmlené a nostalgické. Naopak nastal čas venovať sa sebe a tak s našimi obyvateľmi trávime voľný čas tancom a pohybom. Pohybová aktivita je u starších ľudí rovnako dôležitá ako u mladých. Nedokáže síce zastaviť proces starnutia, ale môže preventívne pôsobiť proti rôznym chorobám. Jednoduché kroky pri hudbe rozohrejú organizmus a udržujú kĺby v lepšej kondícii. Po aktívnom pohybe nesmie chýbať dychové a relaxačné cvičenie, ktoré slúži k uvedomeniu si svojho vlastného tela. Pohybom a relaxáciou pri hudbe alebo haloterapiou v soľnej jaskyni si zlepšujeme náladu, zdravie a celkovú kvalitu nášho života.

Aj takto chutí naša jeseň

Jeseň u nás v zariadení hýri krásnymi farbami a v každej z nich je ukrytá úcta, láska, empatia a vzájomná blízkosť. Dňa 15. októbra sem veru nezaháľali. V doobedňajších hodinách sme si potrénovali pamäť pri kognitívnych cvičeniach pod vedením pani doktorky Mišky. Po obede nám počasie prialo a tak sme čerpali energiu zo slniečka v našom fitparku, kde sme posilňovali svaly.  A na záver dňa sme si pochutili na voňavých pečených gaštanoch, ktorých vôňa sa niesla široko-ďaleko. No povedzte, nie sme šikovní? 

Výstava fotografií

Naše zariadenie pre seniorov sa zapojilo do putovnej výstavy „ Európa vo fotografii," ktorú usporiadala Nadácia Pro patria,  v zmysle charitatívnej a vzdelávacej starostlivosti o seniorov. Účelom putovnej výstavy, ako súčasti aktivizačných projektov pre seniorov, je podporovať aktivitu starších ľudí kultúrnymi artefaktmi v čase pandémie a obmedzenia mobility v priestoroch seniorských zariadení a pomôcť prekonávať ich spoločenskú izoláciu. Ďakujeme Nadácii Pro Patria za vzájomnú spoluprácu.

Vtipnejší vyhráva

Deň 6. a 8. októbra 2021 bol v našom zariadení spojený s humorom a úsmevom. Zorganizovali sme súťaž „ Vtipnejší vyhráva". Traja súťažiaci si pripravili 5 vtipov, ktoré prezentovali ostatným. Svoje vtipy sa snažili podať čo najvernejšie. Bolo nám veľmi príjemne a smiechu sme mali skutočne nadostač. Humor je korením života a v tak sme to cítili v tento deň aj my. S úsmevom je hneď všetko ľahšie. Zabudne sa na starostli aj boliestky. Atmosféra bola pohodová, úsmev prirodzený. V našich srdiečkach sme mali pocit krásne prežitého a veselého dňa. Víťaz môže byť však len jeden. Obyvatelia svojím hlasovaním vybrali ako najlepšieho vtipkára pána Jozefa Loveckého. Víťazovi srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za krásne chvíle, ktoré pre nás pripravili. 

Jesenné upratovanie parku a zber jabĺk

Brigády sa u nás konajú v duchu hesla: "SPOLU PRE NÁŠ PARK." Nebolo tomu inak ani 5. októbra 2021, kedy sme hrabali a zametali lístie, strihali kríky, sadili vresy, okopápali a zbierali úrodu v našom sade. Veľmi nám záleží na tom, aby bol park pekne udržiavaný. A keďže starostlivosť oň vyžaduje veľa pozornosti, každá šikovná ruka je vítaná. Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na piatok, keď bude jablkový koláčik. 

Mesiac úcty k starším sme zahájili s kávou

Október, mesiac úcty k starším sme zahájili voňavo...pretože tento deň je vyhlásený aj ako Medzinárodný deň kávy. Toto hnedé zlato hýbe svetom a spája ľudí. U nás v zariadení tomu nie je inak. Kávu milujeme všetci, obyvatelia aj zamestnanci. Často kávičkujeme v meste, ale dokonale nám chutí aj u nás doma. Naše dievčatá z terapeutického oddelenia premenili malú jedáleň na útulnú kaviarničku. Pripravili lákavú a pestrú ponuku, v ktorej nechýbala viedenská, alžírska, čakanková ale aj ľadová káva so zmrzlinou. A čo by to bolo za ponuku bez dezertu? Aj to sme hravo zvládli. Pani Mária a Elena nás prekvapili sviežim jablkovým koláčikom. Nielen že sme si pochutili, ale čo to sa aj o káve zaujímavé dozvedeli.  

Jubilanti v III. štvrťroku

Všetko najlepšie k životnému jubileu, šťastie, zdravie, spokojnosť sme dňa 22. a 23. septembra 2021 zaželali našim jubilantom, ktorí oslávili svoje narodeniny v mesiacoch júl, august a september. Prajeme im veľa sily, spokojnosti, radosti a úsmevov. Ďakujeme pani Zlatke Tomíkovej za upečenie šťavnatého čokokoláča pre všetkých jubilantov a pani Márii Grúberovej a Jarmile Jakúbkovej za prípravu chlebíčkov.

Pohybom ku zdraviu ETM

Európsky týždeň mobility sa tento rok konal od 16. do 22. septembra 2021. Aktuálny ročník niesol podtitul "Cestujme ekologicky, buďme zdraví." Šíriť posolstvo tejto kampane sme sa rozhodli aj my v našom zariadení. Dňa 17.9. sme sa vybrali na spoločnú prechádzku smerom na golfové ihrisko. Počasie nám prialo a my sme sa kochali krásnym výhľadom na okolité vinohrady. Dňa 20.9. sme si pozreli dokumentárny film o životnom prostredí a zahrali vedomostný kvíz "Ukáž, čo vieš." Nasledujúci deň v rámci ETM sme si spestrili novými pohybovými aktivitami, ktoré všetkých veľmi zaujali. Naši seniori vedia, že pohyb je veľmi dôležitý, je zdrojom zdravia, vitality, podporuje imunitu a dobrú náladu.

Oslavy narodenín 90+ v mesiaci september

V mesiaci september sme srdečne blahoželali pani Eleonóre Malíkovej, pani Terézii Strožovej a pani Štefánii Školnikovičovej pri príležitosti dožitia 90 a viac rokov. Týmto dámam želáme aj touto cestou veľa zdravia, šťastia, radosti zo života, dobrých a milujúcich ľudí okolo seba. Nech ich optimizmus a dobrá nálada sprevádza každý deň.

Domáce kino

Tak ako každý mesiac aj v septembri sme si dopriali relax v podobe domáceho kina. Dňa 16.9.2021 sme si pozreli americkú drámu "Paul a škola života." Milovníci tohto filmového žánru si sledovanie spríjemnili popíjaním obľúbenej kávičky. 

Športovo-zábavný deň v Zlatníckej doline

Dňa 8.9.2021 sme zorganizovali zábavno-športový deň na chate Amor v Zlatníckej doline. Pekné počasie a príjemné prostredie prispelo k dobrej atmosfére a chuti spoločne si zašportovať. Súťažilo sa vo viacerých disciplínach ako hod na cieľ, šipky, slalom, trefa do brány, vešanie ponožiek až po precvičovanie jemnej motoriky. Medzi súťažiacimi panovala dobrá nálada a všetci sa bavili. Pred obedom boli odmenení traja víťazi, ktorým ceny odovzdala pani primátorka Anna Mierna a viceprimátorka Veronika Buc. Na prvom mieste sa umiestnila pani Petrášová, na druhom mieste pani Hránková a tretie miesto patrilo pánovi Gajarovi. Okrem športovania a zábavy sa niektorí klienti vydali na neďaleký salaš, kde si zakúpili miestne výrobky. Iní sa zase vybrali do lesa na hríby či liečivé bylinky. Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme urobili niečo pre svoje zdravie a mohli sme spolu stráviť krásny slnečný deň v prírode. A ako sa hovorí, šport prispieva nielen zdraviu ale aj omladzuje.

Výlet do kostola sv. Michala Archanjela

Obyvatelia a zamestnanci Zariadenia pre seniorov a JESÉNIE SKALICA sa dňa 25.8.2021 vybrali vychutnať atmosféru Božieho chrámu. Spoločne navštívili kostol sv. Michala Archanjela v Skalici, ktorý sa nachádza v strede námestia a je najvýznamnejšou dominantou mesta. Tento výlet si vychutnali najmä klienti, ktorí sú imobilní alebo ťažko mobilní a vďaka bezpečnej doprave priamo na námestie a sprievodu personálu mohli opäť po dlhom čase navštíviť kostol. Po príchode do kostola všetkých srdečne privítal pán kaplán Marek Budaj, ktorý obetoval sv. omšu za zdravie všetkých obyvateľov a zamestnancov oboch našich zariadení. Ďakujeme pánovi kaplánovi Marekovi za odslúženie sv. omše, ktorá je pre nás vždy veľkým povzbudením a taktiež talentovanému organistovi Šimonovi za hudobný doprovod. 

Krížovkársky turnaj

Kognitívne schopnosti sa aj my v zariadení snažíme neustále rozvíjať a udržiavať. Jednou z možností je aj lúštenie rôznych tajničiek a krížoviek. A tak sme dňa 23.8.2021 zorganizovali krížovkársky turnaj. Všetci lúštili s veľkým nadšením, avšak vyhrať mohol len jeden. Prvé miesto patrilo pánovi Jozefovi Loveckému, ktorý bol odmenený diplomom a sladkým darčekom. Víťazovi ešte raz gratulujeme a ostatným prajeme šťastie nabudúce.

"Skalická svadba" vo dvore zariadenia

Jednohlasne sme sa s našim klientmi zhodli, že svadba a narodenie dieťatka patrí k najkrajším životným udalostiam. Často spomíname na staré tradície a radi prispievame k ich uchovaniu a oživeniu pre ďalšie generácie. Je to našou milou povinnosťou a cnosťou. Rozhodli sme sa povzniesť zvyky skalickej svadby a 19. augusta vo štvrtkové krásne popoludnie sme sa stali jej súčasťou. Celé predstavenie viedol starejší-družba pán Milan Špírek a tak o vtipné historky a krásne piesne nebola núdza. Nevesta, ženích a družičky sa nám predstavili v tradičných skalických krojoch. Do tanca nám spieval domáci súbor Rozmarín spolu s harmonikárom Eduardom Vlčkom. Vrcholom svadby bolo skladanie venca nevesty a snímanie pierka ženícha s následným čepčením. Pozvanie na túto udalosť prijala aj pani primátorka Anna Mierna a viceprimátorka pani Veronika Buc. Keď sa povie skalická svadba, každému sa hneď vybavia skalické špeciality ako trdelník, zázvorníky a koláčky. Žiadna poriadna svadba sa bez nich nezaobíde a tak to bolo aj u nás. Na svoje si prišli aj milovníci vínka, ktorí ochutnali miestnu Frankovku. Tento svadobný deň sme si všetci náramne užili, zatancovali si a zabavili sa. Týmto ešte raz ďakujeme všetkým organizátorom i zúčastneným a hlavne nášmu klientovi Františkovi Hránkovi, na ktorého podnet sa táto krásna akcia konala. Nádherná fotogaléria bude krásnou spomienkou nielen pre nás, ale aj pre budúcich obyvateľov, zamestnancov a návštevníkov nášho zariadenia

"TRNKOBRANIE" - zber a spracovanie úrody

Zber "trnek" ako my záhoráci hovoríme slivkám, je už v plnom prúde aj v našom zariadení. Naši šikovní klienti dňa 12.8.2021 pozberali úrodu v našej záhrade a ženičky následne slivky spracovali. Vôňa sliviek rozvoniavala nielen po celom areáli, ale aj v kuchyni, kde zručné klientky spolu s našimi kuchármi upiekli chutný koláč. 

Spoločenké hry

Dňa 11.8.2021 sme si opäť spoločne zahrali spoločenské hry ako Človeče nehnevaj sa, karty a Rummikub. Takto sme si spestrili deň, zabavili sa. Pri spoločenských hrách je nám vždy veselo. 

Knižné poobedie s Ezopovými bájkami

Keď Ezop putoval po starovekom Grécku a rozprával svoje bájky rôznym poslucháčom, vôbec netušil, že aj o stáročia neskôr sa budú rovnako páčiť deťom aj dospelým. Ezop svoje bájky nikdy nenapísal, no iní ľudia ich zapísali namiesto neho. A tak aj my v rámci knižného popoludnia dňa 10.8.2021 sme si mohli vychutnávať atmosféru bájok a poučení napr. O psovi a levovi, O myši a býkovi, O zajacovi a korytnačke. Úlohou bájky je sprístupniť čitateľovi všeobecne známe skúsenosti, ľudové múdrosti a životné pravidlá. Každá bájka nám ponúkla svoju múdrosť a zároveň nás pobavila. Odchádzali sme s novými poznatkami a s pocitom super stráveného popoludnia.

Maľované kamene a prechádzka s posedením pri kávičke a trdelníku

Putovné maľované kamene sa stali v poslednom čase veľmi obľúbenou aktivitou detí či dospelých po celom svete. Cieľom je namaľovať kameň ako svoj osobný odkaz a umiestniť ho v nejakom priestore, ak iný človek nájde tento kamienok poteší sa a môže ho posunúť na iné miesto. Aj naši klienti sa nadchli touto aktivitou a vytvorili v pracovnej terapii krásne kamene. Tieto kamienky sme dňa 6.8.2021 počas prechádzky prírodou rozniesli po okolí. Počas prechádzky sme sa zastavili na čerstvom trdelníku a vychutnali si lahodnú kávičku.

Svätá omša v kaplnke zariadenia

Dňa 4.8.2021 sme duchovne pookriali účasťou na sv. omši, za prítomnosti pána kaplána Mareka Budaja, ktorá sa konala v kaplnke nášho zariadenia. Koncom minulého mesiaca sa slávil 1. svetový deň starých rodičov a seniorov. Pripomeňme si úryvok z modlitby pri príležitosti tohto sviatku: "Ďakujem Ti Pane,že si ma požehnal dlhým životom, ďakujem Ti za chvíle radostí aj ťažkostí, za sny, ktoré sa mi v živote splnili, i za tie, ktoré sú ešte predo mnou. Podopieraj ma v mojej slabosti, a daj, aby som naplno prežíval každú chvíľu, ktorú mi dávaš, v istote, že si so mnou každý deň, až do konca vekov."

Zasúťažili sme si v petangu

V utorok 3.8.2021 sme sa s našimi obyvateľmi stretli na petangovom ihrisku. Kto pozná túto hru vie, že sa pri nej rozprúdi veselá športová nálada. Prišli nie len aktívni hráči, ktorí si zasúťažili ale aj veľa obyvateľov čo hru sledovalo a povzbudzovalo. Celkovo sa pri petangovom ihrisku zabavilo 16 prijímateľov. Hráčov, ale aj zúčastnených povzbudzujúcich čakala sladká odmena. Samozrejme najväčšiu odmenu si zaslúžila víťazka pani Turanová. Táto hra patrí medzi naše obľúbené, preto sa tešíme aj budúce.

Anna bál

Tak ako to v minulosti bývalo, že na Annu sa konali zábavy, aj v našom zariadení sme túto tradíciu v tomto roku obnovili. Veď Anny, Anky, Aničky sú v hojnom počte obyvateľkami nášho zariadenia a tak sme zorganizovali v deň ich menín Anna bál.
V úvode vedúca sociálneho úseku a terapie privítala všetkých prítomných hostí a popriala všetko dobré nielen Aničkám. Pozvanie k nám prijala aj pani primátorka Skalice pani Anna Mierna a viceprimátorka Veronika Buc.
V rámci kultúrneho programu nás spevom, hovoreným slovom a hrou na harmonike potešil p. Milan Špírek a Eduard Vlček s domácim súborom Rozmarín.
Anna bál sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére. Pri hudbe, dobrom občerstvení sme sa porozprávali, zaspievali si a niektorí aj zatancovali. Nechýbala ani bohatá tombola, ktorá potešila každého prítomného.

Beseda s prof. PhDr. Evou Fordinálovou CSc. - "Počiatky slovanskej kultúry"

Každoročne oslavujeme 5.7. sviatok svätého Cyrila a Metoda. Príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu sme si pripomenuli aj v našom zariadení dňa 16.7.2021, kedy sa konala beseda s prof. PhDr. Evou Fordinálovou, CSc. na tému „Počiatky slovanskej kultúry." Pani profesorka je literárna historička, vedkyňa a poetka. Prednáša na univerzitách, publikuje v domácich i zahraničných vedeckých zborníkoch a v literárnych časopisoch. Duchovný odkaz vierozvestcov a patrónov Európy je silný aj v súčasnosti. Cyril a Metod sú zdrojom nábožnosti, solidarity a slovanskej vzájomnosti.

Knižné doobedie s poéziou

Dňa 13.7.2021 sa uskutočnilo knižné doobedie na tému „Verše z básní, ktoré pozná každý hrdý Slovák." Poeticky naladení sme sa pustili do prednesu básní. Boli to básne rôznorodé. Najmä od Milana Rúfusa a slovenských klasikov 19.storočia: Chalúpku, Bottu, Sládkoviča. Krásna poézia je všade okolo nás, len ju treba nájsť!

Návšteva Záhorského múzea v Skalici

V stredu 30.6.2021 sme sa vybrali na výstavu do Záhorského múzeu v Skalici pod názvom "Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria." Výstava približuje rodinné zvyky späté s tromi kľúčovými momentmi v živote človeka: narodenie, svadba a pohreb. Vzťahujú sa k vidieckemu obyvateľstvu, ktorého prevažným zamestnaním bolo roľníctvo, z časového hľadiska ide o rozpätie 2. polovice 19. storočia – 1. polovice 20. storočia. Postupne sme prechádzali tromi časťami výstavy. Prvá časť približovala zvyky vzťahujúce sa k žene v šestonedelí, druhá časť výstavy približovala priebeh svadobného cyklu a posledná časť bola zameraná na pohrebný cyklus z hľadiska rôznych úkonov a zvykov. Návštevu múzea sme zhodnotili ako veľmi zaujímavú. Bol to pre nás jedinečný zážitok.

Zahrali sme si kolky a šípky

Dňa 25.júna 2021 sme v doobedňajších hodinách strávili spoločné chvíle na čerstvom vzduchu, počas ktorých sme sa dobre zabavili. Zahrali sme si kolky a zahádzali šípky. Rozostaviť kolky a trafiť ich je skvelým spojením zábavy a vizuomotorickej koordinácie. Bolo nám super, zašportovali sme si a nabrali kopu energie.

Spoločné chvíle pri hraní hier

Spoločenské hry majú krásu spájať ľudí. Nie nadarmo nosia prívlastok „spoločenské". Tieto hry patria aj k žiadaným aktivitám a tak bolo aj dňa 23.6.2021.

Oslava Jubilantov v II. štvrťroku

V živote človeka je veľa okamžikov, ktoré sa tešia našej pozornosti a narodeniny sú práve jedným z nich. Dňa 22.6.2021 sme usporiadali narodeninovú oslavu pre obyvateľov, ktorí oslávili životné jubileum v II. štvrťroku 2021. Oslávenci sa navzájom porozprávali, zaspievali, zasmiali sa a pochutili si na chlebíčkoch a sladkom zákusku. Prajeme im veľa zdravia, síl, radosti, úsmevov na tvárach a veľa krásnych slnečných dní.

JUNIÁLES v zps

S príchodom pekného počasia sme v našom zariadení na privítanie leta zorganizovali dňa 17.6.2021 „JUNIÁLES," ktorý nás presvedčil o tom, že: sme sa nezabudli tešiť a radovať zo života, že  nás baví spev, muzika a tanec, že nám chutí zmrzlina ako za mlada, a že máme skvelý kolektív, ktorý to pre obyvateľov vie s láskou pripraviť.  Ďakujeme krásne hudobnej skupine VYVA BAND a Točenej zmrzline Vrádište.

Rande so svojím mestom

V utorok 15. júna 2021 sme si spríjemnili doobedie vychádzkou do neďalekej cukrárne v centre mesta. Deň bol skvelý a okrem prechádzky po historickom námestí nášho kráľovského mesta sme si pochutili na kávičke so šľahačkou a zákuskom a samozrejme nechýbala ani výborná zmrzlina.

Petang na našom dvore

V slnečný deň 10. júna 2021 sme si zmerali svoje sily a zahrali obľúbenú hru „ Petang." Nálada bola športová a nechýbali ani humorné situácie. Víťazkou sa stala pani Zdenka Gregorová. Všetkých zúčastnených čakala sladká odmena. Tešíme sa nabudúce.

Výlet na skalické rybníky

Dňa 2.6.2021 sme využili krásne slnečné počasie a zorganizovali sme výlet na skalické rybníky. Slniečko, voda a krásna príroda naokolo ulahodila naším srdciam. Každý kto má rád dobrú rybičku si prišiel na svoje. Takto sme si oddýchli a načerpali energiu.

"Máj, lásky čas" - pozdravy pre seniorov

Koniec mesiaca máj sme ukončili krásnym projektom "Máj, lásky čas," kde pani viceprimárorka Veronika Buc spoločne s pani riaditeľkou zariadenia odovzdali srdečné pozdravy od detí z Materských a Základných škôl, o.z. Mikáda a iných organizácii a dobrých ľudí, ktorí sa zapojili do celoslovenského projektu "Máj, lásky čas." Na deň detí sme týmto spôsobom prepojili generácie od najmladších k najstarším. Srdečne ďakujeme!

"Váľanie MÁJA"

V pondelok 31. mája 2021 sme si s obyvateľmi pripomenuli krásnu ľudovú tradíciu „Váľanie Mája". Naši zdatní chlapi zvalili Máj, ktorý celý mesiac pripomínal čas, keď Máj stavali mládenci dievkam po dedinách. Všetci pevne veríme, že táto tradícia sa zachová aj naďalej a budúci rok sa stretneme všetci znova.

Poobedie s knihou P. Brezinu "Čas Skalici veľa dal i vzal"

Putovanie skalickou históriou - Skalica na starých fotografiách a pohľadniciach sa stala témou knižného popoludnia dňa 27. a 28. mája 2021. Hlavnou témou však bolo predstavenie knihy Pavla Brezinu ,, Čas Skalici veľa dal i vzal." Priblížili sme si históriu Skalice ako slobodného kráľovského mesta, poprezerali historické fotky, zaspomínali na Stračinský potok, Obchodnú školu, Požiarnu zbrojnicu na malom rínku, Dom služieb - Komunál, ale aj na rodičovské domy, ktoré tu boli a odrazu zmizli. Sú to spomienky nostalgické, pri ktorých nás chytí zvláštny ale krásny pocit na čosi dávno minulé.

Oxygenoterapia

Liečba kyslíkom je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalácii primeraných dávok kyslíka. Jej podstatou je rovnomerné zásobovanie tkanív kyslíkom, čo umožňuje priaznivo zlepšiť energetický potenciál organizmu, zvýšiť psychickú aj fyzickú výkonnosť a urýchliť regeneráciu síl. Naši milí obyvatelia si ju veľmi pochvaľujú. Sme radi, že sme dobre investovali a že užitočný pomocník funguje. 

Posedenie pri príležitosti Dňa matiek

9. máj deň ako každý iný a predsa výnimočný. Druhá májová nedeľa patrí už niekoľko rokov všetkým mamám, kedy si pripomíname Deň matiek. Byť mamou je poslanie, ktorému sa žena učí celý život. V slove mama je vyjadrené všetko. Radosť, pokoj, láska, trpezlivosť, skromnosť, ale ja plač a smútok. Tento krásny sviatok sme si pripomenuli aj v našom zariadení. A aká by bola oslava bez spevu? S pánom Špírkom a harmonikárom Tiborom Kutálkom bolo o zábavu postarané. Nechýbal ani malý darček v podobe papierových kvetov, ktoré sme si vyrobili v rámci terapie. Milé mamy a staré mamy, želáme vám, aby ste zo svojich detí a zo svojich vnúčat mali vždy iba radosť. Buďte nám zdravé, krásne, milé a buďte s nami ešte dlhé roky.

Oddychovali sme pri hraní hier

Dňa 5.5.2021 v rámci voľného času sme si zahrali spoločenské hry ako napr. Človeče nehnevaj sa, Žolik a Rummikub. Takto sme sa spoločne zabavili a zároveň si precvičili jemnú motoriku a sústredenosť.

Svätá omša vo dvore zariadenia

„Človek bude žiť nielen z chleba, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst."(Evanjelium podľa Matúša). V stredu 5.5.2021 sa po dlhej dobe opäť v zariadení konala sv. omša obetovaná za zdravie obyvateľov a zamestnancov, ktorú slúžil pán kaplán Marek Budaj. Po bohoslužbe všetci odchádzali do svojich príbytkov posilnení milosťou Božieho slova. Srdečne ďakujeme.

Stavanie MÁJKY

Naša MÁJKA slávnostne postavená. Krásna tradícia príchodu jari a nádeje v lepšie dni. Veľmi sme sa tešili a poctivo pripravili a teda vyšlo nám to na výbornú. Podujatie otvorila pani riaditeľka, ktorá medzi nami privítala viceprimátorku pani Veroviku Buc. Pri stavaní MÁJKY nechýbali ľudové piesne, ktoré nám zaspievala speváčka Radka Caletková. Milým prekvapením boli krojované terapeutky. K veselej nálade prispelo aj slnečné počasie, úsmevy a radosť všetkých zúčastnených. Budeme tento zvyk zachovávať a prenášať na ďalšie generácie.

Talianske poobedie

V duchu talianskeho dňa 26. a 29. apríla 2021 sme si pochutnali na pravej talianskej pizze a sladučkom cappuccine. Premietaním cestopisného dokumentu sme si priblížili Taliansko ako žije dnes a ako žilo v minulosti.

Duchovná podpora v zariadení

Naše zariadenie nezabúda ani na napĺňanie a uspokojovanie duchovných potrieb. Dňa 28. apríla 2021 sa v našom zariadení konala svätá spoveď za prítomnosti kaplánov Marka Budaja a Mateja Balázsiho z farnosti Skalica. Obyvatelia zariadenia, ktorí sa rozhodli pre sviatosť zmierenia, mohli tak urobiť v našej kaplnke.

Upratovanie dvora - sadenie kvetov

Jar sa konečne ujala svojej vlády. Jarný vzduch, atmosféra a prebúdzajúca sa príroda veľmi pozitívne vplývajú na náladu našich obyvateľov. Dňa 27.apríla 2021 sme sa rozhodli zorganizovať a realizovať jarné skrášlenie dvora ako prejav našej radosti z jari. Pozametali sme chodníky, čistili ruže, umývali altánok. Zasadili sme muškáty a letničky. Budeme už len čakať, kedy nám krásne rozkvitnú. Samozrejme so skrášľovaním okolia sme neskončili. Tešíme sa nabudúce.

Jarné predajné trhy textilu

V dňoch 20. a 21. apríla 2021 sme v priestoroch nášho zariadenia zorganizovali jarné predajné trhy oblečenia a bytového textilu. Klienti mali po dlhej dobe možnosť si opäť poskúšať a povyberať  zo širokej palety kvalitného oblečenia a bytového textilu. Túto možnosť ocenili hlavne ženy, ktoré sa veľmi tešili z nového oblečenia v šatníku. Ďakujeme pani majiteľke textilu za ochotu, ústretovosť a dodanie tovaru. 

A opäť sme sa spoločne zahrali

Streda 14. apríla 2021 sa niesla opäť v duchu spoločenských hier. Naši obyvatelia veľmi obľubujú kartové hry, človeče nehnevaj sa a niektorí sa pustili aj do zložitejšej hry s číslami rummikub. Zabavili sme sa, zasmiali a bolo nám dobre.

Knižné posedenie - diela Vlasty Javořickej

Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou a tak sme sa rozhodli v rámci knižného dopoludnia dňa 13.4.2021 predstaviť knihy Vlasty Javořickej. Porozprávali sme sa o živote a tvorbe tejto českej spisovateľky, autorky veľkého počtu románov a poviedok z vidieka. Veľa autorkiných kníh máme aj v našej knižnici, odkiaľ si ich môžu naši klienti zapožičať. Na záver sme sa rozlúčili konštatovaním, že knihy sú nástrojom zázračným. Jednak robia ľudí múdrejšími a zároveň nám umožnia prežiť mimo svojho života aj mnoho životov iných ľudí.

Oslava jubilantov v I. štvrťroku 2021

Všetko najlepšie k narodeninám sme dňa 7. a 8. apríla 2021 popriali našim oslávencom, ktorí mali svoje narodeniny v prvom štvrťroku 2021. Slávnostné posedenie otvorila pani riaditeľka gratuláciu všetkého dobrého, zdravia, šťastia a božieho požehnania. Nechýbal prípitok a občerstvenie. Pri šálke kávy, výbornom zákusku a chlebíčkoch, ktoré prichystali šikovné klientky v rámci pracovnej terapie sa dobre diskutovalo a spievalo. Všetkým oslávencom chceme popriať ešte veľa rokov prežitých v zdraví, pohode a vzájomnom porozumení.

Premietanie Krížovej cesty z kostola sv. Michala

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je pôst, do ktorého patrí šesť pôstnych nedieľ. Počas tohto obdobia sa konajú krížové cesty. Každý piatok sa konala v našej kaplnke takáto predveľkonočná duchovná podpora. Dňa 1.4.2021 boli modlitby spojené s premietaním Krížovej cesty z kostola sv. Michala v Skalici s piesňami mládežníckej skupiny Viventium. Spoločné modlenie v nás zanecháva emotívny zážitok a zároveň pomáha hlbšie precítiť tieto sviatky. Všetkým našim obyvateľom aj ich príbuzným želáme pokojné prežitie Veľkej noci.

Opäť sme si zahrali karty a spoločenské hry

Dňa 31.3.2021 si opäť naši klienti spríjemnili popoludnie hraním spoločenských hier. Je to jedna z pravidelných a veľmi obľúbených aktivít.

Jarné skrášľovanie dvora

Obyvatelia nášho zariadenia sa celoročne starajú o vonkajšie prostredie zariadenia, aby sa tu cítili príjemne. A tak to bolo aj dňa 30.3.2021. Spoločne sme zametali chodníky, trhali burinu, čistili ruže, umývali lavičky. Bolo krásne počasie, vyhrávala nám muzika a tak nám išla práca od ruky. Všetci sme mali radosť, pretože sme strávili dopoludnie na čerstvom vzduchu a pri práci, ktorá nás bavila.

Naša veľkonočná výzdoba

Blížiaci sa čas Veľkej noci nás opäť zavial dňa 29.3.2021 k tvorivej dielni, aby sme si skrášlili vnútorné aj vonkajšie priestory nášho domova. Klienti s pomocou terapeutiek vytvárali maľované veľkonočné vajíčka a rôzne veľkonočné dekorácie. Krásne vyzdobené vajíčka sme si následne rozvešali na stromy vo dvore zariadenia. Aj napriek tomu, že vonku začalo pršať, optimistickú náladu to nikomu nepokazilo. Už teraz sa môžeme tešiť na príchod Veľkej noci.

Televarieté - J. Bohdalová a V. Dvořák

Humoru nie je nikdy dosť a čo viac – smiech lieči! A tak to bolo aj v našom zariadení dňa 23. a 24.marca 2021, kedy sme našim obyvateľom premietali v rámci domáceho kina humorné scénky s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírom Dvořákom. Táto príjemne oddychová aktivita ich veľmi pobavila, čo sa odrazilo najmä na ich usmiatych tvárach.

Tvorivé veľkonočné dielničky

Veľká noc klope na dvere aj v Zariadení pre seniorov. V utorok 22. marca sme spoločne maľovali, vystrihovali, vyrábali veľkonočné pozdravy a dekorácie. Tvorivé dielničky našim šikovným klientom dodali dobrú náladu. S príchodom jari a slniečka s nádejou očakávame lepšie časy.

Opäť sme si zasúťažili v hre Bingo

Dňa 17.3.2021 sa v našom zariadení uskutočnil po druhý krát turnaj v spoločenskej hre Bingo.  Súťažiaci boli rozdelení do dvoch skupín. Hra bola napínavá, všetci zúčastnení hráči sa veľmi snažili získať a uhádnuť čísla.  Víťazkami sa stali pani Bančáková a pani Tomíková. Výherkyne boli odmenené diplomom a balíčkom. Srdečne blahoželáme a tešíme sa nabudúce.

Spomienka na výnimočného človeka - Don António

Dňa 11. a 12. marca 2021 sme si v našom zariadení pripomenuli 5. výročie úmrtia významného človeka Antona Srholca. Rodáka a čestného občana mesta Skalice. S obyvateľmi sme si pripomemuli životnú cestu kňaza, ktorý svojou dobrotou, svetlom a životom oslovil celé Slovensko. Napriek svojmu ťažkému sudu a životným skúškam nikdy neopustil svoje zásady, celý život prežil v láske, pravde, schopnosti odpustenia a zostal verný svojmu poslaniu – milovať ľudí a Boha a bojovať za lepší svet. Z besedy všetci odchádzali duchovne povzbudení a posilnení.

Naše obľúbené spoločenské a kartové hry

Dňa 10.3.2021 sme si spestrili deň spoločenskými a kartovými hrami. Tieto hry patria medzi najviac obľúbené. všetci hrajú s veľkým nasadením, pri ktorom zabudnú na svoje bolesti. Spoločné chvíle s dobrou náladou a v kruhu priateľov sú nenahraditeľné.

Medzinárodný deň žien v zariadení

Kvety dokážu hovoriť. Možno práve preto ako darček nikdy nevyjdú z módy a potešia každú ženu. Dňa 8. marca sme si pripomenuli v zariadení Medzinárodný deň žien práve voňavým kvetom a krásnymi slovami pani riaditeľky a pána predsedu výboru obyvateľov Františka Hránka.  Žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez žien by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Našim obyvateľkám aj všetkým pracovníčkam želáme život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty.

Deň manželstva

Manželia v našom zariadení mali dňa 15.2.2021 dôvod na oslavu. Svetový deň manželstva pripadol tento rok na sv. Valentína. Manželské páry, ktoré sú v našom zariadení sme prekvapili malým balíčkom so želaním, aby bol ich spoločný život pre nich vždy životom, ktorí žijú radi. Nech sú požehnaní v jednote a stálosti svojho spoločného kráčania.

Domáce kino

Po dlhšej prestávke sme si v dňoch 25. a 26. januára 2021 dopriali v zariadení relax pri sledovaní filmu premietaného na plátne. Na svoje si prišli milovníci romantiky. Pri filme "Listy pre Júliu" si naši obyvatelia vychutnali horúcu kávu so sladkým potešením a niektorí aj zopár dúškov dobrého vínka.  

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti